مرتضی رحمانی موحدی با اعلام آخرین آمار سفر در کشور آن هم تا نهم فروردین و با بیان این که بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی در تعطیلات نوروز امسال با رشد ۱۷۰ درصدی همراه بوده است، گفت: مشهد، شیراز، کیش و مازندران بیشترین مسافر را به خود اختصاص داده است.

همان طور که معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد علاوه بر استان ها برخی از اماکن تاریخی نیز از آمار زیاد گردشگر برخوردار بوده است نظیر قلعه فلک الافلک که ۱۱۱ هزار گردشگر از آن بازدید کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان در این باره گفت: از ابتدای نوروز تا پایان روز ۱۲ فروردین بیش از ۱۱۱ هزار نفر از قلعه فلک الافلاک بازدید کرده اند.

عبدالرضا مهاجری نژاد افزود: این تعداد مسافر و گردشگر نوروزی علاوه بر بازدید از فضای قلعه از موزه های مردم شناسی و باستان شناسی نیز دیدن کردند.فلک الافلاک با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته می شود، این بنا بر فراز تپه ای مشرف به شهر خرم آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشمگیر ترین اثر تاریخی و گردشگری درون این شهر است.

بازدید ۶۰ هزار گردشگر از روستای کندوان

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی نیز، در ۱۲ روز نخست امسال بیش از ۶۰ هزار گردشگر از روستای صخره ای کندوان بازدید کردند.

فرزین حق پرست افزود: بیشترین بازدید کننده از آثار تاریخی و موزه های استان با حدود ۴۰ هزار نفر مربوط به کلیسای سنت استپانوس جلفا بود که با سفر روزانه حدود ۵۰۰۰ گردشگر به کندوان، رکورد بازدید در استان به این روستای صخره ای اختصاص یافت.وی رصدخانه مراغه و موزه آذربایجان تبریز را به ترتیب در رتبه های بعدی پربازدیدترین اماکن در سطح استان معرفی کرد.روستای صخره ای کندوان در استان آذربایجان شرقی از منحصر به فردترین روستاهای دنیاست و بارزترین تفاوتش با دو روستای مشابه در ترکیه و آمریکا جاری بودن زندگی در آن است.

حضور ۱۰ هزار نفر در تپه های شنی ریگان

فرماندار ریگان نیز گفت: بیش از ده هزار مسافر و گردشگر نوروزی از بزرگ ترین تپه های شنی جهان در ریگان بازدید کردند.امین باقری افزود: اکثر مسافران و گردشگران نوروزی برای چندمین بار این تپه های شنی را برای تفریح انتخاب کرده اند و تعدادی از مسافران و گردشگران نیز این تپه های شنی را به دلیل خاصیت درمانی انتخاب کرده اند. وی گفت: این تپه های شنی با ارتفاع ۷۵ متر و وسعت ۳۰ کیلومتر مربع در فاصله ۱۲ کیلومتری از مرکز شهرستان ریگان قرار دارند که دسترسی به آنها آسان است. وی با اشاره به وجود تپه های شنی ریگان در مسیر جاده ترانزیتی ریگان – ایرانشهر ـ چابهار افزود: به دلیل این جاذبه منحصر به فرد تعدادی از گردشگران چند روز در این شهرستان اقامت کردند تعدادی از گردشگران و مسافران نوروزی نیز به دلیل رصد ستارگان، شب را در این تپه های شنی گذراندند.

بازدید ۸ میلیون مسافر از خراسان رضوی

جانشین رئیس ستاد خدمات سفر خراسان رضوی گفت: هشت میلیون و ۸۴۸ هزار مسافر نوروزی تا پایان دهم فروردین به این استان سفر کردند.

محمدحسن واحدی افزود: از این تعداد مقصد پنج میلیون و ۶۶۹ هزار و ۱۶۲ نفر شهر، مشهد بوده است.

وی تعداد مسافران خروجی این استان را در این مدت هفت میلیون و ۸۹۳ هزار و ۶۹۴ نفر ذکر کرد و گفت: از این تعداد پنج میلیون و ۳۰۹ هزار و ۳۴۳ مسافر مشهد را به سایر نقاط برای گذران ایام عید ترک کرده اند.

وی تعداد مسافران ورودی به استان در روز دهم فروردین را ۵۱۵ هزار و ۸۲۲ نفر ذکر کرد و گفت: مقصد ۳۶۵ هزار و ۴۰۳ نفر از این مسافران مشهد الرضا (ع) بوده است.

