بعد از احسان روزبهانی که توانست نخستین سهمیه بوکس ایران را در المپیک کسب کند هنوز هیچ بوکسوری موفق به دریافت سهمیه نشده است. حتی رقابت‌های انتخابی در آسیا نیز برای بوکس ایران خوش‌یمن نبود تا آنها به رقابت‌های سخت جهانی فکر کنند. از مجموع ۲۵۰ سهمیه بوکس المپیک ریو تا کنون ۱۵۲ سهمیه گرفته شده و ۹۸ سهمیه باقی مانده است.

طبق سهمیه‌بندی فدراسیون جهانی بوکس (آیبا) ۲۵۰ بوکسور جواز حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو را کسب خواهند کرد که تاکنون ۱۵۲ مشتزن حضورشان در المپیک قطعی شده و تکلیف ۹۸ سهمیه باقیمانده نیز در سه رقابت قهرمانی اروپا در ترکیه، دور نهایی رقابت‌های APBWSB در صوفیه بلغارستان و رقابت‌های جهانی باکوی آذربایجان مشخص خواهد شد.

تا‌کنون ۵۰ کشور در اوزان مختلف موفق به کسب سهمیه المپیک شده‌اند که در این بین تنها قزاقستان و ازبکستان در تمام اوزان سهمیه المپیک را به دست آورده‌اند.

احسان روزبهانی در وزن ۸۱ کیلوگرم تنها نماینده بوکس ایران بوده که از طریق رقابت‌های بوکس حرفه‌ای آیبا APB به المپیک راه یافته است، اما بوکسورهای کشورمان هنوز شانس کسب سهمیه المپیک از طریق رقابت‌های جهانی باکوی آذربایجان را دارند. سهمیه‌بندی‌های انجام شده در رقابت‌های جهانی آذربایجان به این شرح است:

۴۹ کیلوگرم: دو سهمیه (طلا و نقره)

۵۲ کیلوگرم: پنج سهمیه (نفرات راه یافته به مرحله نیمه‌نهایی + بوکسوری که در مرحله یک چهارم‌نهایی مقابل نفر قهرمان آن وزن شکست خورده باشد)

۵۶ کیلوگرم: پنج سهمیه (نفرات راه یافته به مرحله نیمه‌نهایی + بوکسوری که در مرحله یک‌چهارم‌نهایی مقابل نفر قهرمان آن وزن شکست خورده باشد)

۶۰ کیلوگرم: پنج سهمیه (نفرات راه یافته به مرحله نیمه‌نهایی + بوکسوری که در مرحله یک‌چهارم نهایی مقابل نفر قهرمان آن وزن شکست خورده باشد)

۶۴ کیلوگرم: پنج سهمیه (نفرات راه یافته به مرحله نیمه‌نهایی + بوکسوری که در مرحله یک‌چهارم‌نهایی مقابل نفر قهرمان آن وزن شکست خورده باشد)

۶۹ کیلوگرم: پنج سهمیه (نفرات راه یافته به مرحله نیمه‌نهایی + بوکسوری که در مرحله یک‌چهارم‌نهایی مقابل نفر قهرمان آن وزن شکست خورده باشد)

۷۵ کیلوگرم: پنج سهمیه (نفرات راه یافته به مرحله نیمه‌نهایی + بوکسوری که در مرحله یک‌چهارم‌نهایی مقابل نفر قهرمان آن وزن شکست خورده باشد)

۸۱ کیلوگرم: پنج سهمیه (نفرات راه یافته به مرحله نیمه‌نهایی + بوکسوری که در مرحله یک‌چهارم‌نهایی مقابل نفر قهرمان آن وزن شکست خورده باشد)

۹۱ کیلوگرم: یک سهمیه (مدال طلا)

۹۱+ کیلوگرم: یک سهمیه (مدال طلا)

در مجموع ۳۹ سهمیه از طریق رقابت‌های جهانی آذربایجان به دست خواهد آمد.

در صورت ارسال تاییدیه از سوی فدراسیون جهانی بوکس (آیبا) سجاد محمدپور و امین قاسمی‌پور بوکسورهای تیم APB کشورمان در رقابت‌های APBWSB بلغارستان برای کسب سهمیه المپیک تلاش خواهند کرد.

دور نهایی رقابت‌های APBWSB از ۲۴ اردیبهشت در شهر صوفیه بلغارستان برگزار می‌شود.