پیش‌تولید فیلم جدید فرهادی در اسپانیا

فیلم سینمایی «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی سینمای ایران را در هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار نمایندگی خواهد کرد، اما فرهادی آدمی نیست که در یک موفقیت بماند و به قول معروف وقتش را هدر دهد. ظاهرا قرار است فرهادی پاییز امسال فیلم سینمایی را در اسپانیا با بازی خاویر باردم و پنه‌لوپه کروز کارگردانی کند. با انتشار عکسی از اصغر فرهادی در کنار خاویر باردم و پنه‌لوپه کروز می‌توان دریافت که عوامل فیلم جدید فرهادی در اسپانیا برای ساخت فیلم بعدی‌اش کنار هم جمع شده‌اند. اولین بار ماه می‌ امسال (خرداد) پنه‌لوپه کروز ستاره اسپانیایی سینمای جهان با حضور در مصاحبه‌ای اعلام کرد منتظر ایفای یک نقش شگفت‌انگیز در فیلم تازه اصغر فرهادی است. او گفت از آنجا که فرهادی هم‌اکنون مشغول نوشتن فیلمنامه است و مشخص نیست چه زمانی نگارش آن تمام شود، آنها منتظر اتمام فیلمنامه هستند. کروز گفته بود خلاصه‌ای از فیلمنامه را خوانده و عاشق داستان آن شده است.

جزئیات داستان جدید فرهادی هنوز روشن نشده اما ماجرای فیلم بر خانواده‌ای اسپانیایی که در حومه شهر زندگی می‌کنند، متمرکز است. این فیلم به نوعی الهام گرفته از آثار آگاتا کریستی و مهیج و در عین حال دربر گیرنده مسائل اخلاقی است که در فیلم‌های قبلی فرهادی نیز مورد توجه بودند.

کرم پور«سوفی و دیوانه» را کلید زد

«پل چوبی» آخرین ساخته مهدی کرم‌پور، کارگردان خوشنام سینما و تلویزیون است که در سال ۹۰ تولید و پس از ممیزی‌های متعدد سرانجام در سال ۹۲ به اکران عمومی رسید. بعد از آن کرم پور با وسواس زیادی که داشت «سوفی و دیوانه» را برای ساخت در نظر گرفت تا این که پس از ۹ ماه پیش تولید و بررسی گزینه‌های متعدد برای نقش‌های اصلی، امیر جعفری پنجشنبه گذشته مقابل دوربین محمد آلادپوش مدیر فیلمبرداری این اثر رفت و پنجمین فیلم سینمایی مهدی کرم‌پور در لوکیشنی در بازار تهران کلید خورد.

کرم‌پور برای انتخاب نقش‌های اصلی خود گزینه‌های متعددی را از میان بازیگران شناخته شده و فعالان سینما و تئاتر و دانشجویان رشته‌های مرتبط مورد بررسی قرارداد و پس از دورخوانی‌ها و تمرین و اجرا در برخی لوکیشن‌های اصلی در هفته گذشته، قرارداد امیر جعفری و به آفرید غفاریان برای بازی در نقش‌های اصلی این فیلم به ثبت رسید ولی بازیگران نقش‌های فرعی هنوز انتخاب نشده‌اند. ظاهرا تلاش عوامل فیلم بر این است که با برنامه‌ریزی بتوانند فیلم را برای حضور در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر آماده کنند. فیلمنامه «سوفی و دیوانه» را مهدی کرپور به همراه مهدی سجاده‌چی نوشته و در چند نسخه بازنویسی شده و درامی متفاوت است که پس از گذشت پنج سال از ساخته شدن عاشقانه «پل چوبی» پنجمین اثر بلند کرم‌پور محسوب می‌شود.

فیلمبرداری «شکلاتی» موفق در نیمه‌راه

«شکلاتی» که فیلمی در ژانر کودک و نوجوان است، مدتی پیش در تهران کلید خورد و گروه تولید این فیلم هم‌اکنون در حومه شهر آمل مشغول گرفتن سکانس‌هایی از این فیلم هستند. اولین فیلم بلند سینمایی سهیل موفق قرار است در جشنواره فیلم کودک اصفهان به نمایش درآید. تاکنون بیشتر بازیگران جلوی دوربین رفته‌اند و هفته آینده گروه برای ادامه فیلمبرداری به تهران بازمی‌گردد. در خلاصه داستان «شکلاتی» آمده است: «همه چیز از یک جعبه شکلات شروع شد. یعنی من بچه بودم… بچه هم که باشیم بازم شکلات عاشقانه‌ترین مزه دنیاست؛ اما…». در «شکلاتی» بازیگران با توجه به فضای فیلم، هر کدام در نقش‌های متفاوتی حضور پیدا کرده‌اند. ﺷﺒﻨﻢ ﻣﻘﺪﻣﯽ، ﻧﺎﺻﺮ هاشمی، ﻣﺤﻤﺪرﺿﺎ هداﯾﺘﯽ، ارژﻧﮓ اﻣﯿﺮﻓﻀﻠﯽ و… از بازیگران این فیلم هستند.

فیلمبرداری «زیر سقف دودی» درخشنده از مهر

«هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» آخرین فیلم پوران درخشنده است که تاکنون در کشورهای مختلفی به نمایش گذاشته شده و مورد استقبال هم قرار گرفته است. درخشنده این روزها سرگرم پیش تولید فیلم جدیدش «زیر سقف دودی» است. این فیلم دهم مهرماه در تهران کلید می‌خورد و تمام فیلمبرداری آن در تهران انجام خواهد شد. «زیر سقف دودی» یک فیلم شهری و درباره طلاق عاطفی است و عوامل آن سعی دارند این اثر را به سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر برسانند. تاکنون حضور مریلا زارعی و فرهاد اصلانی در این فیلم قطعی شده است.

«بی‌نامی» صمدی در مرحله ساخت موسیقی

علیرضا صمدی کارگردان جوان خوش‌آتیه است که سال‌ها در تلویزیون کار کرده. خود او درباره اولین ساخته‌اش «بی‌نامی» می‌گوید علاقه زیادی به ساختن فیلم دارم و برای همین از تجربه کارهای کوتاهم و آموزه‌هایی که از کارگردان‌های مختلف مانند عباس کیارستمی و اصغر فرهادی گرفته‌ام استفاده کنم تا در نهایت منجر به ساخت فیلمی با عنوان بی‌نامی شود. مجید رضابالا، تهیه‌کننده سینما هم درباره آخرین وضعیت فیلم سینمایی «بی‌نامی» می‌گوید: بتازگی صداگذاری «بی‌نامی» به پایان رسیده و کارهای ساخت موسیقی آن هم توسط آرمان موسی‌پور در حال انجام است، البته کارهای اصلاح رنگ آن هم آغاز شده است. این فیلم روایتگر داستان زن و شوهری است که سال‌ها پیش دانشجوی تئاتر بودند و با هم ازدواج می‌کنند و در یک کافی‌شاپ به کار مشغول می‌شوند، اما بر حسب اتفاق یکی از همکاران آنها گم می‌شود. قهرمان قصه به بهانه یافتن او به دنبال خود نیز در گذشته می‌گردد و سعی می‌کند از یک بحران خارج شود. باران کوثری و حسن معجونی ایفاگر نقش این زن و شوهر هستند.

ساناز قنبری