به گزارش سوکا ، بهروز کمالوندی درباره زمان‌بندی مشخصی که برای بازگشت به مرحله پیش از برجام طراحی شده است، گفت: از ابتدا برای سناریوهای برگشت‌پذیری تدبیر کرده ایم و این آمادگی را داریم که در صورت نیاز، با سرعت در شرایطی قرار بگیریم که طرف مقابل حتماً از آن متعجب شود.

وی افزود: ما اهمیت حفظ دستاوردهای هسته ای را که به بهای خون شهدای هسته ای به دست آمده است، به خوبی می‌دانیم و کارکنان و مسئولان سازمان انرژی اتمی همه اهتمام خود را بر این خواهند گذاشت که این دستاوردهای عظیم حفظ شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان نظام تاکید کردند که ما تعهداتمان را در فردو، اراک و دیگر مسائل اجرا کرده‌ایم و از اینکه طرف مقابل تعهداتش را در زمینه مختلف اجرا نکرده است، به شدت انتقاد کردند.

کمالوندی گفت: طرف مقابل تلاش می کند تفسیری غیر از آنچه در برجام هست مطرح کند، اما با توجه به اشراف رهبر معظم انقلاب بر مسائل فنی، مواضعی که اتخاذ کردند برای ما به عنوان مجری و مذاکره کننده وضع بهتری را ایجاد می‌کند.

وی اظهار داشت: وقتی بالاترین مقام کشورمان موضعی را اعلام می‌کنند، علی القاعده دیگر هیچ جایی برای تفسیر به رأی طرف مقابل باقی نمی‌گذارد و همواره این نوع رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در دوره مذاکرات و اجرای برجام کمک کننده بوده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه تصریح کرد: هدف ما از ابتدا این بود که این محدودیت‌ها، ساختار صنعت هسته ای را مخدوش نکند که خوشبختانه مذاکرات به همین سمت پیش رفت و ظرفیت ها به نحوی است که در صورت نیاز بتوانیم به حالت برگشت‌پذیری برسیم.

کمالوندی تاکید کرد: همان طور که رهبر معظم انقلاب اشاره فرمودند، ظرفیت ما در عرصه صنعت هسته ای به‌ویژه در حوزه غنی‌سازی بسیار بالاست و در مسیر رو به رشد در این عرصه محدودیت‌هایی را پذیرفتیم.

وی هشدار داد: اگر بنا باشد به علت عمل نکردن طرف مقابل به تعهداتش به گذشته بازگردیم، طبعاً با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته به سرعت می توانیم در شرایط بسیار خوبی قرار بگیریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد: طرف مقابل این هشدار بهنگام را به خوبی درک کند و چیزی را که تا به حال به دست آمده است و می‌تواند به نفع طرف باشد، مخدوش نکند.

کمالوندی درباره تهدید برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پاره کردن برجام گفت: البته ممکن است در تبلیغات انتخاباتی آمریکا حرف های زیادی گفته شود، اما واقعیات جمهوری اسلامی به نحوی است که اگر آنان بخواهند آمالشان را عملی کنند، قطعاً با مشکلات بسیار مواجه خواهند شد، زیرا در صورت نیاز به اقدام متقابل یا بازگشت به عقب ظرفیت بالایی داریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: هرگز اجازه نمی‌دهیم که این دستاوردها مخدوش شود؛ ما به عهد و پیمانی که با خون شهدا بسته‌ایم، پایبندیم و از این دستاوردها حفاظت می‌کنیم و آینده امیدبخشی را برای صنعت هسته ای کشورمان پیش رو می‌بینیم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما