علی اکبر وحدتی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این که برای حل این مشکل، راهکار قطعی وجود ندارد، افزود: مشکل موریانه زدگی بیشتر در بناهای تاریخی شهرستان های جاجرم، گرمه و اسفراین مشاهده می شود.

وی با بیان این که حدود ۲۶۰ گونه موریانه وجود دارد که هر یک از آنها به یک نوع شرایط آب و هوایی علاقه مند هستند، ادامه داد: موریانه هایی که در اماکن تاریخی این استان وجود دارند به آب و هوای خشک علاقه دارند.

وحدتی با ذکر این که این اداره کل برای مبارزه با موریانه ها ساده ترین روش را انجام می دهد، اظهار کرد: خارج کردن محل های آلوده به موریانه مهم ترین اقدامی است که این اداره کل انجام می دهد.

وی توضیح داد: به عنوان مثال در بنای تاریخی خواجه مهزیار یا خانه تاریخی خوراشاه که درهای چوبی آنها موریانه زده بودند، درها خارج شد و به جای آن درهایی نو از جنس چوب درخت ارس به کار گرفته شد.

این مقام مسئول بیان کرد: چوب درخت ارس به دلیل وجود یک نوع صمغ که مزه آن مورد علاقه موریانه ها نیست، موجب می شود تا این حشره از این چوب فراری باشد.

وی تصریح کرد: اشباع شدن چوب در روغن ها از دیگر روش های دور کردن موریانه از بناهای تاریخی این استان است.

وحدتی در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده از روش های دیگر همچون میخ زنگ زده در بناهای تاریخی موجب از بین بردن آنها نیز می شود، گفت: این روش در این استان استفاده نمی شود، اما به دلیل این که غذاهای مورد علاقه موریانه را تلخ می کند نیز می تواند روشی برای دور کردن موریانه ها باشد.