مطالبه اصلی مردم، وفاق و همدلی میان مسئولان و پرداختن به اولویت‌های اصلی کشور یعنی رفاه، اشتغال، کاهش رکود اقتصادی و… است. بنابراین دولتی که با رویکرد تغییر و تحول پا‌به عرصه میدان می‌گذارد باید این تحولات در آن مشهود بوده و مردم آن را احساس کنند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که یکی از اشکالاتی که معمولا در کار مسئولان مشاهده می‌شود، ارائه گزارش‌ها با آمار و ارقامی است که برای مردم محسوس نیست، در حالی که مردم آنچه را که حس کرده و لمس می‌کنند قبول دارند، به همین دلیل آمار و اعداد نمی‌تواند مردم را قانع کند، بنابراین از دولت جدید انتظار می‌رود در درجه اول با انگیزه و نشاط بیشتر فعالیت کند، هر چند میانگین سن اعضای کابینه بالاست، اما می‌توانند با انگیزه و روحیه قوی‌تر کار و فعالیت داشته باشند.

دولت دوازدهم این امر را باور کند که انگیزه اصلی آنها باید خدمت به مردم باشد، آنها باید بدانند چهار سال فرصت دارند و‌ در برابر مردم و خون‌هایی که برای عزت و استقلال ملت ریخته شده است مسئول هستند، باید مطالبات مردم را به عنوان خدمت که بالاترین عبادات است دنبال کنند، از حاشیه‌ها و اختلافات چه در داخل دولت یا در ارتباط با سایر قوا بپرهیزند.

امروز این حاشیه و اختلاف‌ها مردم را خسته کرده است، به عنوان نمونه در جایی فسادی مطرح، برجسته شده و تعمیم داده می‌شود، به این ترتیب این تصور ایجاد می‌شود که همه سیستم مریض و فاسد است، در حالی که واقعیت این‌گونه نیست، ولی برخی دعواهای جناحی و حاشیه‌ها باعث شده است مردم برداشت‌های سوء داشته باشند. بنابراین باید میان قوا وفاق و همدلی برقرار باشد و وحدت و همکاری تابلوی این دولت و همه قوا باشد. همدلی و هماهنگی میان قوا موجب سهولت در جهت رفع مشکلات کشور می‌شود. از طرف دیگر دشمنان جمهوری اسلامی ایران معمولا به دنبال این هستند که از اختلافات سوءاستفاده کنند و به این ترتیب چالش‌های میان مسئولان فرصتی را برای دشمن فراهم می‌کند. بنابراین همدلی‌ها دشمنان را مایوس کرده و راه تسهیل شده‌ای را برای رفع مشکلات مردم باز می‌کند.

دکتر حمیدرضا مقدم‌فر

کارشناس مسائل سیاسی