نکته جالب این که این مجموعه تلویزیونی پس از تولید برای پخش اینترنتی آماده می‌شود و بعد از آن روی آنتن تلویزیون می‌رود. پخش خبر کار تلویزیونی وودی آلن با تعجب و شگفتی اهالی سینما و تلویزیون روبه‌رو شده است.

پخش خبر با سوال «وودی آلن برای تلویزیون و آمازون کار می‌کند؟» همراه است. اهل فن می‌گویند این خبر به اندازه کافی جنجالی و خبرساز است که باعث حیرت هر دو گروه اهالی هنر و تماشاگران محصولات تلویزیونی و سینمایی باشد. وودی آلن که شاهکار‌های قابل تاملی مثل منهتن، آنی هال و یاسمین آبی را کارگردانی کرده، در حالی برای تلویزیون یک مجموعه می‌سازد که ۷۹ سال دارد. بسیاری از منتقدان هنری می‌گویند او در سال‌های پایانی فعالیت‌های سینمایی خود قرار دارد و انتخاب یک مجموعه تلویزیونی برای کار جدید، یک سنت‌شکنی غیرمعمول است. کمپانی آمازون که محصولاتش را به صورت اینترنتی پخش می‌کند، تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی وودی آلن است. همکاری این فیلمساز با این کمپانی هم از جمله نکاتی است که واکنش‌های متفاوتی را در سطح وسیعی برانگیخته است.

نزدیکان وودی آلن می‌گویند علت همکاری وی با کمپانی آمازون، موفقیت‌های چند سال اخیر مجموعه‌های تلویزیونی آن در بین منتقدان و تماشاگران است. این در حالی است که تحلیلگران هنری عقیده دارند مجموعه وودی آلن هم باعث کسب موفقیت‌های بیشتری برای کمپانی آمازون خواهد شد.

تفاوت مجموعه‌سازی کمپانی آمازون با مجموعه‌های متداول شبکه‌های تلویزیونی در یک نکته مهم است. مجموعه‌های تلویزیونی حداقل در یک فصل ۱۳ قسمتی تهیه می‌شوند و اپیزود اول آنها یک فیلم سینمایی تلویزیونی ۹۰ دقیقه‌ای است. مسئولان شبکه‌های تلویزیونی در صورت موفقیت فصل اول و استقبال بالای تماشاگران از آن تدارک تولید فصل‌های بعدی مجموعه را می‌بینند، اما کمپانی آمازون به این شیوه عمل نمی‌کند. آنها قسمت اول فصل اول مجموعه مورد نظر خود را به صورت فیلمی ۹۰ دقیقه‌ای تولید و پخش می‌کنند.

پس از آن، مدیران این کمپانی در انتظار نوع واکنش عمومی نسبت به آن می‌مانند. اگر منتقدان و تماشاگران به این فیلم سینمایی تلویزیونی روی خوش نشان دهند، آن وقت مجوز تولید فصل اول داده می‌شود. علت این کار توسط آمازون جلوگیری از اتلاف وقت تماشاگران و البته پول تهیه‌کنندگان است! در این حالت، بیهوده زمانی برای تولید ۱۳ قسمت مجموعه‌ای که بیننده نخواهد داشت، صرف نخواهد شد.

با وجود این، مسئولان کمپانی آمازون گفته‌اند وودی‌ آلن یک استثناء است و تولید مجموعه او راهی مثل بقیه مجموعه‌های این کمپانی را طی نخواهد کرد. شیوه تولید مجموعه وودی‌ آلن، شبیه شیوه تولید عموم مجموعه‌‌هایی است که در شبکه‌های مختلف تلویزیونی تولید و پخش می‌شود. به این ترتیب، آلن یک مجموعه ۱۳ قسمتی (یعنی یک فصل کامل) را کارگردانی خواهد کرد و اپیزود اول آن یک فیلم سینمایی تلویزیونی ۹۰ دقیقه‌ای است. این مجموعه برای پخش و نمایش در سال ۲۰۱۶ آماده می‌شود و با ‌آن که هنوز زمان شروع فیلمبرداری اعلام نشده، ولی رسانه‌های گروهی می‌گویند کلید فیلمبرداری تا اوایل فصل تابستان سال جاری میلادی زده خواهد شد.

