کشور فرانسه با ظروف پلاستیکی وداع کرد

کشور فرانسه با ظروف پلاستیکی وداع کرد 

طبق وضع قانون,مردم این کشور حق استفاده از ظروف پلاستیکی را تا سال ۲۰۲۰ نخواهند داشت. مواد زیستی جایگزین این ظروف می شوند. فرانسه با ظروف پلاستیکی خداحافظی کرد. این کشور قانونی را وضع کرد که به موجب آن استفاده از تمام ظروف، لیوان، و اسباب پلاستیکی تا سال ۲۰۲۰ ممنوع می‌شود.

 

جایگزین این ظروف باید با مواد زیستی ساخته شود که تجزیه‌پذیر هستند. فرانسه اولین کشوری است که به طور کامل پلاستیک را ممنوع کرده. طبق گزارش آسوشیتد پرس شرکت‌ها تا سال ۲۰۲۰ وقت دارند تا خودشان را با این قانون وفق دهند و از آن تبعیت کنند.

 

این قانون جدید بخشی از تلاش‌های این کشور برای پروژه Energy Transition for Green Growth Act است. این کشور می‌خواهد در زمینه فعالیت‌های سازگار با محیط زیست و کاهش آلایندگی گازهای گلخانه‌ای در سطح جهان پیشگام باشد. این فعالیت‌ها شامل استفاده از انرژی سبز و محصولات زیست‌تخریب‌پذیر و منع پلاستیک می‌شود.

 

در سال ۲۰۱۵، فرانسه به تنهایی ۴٫۳ میلیارد ظروف پلاستیکی را دور انداخت، و سالانه تقریبا ۱۷ میلیارد کیسه پلاستیکی در سوپرمارکت‌های این کشور استفاده می‌شود. این قوانین جدید خوشبختانه می‌تواند به وابستگی فرانسه به لوازم پلاستیکی یک بار مصرف پایان دهند.

 

براساس قانون جدید، از ماه جولای، پخش کیسه‌های پلاستیکی در سوپرمارکت‌ها ممنوع شده است. در فروشگاه‌های میوه و تره بار هم از تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۷ کیسه‌های پلاستیکی منع می‌شوند.مقامان محلی تصریح کردند که تا سه سال آینده ۵۰ درصد مواد مورد استفاده در لوازم پخت و پز، لیوان و بشقاب‌ها باید ارگانیک و تجزیه‌پذیر باشند؛ و اینکه این نسبت تا سال ۲۰۲۵ به ۶۰ درصد می‌رسد.

 

گروه‌های طرف‌دار محیط زیست در سراسر جهان از این قوانین جدید استقبال کرده‌اند. محققان پیش‌بینی کرده‌اند که اگر روند استفاده از پلاستیک به همین منوال پیش برود، تا سال ۲۰۵۰ تعداد پلاستیک‌ها در اقیانوس از ماهی‌ها بیشتر خواهد بود. بنابراین، این اقدامات جدید دقیقا همان چیزی است که برای مقابله با بحران انباشت زباله در سطح جهان به آن نیاز داریم.