به گزارش سوکا از ایرنا، این دیدار در چارچوب برنامه های سفر دو روزه روحانی به مسکو -بنا به دعوت رسمی رئیس جمهوری روسیه- با حضور شماری از اعضای هیات بلندپایه دو کشور و پس از ادای گارد احترام به رئیس جمهوری ایران، آغاز شد.

پوتین در این دیدار اظهار کرد: ایران همسایه خوب و شریک باثبات و مطمئنی برای روسیه است.
وی اظهار کرد: روسیه و ایران سال های طولانی با یکدیگر روابط دارند و از مناسبات دیپلماتیک با پیشینه بیش از ۵۰۰ سال برخوردارند.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: مسکو و تهران در تمامی مذاکرات و تمامی زمینه ها با یکدگر همکاری دارند که شامل امور بین المللی، حل مسائل بسیار دشوار در این عرصه و اقتصادی می شود.

پوتین همچنین با تاکید بر اینکه در دوران تازه نیز در تمامی این عرصه ها به نتایج چشمگیری دست یافته ایم، به افزایش ۷۰ درصدی مبادلات بازرگانی دو کشور در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ اشاره کرد.

وی گفت: این دستاورد در حالی حاصل شده که شرایط اقتصادی پیچیده کنونی بی سابقه است و پیشرفت ایجاد شده تا حد زیادی با تلاش های رئیس جمهوری ایران و دولت روسیه به دست آمد.

روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار تاکید کرد: همکاری های تهران و مسکو علیه کشوری ثالث هدف گیری نشده است.

وی افزود: روابط ایران و روسیه با هدف تقویت ثبات منطقه انجام می گیرد و قصد اصلی دو کشور تقویت صلح و آرامش منطقه ای است.

رئیس جمهور ایران همچنین ابراز امیدواری کرد که در جریان مذاکرات، گام های جدیدی برای توسعه روابط تهران و مسکو برداشته شود.

روحانی روند به رو به توسعه همکاری های ایران و روسیه در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: تجربه خوبی در مبارزه با تروریسم بین المللی و قاچاق مواد مخدر داریم.