همچنین از کمپانی آمازون خبر می‌رسد فصل بهار ۲۰۱۶ به عنوان زمان پخش این اثر تعیین شده است. به همین دلیل، کار فیلمبرداری مجموعه باید حداقل ۹ ماه زودتر از این تاریخ شروع شود تا با احتساب امور فنی آن، برای پخش در این تاریخ آماده شود. در شرایطی که گفته می‌شود مجموعه وودی آلن حال و هوایی کمدی ـ اجتماعی دارد، به صورت رسمی توضیحی درباره حال و هوای کلی آن داده نشده است. منتقدان تلویزیونی عقیده دارند با توجه به خصوصی بودن سرمایه هزینه تولید مجموعه، حال و هوای آن به کارهای مردم‌پسند کمدی دهه ۷۰ وودی‌ آلن نزدیک‌تر خواهد بود تا کارهای روشنفکرانه سال‌های اخیر وی.

در حال حاضر، اطلاعی از خط اصلی قصه مجموعه در دست نیست و این قصه به همراه بازیگران آن بزودی به اطلاع رسانه‌های گروهی می‌رسد. با این وجود، رسانه‌های گروهی می‌گویند بعید به نظر می‌رسد تا قبل از پخش مجموعه، اطلاعات زیادی درباره آن پخش شود. آنها به این نکته اشاره می‌کنند که آلن در سال‌های اخیر تمام فیلم‌هایش را در سکوت کامل خبری ساخته و به احتمال زیاد همین روش را در ارتباط با مجموعه‌اش هم در پیش خواهد گرفت. همه این صحبت‌ها در شرایطی است که شایعات حکایت از آن می‌کند که خط اصلی مجموعه در ارتباط با مضمون عشق و زندگی است و به بررسی زندگی پیرمردی می‌پردازد که دلباخته یک زن جوان می‌شود.

روی پرایس، مدیر کمپانی آمازون درباره علت همکاری با این کارگردان حوزه طنز می‌گوید: «وودی آلن یک هنرمند خلاق و سازنده تعدادی از بزرگ‌ترین فیلم‌های سینمایی کل تاریخ سینماست. به همین دلیل، همکاری با او برای تولید اولین مجموعه تلویزیونی او یک افتخار بزرگ است. او یکی از پیشگامان سینمای آمریکاست و همکاری‌اش با ما برای ساخت اولین مجموعه تلویزیونی‌اش، همه ما را هیجان‌زده کرده است.»

اما وودی آلن با شوخ‌طبعی همیشگی خود با این موضوع برخورد کرده و به طنز می‌گوید: «نمی‌دانم چطور وارد این ماجرا شوم. هیچ عقیده‌ای هم در این ارتباط ندارم و نمی‌دانم چگونه می‌خواهیم شروع کنیم. حدس خودم این است که روی پرایس از کاری که کرده پشیمان خواهد شد!»

منابع نزدیک به تهیه‌کنندگان مجموعه می‌گویند فصل‌های دوم و بعدی آن هم در دستور کار تولید قرار خواهد گرفت. به گفته آنها حتی اگر این اتفاق هم رخ ندهد، آمازون مجموعه‌های تلویزیونی دیگری را با همکاری وودی آلن جلوی دوربین خواهد برد. آمازون که به واسطه خبر تولید مجموعه تلویزیونی به کارگردانی آلن در صدر اخبار هنری قرار گرفته، هفته قبل به خاطر تولید مجموعه Trans Parent، برنده دو جایزه گلدن گلوب (کره طلایی) در بخش تلویزیونی آن شد. جوایز گلدن گلوب هر سال از سوی اتحادیه روزنامه‌نگاران خارجی مقیم هالیوود در دو بخش سینما و تلویزیون اهدا می‌شود.

هالیوود ریپورتر/ مترجم: کیکاووس زیاری

قاب کوچک (ضمیمه شنبه روزنامه سوکا)