فریبرز صالح که در سال های اخیر در شهرهای شمالی کشور اقامت گزیده بود، در سفری که اخیرا به پایتخت داشت، به خاطر آلودگی هوا در بیمارستانی در تهران بستری شده بود.

صالح نخستین فیلم سینمایی خود را با عنوان سفیر در سال ۱۳۶۱ ساخت که به بیان روزهای پایانی زندگی قیس بن مسهر نامه رسان امام حسین (ع) پرداخته بود. قیس که نقش وی با بازی درخشان فرامرز قریبیان همراه شد، چند روز قبل از واقعه عاشورا به دست نیروهای عبیدالله بن زیاد دستگیر و پس از آن که حاضر به افشای نام گیرندگان نامه و اظهار برائت از امام سوم شیعیان نشد، از روی عمارت حکومتی به پایین انداخته شد و به شهاتد رسید.

این فیلم، اولین اثر ایرانی مطرح درباره حواشی واقعه کربلاست که با استقبال چشمگیری از سوی بینندگان سینما و تلویزیون دولتی ایران روبرو شد.

صالح پیش از این در فیلم های کشتی نوح (۱۳۴۷) در مقام بازیگری شرکت کرد و مدرک دانشگاهی خود در رشته سینما را در سال ۱۳۴۹ از انگلستان اخذ کرده بود.

مرگ پلنگ (۱۳۶۸) و شیخ مفید (۱۳۷۴) دیگر فیلم های این کارگردان هستند که توفیق فیلم نخست وی را کسب نکردند.

وی در سال های اخیر نیز بار دیگر قصد رجوع به موضوع عاشورا را کرد و فیلمنامه «روز بعد» با موضوع زندگی «زهیر بن قین»را نوشت. وی معتقد بود اگر امکانات ساخت این فیلم مهیا شود به مراتب موفق تر از سفیر خواهد بود.

شخصیت اصلی این فیلمنامه «زهیر بن قین» یکی از مخالفین امام حسین (ع) است که در کربلا به امام پیوسته و به شهادت رسید.