چرا ایران در جراحی زیبایی جز ۱۰ کشور اول است؟

چرا ایران در جراحی زیبایی جز 10 کشور اول است؟

ایران پایتخت عمل های زیبایی در جهان است.از عمل بینی گرفته تا تزریق بوتاکس و ژل و جراحی فک و گونه، همه و همه نه تنها فقط بین زنان ایرانی بلکه بینن مردان ایرانی هم رواج پیدا کرده است.

انگار این نوع عمل عاملی است برای پز دادن و کلاس گذاشتن و برای همین هیچکس برای پنهان کردن جراحی زیبایی که انجام داده تلاش نمی کند.

آمارها نشان می دهد در ۱۵ سال گذشته شمار مصرف کنندگان لوازم آرایشی و متقاضیان عمل های جراحی پلاستیک زیبایی، ۷۰ درصد بیشتر شده است .براساس آماری که انجمن جراحی پلاستیک آمریکا ارائه کرده‌است، ۸۰‌درصد از جراحی ‌های سال ‌۱۹۹۹ را زنان انجام می ‌دادند، اما روز به روز بر تعداد مردانی که با اعمالی چون بوتاکس، کاشت مو و جراحی بینی می ‌خواهند خود را زیبا کنند، افزوده می ‌شود.

در ایران هم جراحی پلاستیک با حضور ۷ نفر از جراحان فوق تخصص در حدود ۵۰‌ سال پیش شروع شد. گرایش زیاد مردم در ایران به انجام چنین جراحی‌ هایی با تعداد کم جراحان پلاستیک، باعث شده پزشکانی از رشته‌ های دیگر نیز این عمل ‌ها را انجام دهند، در نتیجه مشکلات و شکایات از قصور‌های پزشکی روبه افزایش رفته و این خود تبدیل به یک معضل در میان عمل های زیبایی شده است.

به تازگی نیز، انجمن بین‌المللی جراحی زیبایی (ISAPS) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده:  در سال ۲۰۱۳ بیش از ۲۳ میلیون عمل جراحی و روش غیرجراحی زیبایی در دنیا انجام شده است که ایران در میان ۱۰ کشور اول دنیاست.

بر اساس این گزارش، در سال گذشته میلادی حدود ۱۷۵ هزار مورد جراحی و غیرجراحی زیبایی در ایران انجام شده است. انجمن بین‌المللی جراحی زیبایی که ۲۷۰۰ جراح پلاستیک در ۹۵ کشور دنیا عضو آن هستند، مجموع عمل‌های جراحی و روش‌های غیرجراحی زیبایی را در دنیا در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به ترتیب ۱۴میلیون و ۱۰۰ هزار و ۱۴میلیون و ۷۰۰ هزار مورد گزارش کرده بود که ۲۰ میلیون مورد از این عمل‌ها و روش‌ها روی خانم‌ها (۲/۸۷ درصد) و سه میلیون مورد روی مردان انجام شد.

طبق این گزارش ایران در میان ۱۰ کشور اول دنیاست و در کل یک درصد جراحی‌های زیبایی دنیا و نیم درصد روش‌های غیرجراحی زیبایی در ایران انجام می‌شود، به طور کلی سهم ایران از این نظر در دنیا هفت دهم درصد (۷۷۸/۱۷۴) بوده در حالی که جمعیت ایران یک صدم جمعیت دنیاست .

همچنین، در میان اعمال جراحی زیبایی در ایران جراحی بینی شایع‌ترین جراحی زیبایی با ۳۷۴۲۳ مورد است. ایران از نظر تعداد جراحی بینی در دنیا پنجم است .بعد از جراحی بینی، جراحی‌های ترمیمی با چربی (Lipostructure or Lipofilling)  یا به اصلاح پیوند چربی، رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی در ایران با ۱۲۱۴۳مورد بوده است که البته تنها زنان آنها را انجام نمی دهند.

بنابراین گزارش، ایران از نظر تعداد جراحان پلاستیک (۲۳۹) در دنیا بیست و هفتم است.

نظر شما مخاطبان در این خصوص چیست؟

چرا زنان و مردان جوان ایرانی به جراحی پلاستیک روی می اورند؟

آیا هزینه های این نوع جراحی ها پایین است یا وضع اقتصادی مردم مناسب است؟

چرا زیبایی خدادادی جوانی برای ایرانی ها کفایت نمی کند؟

آیا این مساله ریشه در بی اعتماد به نفسی دارد؟

نظرات خود را بدون توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی برای ما ارسال کنید.

بدیهی است از انتشار نظرات توهین آمیز معذور است.

سایت آموزشی و تفریحی سوکا