وزیر بهداشت به جای اعتراض به «در حاشیه» مشکلات را حل کند

کیوان کثیریان با بیان این که اعتراضات جامعه پزشکان به سریال «درحاشیه» منطقی نیست توضیح داد: البته اعتراضی که به لهجه می شود هم منطقی نیست. ما باید ظرفیت خود را برای تحمل شوخی بالا ببریم.

رئیس انجمن منتقدان در گفتگو با خبرنگار سوکا سیما ادامه داد: این اعتراض ها مسئله جدیدی نیست و برای سریال «سرزمین کهن» کمال تبریزی هم این اعتراض ها انجام شد؛ معتقدم هنرمند و خالق اثر نباید دستش بلرزد که شاید پرستاران و پزشکان یا هر صنف دیگری ناراحت شوند، چون شخصیت ها و قهرمان های داستان باید شغلی داشته باشند در غیر این صورت همه شخصیت ها مثبت می شوند.

به گزراش سوکا سیما، کثیریان با اشاره به این که دوستان معترض به اشتباه تصور می کنند که شخصیت های سریال نماینده صنف یا قوم خودشان هستند ادامه داد: هر فردی خودش است و نماینده کل مازندان، لرها یا پزشکان نیست. اگر دوستان معترض متوجه این موضوع شوند احساس توهین نمی کنند.

وی عنوان کرد: دلیل این که سریال های ما با اعتراض مشاغل رو به رو می شوند این است که درک و ظرفیت مان از شوخی پایین است. من اهل مازندران هستم و بهترین وضع را هم استانی های من دارند. ما هنگامی که سریال «پایتخت» پخش می شود اعتراض نمی کنیم بلکه خوش مان هم می آید. واقعیتش این است که اگر ما به خودمان شک نداریم چرا باید ناراحت شویم؟ چون شوخی است و باید بپذیریم که در کار تصویری و درام وجود شخصیت هایی با خصوصیات مختلف همچون دست و پا چلفتی یا خنده دار لازم است. حال آن شخصیت دست و پا چلفتی حتما باید تهرانی باشد؟ هیچ قومی نمی خواهد بپذیرد که در قوم خودش آدم بد، خلافکار یا خنده دار دارد.

کثیریان با بیان این که جلوی اعتراض ها را نمی توان گرفت، تصریح کرد: در واقع خود اصناف و اقوام باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشند. در همه اقوام نابغه هم وجود دارد و آدم کودن هم وجود دارد. اگرمثلا چند نفر کودن هستند دلیل نمی شود من به خودم بگیرم. در همه اقوام و صنوف همه جور آدمی وجود دارد.

وی ادامه داد: شاید نقطه ضعف های شخصی صنفی سبب این اعتراض ها می شود. یعنی طرف می گوید زیر میزی در صنف من نیست و اگر بگویید هست من را خراب کرده اید. در صورتی که اگر وجود دارد باید بروند آن را رفع کنند و با اعتراض به یک سریال مشکل زیر میزی پزشکان رفع نمی شود. (مریم محمدی/ جام‌جم سیما)