به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری در مراسمی که به مناسبت شام غریبان در حرم مطهر (ره) برگزار شد، با تاکید بر اینکه یکی از پیام‌های نهضت کربلا، اخلاق، راستگویی و درستگویی بود، به اظهارات یکی از مداحان تهرانی اشاره و با تاکید بر اینکه چرا به خاطر عمل اشتباه خود از مردم عذرخواهی نمی‌کنید، گفت: این تهمت و گناهی بسیار بزرگ است که بگوییم امام حسین (ع) نیز فحش می‌دادند چرا که خدای متعال به مسلمانان می‌فرمایند نه تنها به مسلمانان و مومنان بلکه به کافران و مشرکان نیز نباید فحش دهید.

وی ادامه داد: پیامبر اعظم نیز می فرماید اگر کسی مومنی را فحش و دشنام بدهد دچار فسق شده و از عدالت خارج شده است. ایشان همچنین می‌فرمایند که نه تنها به مردم فحش ندهید بلکه به باد و کوه و ساعت و لحظه نیز فحش ندهید.

انصاری با بیان اینکه هیچ چیزی شیطان را به اندازه سکوت در برابر فحش خشمگین نمی‌کند، اظهار کرد: نسبت دادن فحاشی به امام معصوم، گناهی کبیره است و آثاری فقهی و حقوقی به همراه دارد.

معاون حقوقی رییس جمهور با تاکید بر اینکه جمله امام حسین (ع) را نادرست متوجه شده‌اند، افزود: برخی فکر کرده‌اند که امام حسین (ع) به ابن زیاد فحش داده است. این در حالی است که «ابن ابیه» کنیه زیاد بود؛ چون همه مردم می‌دانستند که زیاد از یک زن هرزه که صاحب همسری نبوده به دنیا آمده و بسیاری ادعای پدری او را داشتند، «ابن ابیه» به معنای پسر پدرش به عنوان کنیه زیاد خطاب قرار می‌گرفت و به هیچ عنوان فحاشی محسوب نمی‌شد. در آن زمان و پس از آن‌که معاویه در جلسه‌ای و پس از شهادت عده‌ای پدر او را ابوسفیان اعلام کرد و یزید را زادبن ابوسفیان نامید، مومنان، شیعیان و امام حسین (ع) و همچنین در رجزخوانی‌های علی اکبر و علی اصغر با قائل شدن احترام برای «زیاد» او را دعی ابن الدعی صدا می‌کردند. آن‌ها لفظی محترمانه‌تر برای زیاد استفاده کردند. حال این مرتبه کجا و آنکه فردی رفقای سیاسی، نیروهای انقلابی و شخصیت‌های اصلی نظام را به باد فحش و ناسزا بگیرد و در مقام انتقاد از او بگوید که امام حسین (ع) نیز فحش می‌داده است.

وی تاکید کرد: این‌ها از جمله بداخلاقی‌هایی است که باید از جامعه حذف بشود.

انصاری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در جامعه حسینی باید اخلاق حسینی وجود داشته باشد و این جامعه باید نورانی و مهربان باشد اظهار کرد: سزوار نیست که در جامعه‌ای حسینی، بعضا فضای مجازی یا تریبون‌هایی که متعلق به بیت المال است یا روزنامه‌هایی که از بیت المال ارتزاق می‌کنند، به توسعه بد اخلاقی، تهمت‌زدن، فحاشی، تخریب، تضعیف و گسترش روح ناامیدی در مردم به خاطر یک سری رقابت‌های بچه‌گانه صورت بگیرد.

وی ادامه داد:‌ سزاوار نیست گروهی ادعا کنند که ما حسینی هستیم اما از صبح تا شب کارشان این باشد که به فلان شخص که از بزرگان نظام است یا دیگری که یار امام و رهبری است یا دیگری که خدمتگزار مردم است یا به دولت برآمده از رای ملت تهمت بزند و دروغ بگوید و وحدت جامعه را تضعیف کند.

معاون حقوقی رییس جمهور با انتقاد از عملکرد این گروه خاطرنشان کرد: این افراد تلاش‌های بی‌امان رییس جمهور و دیگر قوا را ذبح شده جلوه می‌دهند و به مردم می‌گویند که دولت و مجلس تمام شده و در روزنامه‌های خود با تیترهای درشت به مردم القا می‌کنند که دولت و مجلس‌تان تمام شده، برجام‌تان هیچ و اقتصادتان فلج شده است. این در حالی است که من به عنوان عضو کوچکی از دولت شاهد خدمات و زحمات شبانه روزی رییس جمهوری، معاون اول رییس جمهوری و سایر اعضای دولت بوده و هستم.

وی با بیان اینکه این افراد خدمات دولت را از روی تنگ‌نظری و حسادت، سیاه جلوه می‌دهند، با طرح این پرسش که اینکه روح امید را بکشند و جامعه را مایوس نمایند به نفع چه کسی است؟ اظهار کرد:‌ چرا این افراد رهنمودهای امام را آویزه گوش خود قرار نمی‌دهند، به بیانات مقام معظم رهبری توجه نمی‌کنند و وجدان حسینی را مورد نظر خود قرار نمی‌دهند؟

انصاری با تاکید بر اینکه از انتقاد سازنده و سالمی که همراه با راه حل باشد استقبال می‌کنیم، خاطرنشان کرد: ما از انتقاد سازنده استقبال می‌کنیم اما مردم فرق انتقاد سازنده با تخریب و توهین را به خوبی تشخیص می‌دهند.

انصاری با تاکید بر اینکه امروز رهبری انقلاب، ملت و دولت یکپارچه با تمام قامت در مقابل ظلم جهانی ایستاده‌اند ادامه داد: دولت با تکیه بر نهضت حسینی ۱۸ ماه پای میز مذاکرات، مقاومت و ایستادگی کرد و به قدرت اهریمنی تحریم‌های جبارانه، یزیدیان فارغ آمد و حقوق ملت را بازستاند. امروز نیز رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل سخن از مبارزه با ظلم و خشونت جهانی و جنایت بر زبان می آورد.