واحدی تعداد زائران خروجی از این استان را هم در این روز ۵۴۹ هزار و ۴۷۹ نفر ذکر کرد و گفت: ۳۷۷ هزار و ۲۵۴ نفر آنان از مشهد به قصد سایر نقاط خارج شده اند.

وی همچنین آمار اقامت مسافران از ابتدای تعطیلات نوروزی را در این استان یک میلیون و ۸۵۷ هزار و ۴۳۹ نفر ذکر کرد.

ورود بیش از ۱۰ میلیون مسافر به مازندران

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران نیز گفت: تا آخر تعطیلات نوروز ۱۰ میلیون و ۱۴۲ هزار نفرشب گردشگر در مازندران ساکن شدند.

دلاور بزرگ نیا در ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران در جمع خبرنگاران، با اشاره به نظرسنجی از گردشگران توسط ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران، افزود: گزارش تحلیلی این نظرسنجی تا پایان فروردین ماه توسط تیم اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران، نهایی و اعلام می شود و می توانیم بعد از این برنامه ریزی مناسب تری درباره سفر داشته باشیم.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران با بیان این که دریای مازندران هم مورد استقبال گردشگران قرار گرفت، ادامه داد: دریای مازندران در این ایام پذیرای گردشگران بود و مسافران از قایق های تفریحی و جت اسکی ها استفاده کردند و با وجود سرمای هوا بعضی از گردشگران از شنای دریا هم بهره بردند که تعداد آنها محدود و قابل کنترل بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به بازدید هوایی از محورهای ساری، نکا، بهشهر، عباس آباد و سوادکوه شمالی در روز طبیعت، تصریح کرد: تا ساعت ۱۶ روز گذشته، یک هزار خودرو در روز طبیعت وارد مجموعه تاریخی باغ عباس آباد بهشهر شدند.

اقامت بیش از ۳ میلیون مسافر نوروزی در فارس

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، از ۲۸ اسفند ماه سال گذشته تا ۱۲ فروردین ماه جاری سه میلیون و ۷۰۹ هزار و ۱۳۱ نفرشب در این استان اسکان یافتند.مصیب امیری افزود: با تمهیدات انجام شده میزان اقامت مهمانان نوروزی در فارس نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۵۵۰ هزار نفرشب را داشته است.

وی گفت: ۵۰ هتل، ۱۳ هتل آپارتمان و ۱۳۵ مهمان پذیر در استان فارس مشغول ارائه خدمات رفاهی به زائران و گردشگران داخلی و خارجی در تعطیلات نوروزی بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس تصریح کرد: مسافران نوروزی از بدو ورود به این استان در هتل، هتل آپارتمان، خانه مسافر، چادرهای مسافرتی، سالن های ورزشی، مدارس و خانه های استیجاری اسکان یافتند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از افزایش ۱۴ درصدی آمار اقامت مسافران نوروزی دراین استان نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

محمد سویدانلویی افزود: از ابتدای تعطیلات نوروزی امسال تا پایان دوازدهم فروردین ۹۴، افزون بر دو میلیون و ۶۳ هزار و ۵۶۸ نفر به خراسان شمالی وارد شدند.

به گفته وی ورود مسافران نوروزی به این استان نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۳٫۵ درصدی داشته است.

ورود ۱۰۰۰ مسافر به چهارمحال و بختیاری

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری، نوروز امسال ۹۵۸ هزار و ۱۶۴ گردشگر وارد استان شدند.

بهمن عسگری سوادجانی افزود: این مسافران از بیست و هشتم اسفند ۹۳ لغایت ۱۰ فروردین سالجاری از هشت محور شامل شلمزار ـ اهواز ـ شهرکرد، تونل رخ ـ شهرکرد، شهرضا ـ بروجن، مبارکه ـ بروجن، زرین شهر ـ سفیددشت، گوشکی ـ لردگان، سمیرم ـ مال خلیفه و دهدز ـ لردگان وارد استان شدند.وی گفت: در این مدت ۳۱۹هزار و ۳۸۸ دستگاه خودرو از مبادی ورودی به استان عزیمت کردند و بیشتر خودروها بر اساس پلاک از استان های خراسان رضوی، شیراز، خوزستان، اصفهان و تهران بودند. از سوی دیگر نوروز امسال حدود ۱۴۷ هزار مسافر از سراسر کشور به جزیره کیش سفر کردند که براساس گفته رئیس ستاد تسهیلات نوروزی، کیش نسبت به سال گذشته رشد ۹ درصدی داشته است.