کریک شباهت هایی به روستای ماسوله دارد؛ روستایی که در دامنه ارتفاعات دنا، در ۱۵کیلومتری جنوب غربی سی سخت و ۲۵کیلومتری شهر یاسوج قرارگرفته است. در تپه های پشت ده ارتفاعات دنا خودنمایی می کند. عبور رودخانه از میان روستا بر طراوت و شادابی فضای این دهکده عجیب می افزاید.

تاکستان های انگور و باغات سیب دارند آخرین روزهای مرگ زمستانی خود را سپری می کنند. بهار سی سخت به دلیل سرمای هوا و برفگیربودن ارتفاعات، دیرتر از بقیه مناطق زاگرسی فرا می رسد. کریک روستایی از چند دهستان زنجیره ای این ارتفاعات است که در گذشته در بخش هایی از سال ارتباط کمی با شهرها و روستاهای همجوارش داشته است؛ روستایی بی نهایت زیبا که روستای نمونه گردشگری لقب گرفته است. در ادبیات معماری ایران این روستا را روستای ماسوله ای می نامند و از این تیپ معماری در چهارگوشه ایران زمین می توان نمونه های بسیاری را مشاهده کرد. معماری روستا به شکل پلکانی است، طوری که بام هر خانه حیاط خانه بالایی است. در روستا یک رشته قنات قدیمی وجود دارد که جزو آثار تاریخی و فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود. وجود مزارع کشت برنج و وجود دره ای با چشم انداز طبیعی بکر و زیبا که در آن رودخانه ای است که از ارتفاعات دنا سرچشمه می گیرد، جلوه ای زیبا و خاص به آن بخشیده است.

مردم روستای کریک مردمانی لر زبان و از زاگرس نشینان جنوبی به شمار می آیند. این روستا زمستانی سخت پربرف و بارانی دارد و تابستانی خنک و دلنشین و درختان سیب، انگور، هلو و همچنین سپیدارهای سربه فلک کشیده، زیبایی دو چندان به روستا بخشیده است. بیشتر درآمد مردم این روستا از فعالیت زراعی، دامداری و باغداری تأمین می شود. گروهی از مردم روستا در بخش خدمات و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.

روستای کریک یکی از قدیمی ترین روستاهای شهرستان دنا به شمار می رود. یکجانشینی در این منطقه، به دوران قبل از مهاجرت آریایی ها به فلات ایران مربوط است. عبور شاهراه سلطنتی هخامنشی از ۱۵ کیلومتری کریک، سبب رونق تجارت و رفت و آمد بیشتر در این ناحیه شده است. در این روستا، ۴ امامزاده وجود دارد. بارگاه امامزاده عسگر و امامزاده اسحاق در داخل روستا و بقعه امامزادگان علی(ع) و شاه نعمت الله نزدیک روستا قرار دارند. مردم کریک نسب خود را به امامزاده عسگر و امامزاده اسحاق می رسانند.

چمدان (ضمیمه پنجشنبه روزنامه جام جم)