عروسک‌های نماد المپیک ریو

در معرفی نمادهای بازی‌های المپیک ریودوژانیرو آمده است که این دو نماد در روز دوم اکتبر سال ۲۰۰۹ همزمان با اختصاص میزبانی المپیک ۲۰۱۶ به شهر ریو متولد شدند.

یک گربه‌سان زرد‌رنگ و برادر وی با موهایی پوشیده از برگ درختان به عنوان نمادهای رسمی المپیک ریو ۲۰۱۶ معرفی شدند. مسئولان برگزاری بازی‌ها اعلام کردند، این نمادها نمایشگر حیوانات و گیاهان برزیل با تاثیراتی از فرهنگ پاپ، انیمیشن و شخصیت‌های بازی‌های کامپیوتری هستند.

عروسک‌های نماد بازی‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های کمپین تبلیغاتی بازی‌ها با ۱۲۰۰۰ محصول المپیکی هستند که به بازار ارائه می‌شوند. برزیلی‌ها امیدوار به کسب درآمد ۳۹۸ میلیون دلاری از فروش محصولات المپیکی هستند.

فهرستی از اسامی برای این عروسک‌ها پیشنهاد شد که در نهایت، وینیسیوس عروسک بازی‎های المپیک ۲۰۱۶ ریو و تام عروسک پارالمپیک نام گرفتند. این دو نام که با رای مردم به دست آمده به احترام دو موزیسین نامدار برزیلی به نام‏‌های وینیسیو دو مورائس و تام جوبیم بر این دو عروسک نهاده شده است.

وینیسیوس، نماد المپیک، گربه‎ای زردرنگ است که بیانگر اقلیم غنی و حیات‌وحش برزیل است. تام هم سبز و آبی و سرش پوشیده از برگ است. این عروسک نمایانگر طبیعت سبز برزیل است.

برگزار‌کنندگان مسابقه‌ها امیدوارند با وجود این عروسک‌ها تماشاگران جوان‌تر به تماشای بازی‌ها جذب شوند. از یک سال قبل از شروع بازی‌ها انیمیشنی با حضور این عروسک‌ها در تلویزیون برزیل در حال پخش است.