چه گوشتی برای خوردن بهتر است؟

چه گوشتی برای خوردن بهتر است؟

دکتر نسرین امیدوار با اشاره به اینکه انواع گوشت ها همچون گوشت گاو، گوسفند، مرغ و ماهی بطور کلی گروه گوشت ها را در هرم غذایی انسان ها تشکیل می دهند، بیان کرد: گوشت ها در جمع منابع بسیار مهمی از نظر پروتئین، آهن، ویتامین B12  و بسیاری از املاح و ویتامین های دیگر هستند. از لحاظ ارزش غذایی تنها مقدار آهن و پروتئین موجود در انواع گوشت ها با هم متفاوت است اما همگی از لحاظ داشتن اسید آمینه های ضروری که بطور روزانه باید مصرف شود، یکی هستند. 

وی ادامه داد: گوشت ها از نظر میزان چربی های موجود در ترکیبشان با هم متفاوتند همچنین در برخی از آنها مقدار آهن یا املاح ممکن است، تفاوت داشته باشد؛ بطور مثال گوشت شتر مرغ که در میان همه گوشت ها بالاترین مقدار آهن را داراست. ماهی هایی که بویژه از آب های عمیق و آب های سرد عمیق صید می شوند همچون ماهی آزاد و ماهی سالمون، در مقایسه با سایر انواع گوشت ها، از نظر اسیدهای چرب مفید مانند اسیدهای چرب امگا۳ که همه افراد روزانه باید آن را مصرف نمایند و برای پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن ضرورت دارد، غنی تر هستند.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه همه گوشت ها بطور کلی در رده مواد پروتئینی مهم دسته بندی می شوند، گفت: اگر به الگوهای غذایی سالمتر دنیا همچون الگوی غذایی مدیترانه ای نگاهی بیاندازیم، در می یابیم کسانی که از این شیوه پیروی می کنند، کمتر به سرطان ها و بیماری های قلبی و عروقی مبتلا می شوند. بر طبق این الگو، مصرف گوشت ماهی دو وعده در هفته بهترین حالت است؛ همچنین اگر گوشت مرغ هفته ای یکبار و گوشت قرمز حتی دو هفته یکبار مصرف شود، برای بزرگسالان کافی خواهد بود. باید توجه داشت این میزان در کودکان کمی متفاوت خواهد بود، چرا که آنها در سنین رشد هستند و تنوع دریافت منابع پروتئینی برایشان مهم است لذا مقدار و تنوع بیشتر گروه گوشت ها باید در برنامه غذاییشان گنجانده شود.

وی درخصوص انتخاب بهترین گوشت برای مصرف، تصریح کرد: همانطور که گفته شد بهترین انتخاب از میان گوشت ها، گوشت ماهی می تواند باشد. از آنجا که گوشت قرمز بطور معمول چربی و کلسترول بالایی دارد به ویژه گوشت گوسفندی که دارای چربی بیشتری نسبت به گوشت گاو است همچنین با توجه به زندگی های شهرنشینی و کم تحرکی انسان ها، توصیه می شود که افراد از گوشت قرمز کمتر استفاده کرده و به جای آن از گوشت های سفید به خصوص گوشت ماهی، هفته ای یک تا دوبار در وعده های غذایی خود بهره بگیرند.

 چه گوشتی برای خوردن بهتر است؟

دکتر امیدوار خاطرنشان کرد: خانواده گروه گوشت ها را علاوه بر خود گوشت، تخم مرغ و انواع حبوبات تشکیل می دهد لذا نیازی نیست که در هر وعده غذایی گوشت مصرف کنیم. خوشبختانه در آشپزی سنتی کشورمان از انواع حبوبات از جمله عدس، ماش، لپه و لوبیا بهره گرفته می شود. گفتنی است از همه این موارد که منابع مختلف پروتئینی به شمار می روند، در مجموع با هم چیزی حدود ۹۰گرم را در طول روز احتیاج داریم بنابراین باید در استفاده از آنها تناسب برقرار کنیم. در واقع یک انسان بالغ روزانه دو تا سه واحد گروه گوشت لازم دارد که هر واحد آن حدود ۴۵ گرم گوشت است.

وی با اشاره به اینکه گوشت ماکیان همچون مرغ، بوقلمون و اردک، شامل دو نوع گوشت سفید و قرمز می شود، افزود: بطور مثال گوشت قسمت سینه مرغ، گوشت سفید و گوشت ران آن قرمز به شمار می رود که از چربی بیشتری برخوردار است. بنابراین به افرادی که از رژیم کم کالری تغذیه می کنند، توصیه می شود علاوه بر اینکه، باید گوشت قرمز کمتری مصرف کنند از گوشت سفید مرغ در واقع همان سینه مرغ بیشتر استفاده نمایند. گوشت بوقلمون نیز بطور کلی یکی از بهترین انواع گوشت ها محسوب می شود، البته مقدار گوشت قرمز در آن نسبت به مرغ بیشتر است و چربی بیشتری دارد اما در مقایسه با گوشت قرمز چربی آن کمتر است.

این دکترای تخصصی علوم تغذیه در پایان یادآور شد: توجه داشته باشید، گوشت دام هایی که در طبیعت چریده و بزرگ شده اند، در مقایسه با حیواناتی که در قفس یا دامداری ها پرورش یافته و داروهای دامی و آنتی بیوتیک به آنها تزریق شده است، به علت تحرک بیشتر و استرس کمتر، از کیفیت بالاتری برخوردار است.

سایت آموزشی و تفریحی سوکا