به گزارش سوکا به نقل از مهر، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در برنامه متن و حاشیه سیما در خصوص توصیه پذیری شورای نگهبان در مورد احراز صلاحیت داوطلبان گفت: صلاحیت افراد قابل رایزنی نیست و سفارشی در این خصوص توسط شورای نگهبان قابل پذیرش نیست اما ممکن است کسی که مورد وثوق شورای نگهبان است نسبت به یکی از داوطلبان اطلاعاتی را بدهد که بر اساس آن اطلاعات، شورا می تواند در مدت قانونی تصمیم گیری مجدد کند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: اعلام صلاحیت افراد اختصاص به همان دوره دارد و قابل تسری به دوره های بعدی نیست.

کدخدایی با اشاره به مفهوم رجال مذهبی و سیاسی تصریح کرد: رجال مذهبی و سیاسی کسی است که در عرصه دین و سیاست کشور کنشگری فعال و تاثیرگزار باشد و صرف داشتن تحصیلات دانشگاهی و انجام عبادات یومیه را نمیتوان از ویژگی های یک رجل سیاسی مذهبی برشمرد.

وی در پاسخ به این سوال که تفسیر قانون از رجال سیاسی و مذهبی برای بانوان چیست؟ گفت: تا کنون معیار مشخصی از رجل سیاسی مذهبی برای بانوان تفسیر نشده است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه پرونده افراد در شورای نگهبان محرمانه است، اظهار داشت: ممکن است اطلاعاتی در اختیار شورای نگهبان باشد که شورای نگهبان بر اساس اطلاعات صحیحی که از پرونده افراد دارد صلاحیت ها را مورد بررسی قرار می دهد.

کدخدایی افزود: التزام عملی به ولایت فقیه به معنای این است که فرد علاوه بر اعتقاد قلبی به اصل ولایت فقیه در عرصه عمل نیز باید عامل به این التزام باشد.

وی در خصوص روند بررسی صلاحیت های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و میان دوره ای مجلس گفت: بررسی صلاحیت ها در مورد ریاست جمهوری در صحن شورای نگهبان انجام خواهد شد اما برای داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس باید اقدامات بیشتری صورت بگیرد که در آنجا کارشناسان شورای نگهبان مسئول بررسی هستند.

کدخدایی افزود: در رای گیری صحن شورای نگهبان برای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری حداقل ۷ رای از ۱۲ عضو شورا برای احراز صلاحیت فرد داوطلب لازم است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که آیا خطای انسانی در روند بررسی صلاحیت ها ممکن است اظهار داشت: ما معصوم نیستیم، تلاش می کنیم خطایی صورت نگیرد اما ممکن است گاهی مستنداتی مخدوش به شورای نگهبان ارسال شود که بر اساس آنها شورای نگهبان تصمیم گیری کند.

وی گفت: خطا و اشتباه گاهی در مورد داوطلبین شرکت در انتخابات مجلس پیش آمده، اما برای انتخابات ریاست جمهوری تا کنون چنین موضوعی وجود نداشته است.

سخنگوی شورای نگهبان اشاره به تعداد زیاد داوطلبین انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم گفت: در دوره های گذشته تعداد ۱۰۵۰ نفر را داشته ایم که این موضوع در درجه اول به دلیل قوانین و مقرارات موجود است.

وی افزود: بدلیل اینکه قوانین در سالهای اول انقلاب تصویب شده و در آن زمان تصور آنکه هرکسی بخواهد داوطلب سکانداری مسئولیت اجرایی کشور شود وجود نداشت، امروز نیازمند آنیم که قوانین شفاف تر شوند.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه کشور ما یک کشور آزاد با نظام مردم سالاری دینی است اظهار داشت: مقام معظم رهبری با ابلاغ سیاست های جامع انتخابات پیشگام اصلاح قوانین شدند اما مجلس، دولت و نهاد های مختلف نتوانستند آن را به درستی اجرا کنند.

کدخدایی در پایان گفت: در این دوره قرار بر این بود که مصادیق مشخص شود و پیش نویس اصلاح نیز به شورا ارائه شد اما به دلیل ضیق وقت نتواستیم آن را نهایی کنیم که امیدواریم همه نهادها همت کنند تا قانون جامع انتخابات اصلاح شود.