برای سفر با خودروی شخصی، حتما باید پیش بینی باران را هم داشته باشید، به خصوص در سفرهای طولانی و مقاصد پرباران. احتیاط همیشه اصل اول است.

اما به کارگیری تکنیک های رانندگی ایمن می تواند مانع از آن شود که سرنوشت و ماشین تان به برخورد با نرده های کنار جاده یا خدای ناخواسته به سقوط از دره ها ختم شود.

شما می توانید برای کسب مهارت بیشتر و فراگیری نحوه رانندگی صحیح در جاده های بارانی این توصیه ها را به کار ببندید:

کنترل تجهیزات، مهم ترین گام

پیش از سفر حتما اتومبیل تان را آماده رویارویی با شرایط غیرعادی کنید. برف پاک کن و گرم کن شیشه جلو و عقب و البته بخاری، برای شرایط بارانی نقشی حیاتی دارند. همیشه قبل از سفر از کارکرد درست این ادوات اطمینان حاصل کنید.

تیغه های برف پاک کن را حداقل سالی یک بار تعویض کنید، حتی اگر کاملا هم درست کار کند، به دلیل کهنگی مواد، هنگام کارکرد مداوم، صدا تولید می کند، صدایی ناهنجار که تداوم و تکرارش می تواند اعصاب شما را بهم بریزد.

علاوه بر این معمولا در هوای بارانی، به دلیل اختلاف دمای درون و بیرون اتومبیل، شیشه های اتومبیل دچار مه گرفتگی می شود.

در چنین شرایطی اگر گرمکن شیشه جلو و عقب کار نکند، حتما دچار مشکل می شوید. برای برطرف شدن زودتر مه می توانید با متعادل کردن دمای داخل اتومبیل، موقتا مشکل را حل کنید؛ یا قدری شیشه ها را پایین بدهید، یا حین روشن کردن گرمکن شیشه، کمپرسور کولر را نیز روشن کنید.

آرام و بااحتیاط رانندگی کنید

در جاده های بارانی سرعت، با احتمال لغزندگی نسبت مستقیم دارد. خصوصا در جاده هایی که برای اولین بار در حال پیمودنش هستید، احتیاط را در دستور کار قرار بدهید.

سرعت را تا حدی که کاملا بر ماشین تسلط داشته باشید پایین بیاورید. در جاده های پرپیچ و خم این توصیه اهمیت بیشتری هم دارد.

جاده های بارانی به شدت فرمان پذیری خودروها را کاهش می دهند و این موضوع سر پیچ ها بیشتر به چشم می آید.

حتی برای ماشین هایی همچون سمند که عملکرد خوبی در پیچ ها از خود ارائه می دهند، هم کاهش سرعت در جاده های بارانی یک ضرورت است.

چنانچه پیش از رسیدن به پیچ سرعت خود را کم کرده باشید، بدون مشکل مسیر را ادامه می دهید، اما با سرعت بالا و احساس لغزندگی، ممکن است دقیقا حین چرخش فرمان به سرتان بزند سرعت را کم کنید.

این کار هم ممکن است سبب لغزش قسمت عقب ماشین و برخورد با گاردریل یا حتی واژگونی شود.

فاصله زیادی را با ماشین جلویی حفظ کنید

این ساده ترین، اما کلیدی ترین توصیه برای جاده های بارانی است. در رانندگی به فاصله زمانی و مکانی لحظه فشردن پدال ترمز تا لحظه توقف اتومبیل، طول خط ترمز یا فاصله توقف گفته می شود.

بدیهی است که در شرایط بارش و لغزندگی، فاصله توقف از حالت عادی بیشتر می شود. در چنین شرایطی بدیهی است که برای تسلط بر اتومبیل، باید فاصله خود از اتومبیل جلویی را، حداقل دوبرابر حالت عادی تنظیم کنید.

بدانید که در ساعات اول بارندگی، لغزندگی به مراتب وضعیت بدتری دارد و احتمال تصادف بیشتر است، در این شرایط رعایت سرعت کم و فاصله زیاد، اولویت بیشتری دارد.

فلاشر را فراموش نکنید

بارندگی عموما دید رانندگان را کاهش می دهد. این کاهش دید به خصوص زمانی که مه گرفتگی نیز همراه بارش می شود، تشدید می یابد.

حتی اگر باران همراه با مه نباشد هم، به دلیل قطرات آب روی شیشه جلو و عقب و حرکت برف پاک کن دید راننده از حالت عادی کمتری است.

در چنین شرایطی، معمولا راننده متبحر تلاش می کنند با روشن کردن چراغ های مه شکن یا روشن کردن فلاشر، رانندگان جلوتر و عقب تر از خود را از وجود خود آگاه کنند. شما هم بسته به میزان دید در جاده، حتما یکی از این دو راه را انجام دهید.

ترمز ناگهانی ممنوع

هنگامی که لازم است توقف کنید یا سرعت تان را کم کنید، به آرامی و ملایمت ترمز کنید. ترمز ناگهانی در این شرایط بسیار خطرناک است و احتمال لغزندگی را چندبرابر می کند.

به خصوص در زمانی که فرمان صاف نیست و آن را برای انحراف به یکی از طرفین پیچانده اید، ترمز ناگهانی ممکن است سبب چرخش اتومبیل برخورد آن با اتومبیل های دیگر یا گاردریل کناره بزرگراه ها شود.

راهنمای لحظات لغزش

در لحظاتی که احساس کردید ماشین دارد می لغزد، اولا خونسردی خود را حفظ کنید، ثانیا به آرامی پای خود را از روی پدال گاز بردارید، فرمان را در جهتی که می خواهید جلوی ماشین حرکت کند، بپیچانید.

اگر جاده برفی یا یخبندان باشد، برای کنترل ماشین، باید فرمان را به همان سمت که ماشین لغزیده بپیچانید، در غیر این صورت لغزش را تشدید می کنید ممکن است باعث تصادف شوید.

از چاله های آب باران دوری کنید

چاله های آب خطای دید ایجاد می کنند. حین رانندگی در جاده ای بارانی، حتی الامکان از چاله های آب عبور نکنید. به دلیل این که عمق چاله قابل تشخیص نیست.

هم ممکن است دست اندازهای بدی در زیر این چاله ها نهفته باشد، هم ممکن است عمق شان این قدر باشد که به موتور اتومبیل شما آسیب بزنند.

گاهی عبور از چاله های آب سبب خیس شدن شمع اتومبیل می شود و اگرچه ممکن است در لحظه ماشین خاموش نشود، اما مثلا بعد از یک خاموشی، دیگر موتور اتومبیل روشن نشود.

از جلویی ها پیروی کنید

در جاده های بارانی، به جریان طبیعی ترافیک و جهت حرکت اتومبیل های جلوتر از خود اعتماد کنید.

ضمیمه چمدان