به گزارش سوکا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی پیش از ظهر امروز در همایش مشاوران امور روحانیون استانداری های سراسر کشور تصریح کرد: از جایگاه معنوی خود و با اعتماد و دلسوزی به مردم خدمت کنید چرا که کار فرهنگی زمانبر است و برای حفظ ارزش های دینی و انقلابی جامعه، فضای اداری کشور باید توأم با اخلاق و معنویت باشد .

وی افزود: با توجه به جایگاه روحانیت مردم به شما اعتماد دارند و دستور شما را از باب تکلیف اجرا می کنند.

وزیر کشور خطاب به مشاوران امور روحانیون استانداری ها گفت : شما در محل فعالیت خود علاوه بر جایگاه اداری، جایگاه معنوی دارید و باید تلاش کنید از جایگاه معنوی خود و با اعتماد ، دلسوزی و نگاه تعاملی مشکلات را حل کنید.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد : با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر مقابله با آسیب اجتماعی و تشکیل جلسات اعضای شورای اجتماعی کشور در محضر معظم له باید مردم برای مقابله با اینگونه آسیب ها به صحنه بیایند و سیاست اجتماعی کردن مبارزه با آسیب ها دنبال شود.

وزیر کشور همچنین با ترسیم شرایط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور به موضوع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره ای مجلس شورای اسلامی در چهار حوزه انتخابیه پرداخت و گفت: از آذرماه امسال رسماً انتخابات را شروع خواهیم کرد و فضای کشور از نیمه دوم امسال عملاً انتخاباتی خواهد شد.

رحمانی فضلی انتخابات را مانور قدرت ملی و نمایش مردم سالاری دینی از طریق انتقال قدرت خواند و گفت : همه باید بر این موضوع متمرکز شویم که انتخابات قانونی، سالم و امن برگزار شود.

وزیر کشور با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور از ثبات لازم برخوردار است، افزود: در حوزه اقتصادی تأکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور روی اجرای اقتصاد مقاومتی است و برای پیشبرد آن لازم است همه پای کار بیایند به ویژه آنکه در موضوعاتی مثل نرخ ارز و کالاهای مصرفی مردم نوسانی در کشور مشاهده نمی شود و تورم کنترل شده است.

رحمانی فضلی افزود: در سیاست داخلی کشور شاهد انسجام، وحدت و نشاط سیاسی هستیم و احزاب با در اختیار داشتن ابزار لازم در فضای سیاسی جامعه حضوری فعال دارند.

وزیر کشور گفت: در حوزه سیاست داخلی اختلاف نظر و جود دارد اما دعوا و کشمکش نیست چون همه ما به ولایت فقیه، قانون، منافع ملی و امنیت اعتقاد داریم و پیشبرد امور را در وحدت می بینیم چون نگاهمان توحیدی است.

رحمانی فضلی نگاه حاکمیت به اهل سنت را بسیار مثبت توصیف کرد و افزود : هم نگاه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری و هم قوانین موضوعی کشور نشان داده است که هموطنان اهل سنت ما برادران و خواهران دینی ما هستند و در طول تاریخ نشان دادند که مرزدارانی شایسته اند.

وی ادامه داد: با این حال باید تلاش شود با رسیدگی به مناطق مرزی و برخورداری این مناطق از امکانات کشور بیش از پیش به امنیت و پیشرفت حوزه های مرزی کمک کنیم.

وزیر کشور با بیان دستاوردهای برجام در کشور گفت : موضوع برجام موضوع مهمی است و چندین سال ما را در سطوح بین المللی درگیر چالش کرد که آثار آن در سطوح بین المللی و داخلی مشهود بود با این حال با حمایت و هدایت مقام معظم رهبری به سرانجام رسید.

وی افزود: هرچند نمی توانیم همه چیز را قابل قبول و قطعی بدانیم اما برجام آثار روشن و شفافی دارد که قابل کتمان نیست و نقاط ابهامی دارد که باید به کمک هم رفع کنیم.

رحمانی فضلی تصریح کرد: برجام یک شری را از خانه دور و تبلیغات ایران هراسی را متوقف کرد و ظرفیت فروش نفت از یک میلیون بشکه به دو و سه دهم میلیون بشکه افزایش یافت البته دولت در داخل کشور همه چیز را در برجام خلاصه نکرد بلکه به همان نسبت اقتصاد مقاومتی را پیش می بریم و شاید الان انرژی دولت معطوف به اقتصاد مقاومتی است تا برجام.

وزیر کشور در پاسخ به سوال مشاور امور روحانیون استانداری خراسان رضوی در خصوص برگزاری کنسرت ها گفت: کشور با نظر رهبری و ولی فقیه و با برخورداری از قوانین و احکام حقوقی، قضایی و شرعی اداره می شود و ایشان فضای جامعه را می بینند، هم تذکر می دهند و هم ارشاد می کنند. با این حال تعدادی از افراد جامعه به ویژه جوانان به موسیقی و کنسرت علاقه دارند و در چارچوب قانون و مقررات باید استفاده کنند و اگر ارزش های دینی ، اخلاقی و عرف جامعه رعایت نشود آنگاه برخورد شود.

رحمانی فضلی گفت: اگر مواردی مثل مخالفت با برگزاری کنسرت ها وارد فضای سیاسی شود منجر به سوء استفاده سیاسی می شود و با پیدا شدن موافق و مخالف مشکل ایجاد خواهد شد با این حال ما در این حوزه نگرانی و مشکل نداریم چون کارها دارد خوب پیش می رود.