دکتر علی‌اکبر سیاری در افتتاح پایگاه سلامت مرکز سلامت ولیعصر شهر همدان، با بیان اینکه در حال حاضر ۲۳ درصد مردم کشور دارای نوعی از اختلالات روان هستند، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰ میلیون نفر در کشور دارای فشار خون هستند.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد بیماران از بیماری دیابت خود اطلاعی ندارند، تصریح کرد: ما باید افراد مبتلا به بیماری‌ها را شناسایی و درمان کنیم و به علت قابل کنترل بودن همه بیماری‌ها نسبت به پیشگیری هرچه سریع‌تر اقدام کنیم.

‌معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد مرگ‌ومیرها به دو عامل رفتار فردی و فیزیولوژیک بستگی دارد، گفت: ۷۰ درصد مرگ‌ومیرها به دو عامل فردی مانند کشیدن سیگار و ورزش کردن و عامل فیزیولوژیک و جسمی مانند فشار خون، آسم، دیابت، اضافه وزن و چاقی، سکته قلبی و سکته مغزی بستگی دارد.

سیاری اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود تا ۱۰ سال آینده ۲۵ درصد مرگ‌ومیرها و ۳۰ درصد مصرف سیگار کاهش یابد و باید قدر طرح تحول نظام سلامت را دانسته و کمک کنید تا سال آینده شاهد تحولات چشمگیری باشیم.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به کاهش مرگ‌ومیرها نسبت به سال‌های گذشته گفت: در سال‌های گذشته سالیانه ۱۰ هزار نفر بر اثر کزاز و در سال ۶۴، ۳۴ هزار نفر بر اثر بیماری اسهال جان خود را از دست دادند. همچنین براساس گزارشات در سال ۹۲، از ۳۸۰ هزار نفر مرگ و میر ۹۳ هزار نفر بر اثر سکته قلبی، ۴۳ هزار نفر بر اثر سکته مغزی و ۳۲ هزار نفر بر اثر سرطان جان خود را از دست دادند.

سیاری با بیان اینکه با اتحاد و انسجام می‌توان از همه آسیب‌های اجتماعی پیشگیری کرد، گفت: امروزه یک سوم ازدواج‌ها منجر به طلاق می‌شود. ما باید دست به دست هم داده و شادی و خنده را به مردم هدیه دهیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به رمز و رازهای موفقیت، افزود: از جمله رمز و رازهای موفقیت ما در روستاها درستی فرد انتخاب شده، ارائه آموزش خوب، دادن شخصیت به فرد، نظارت و بازخورد مناسب، اصلاح اشتباهات، درست کردن نظام اطلاعات، ثبت اطلاعات و ارائه گزارش است.

سیاری با تاکید بر اینکه در حال حاضر آموزش‌های ارائه شده برای پرسنل کافی و کامل نیست، تصریح کرد: باید نظارت‌ها قوی‌تر، بازخوردها بهتر و سطح اطلاعات بالاتر رفته و ارتقا یابد و امیدواریم با این حرکت برای همه شهروندان پرونده تشکیل شود.