دکتر جلیل امیدیان گفت: با شروع فصل‌ بهار و آغاز گرده‌افشانی گل‌ها، این گرده‌ها در برخی ‌افراد ایجاد حساسیت کرده و موجب ورم‌ ملتحمه در چشم افراد می‌شود. این حساسیت بویژه در کودکان و نوجوانان در فصل‌ بهار قابل مشاهده است که سوزش و قرمزی چشم آن‌ها را به دنبال دارد و در برخی موارد شدید حساسیت نیز امکان بروز عوارضی از جمله ایجاد زخم بر روی قرنیه چشم وجود دارد.

امیدیان از همگان خواست در صورت بروز این نوع ‌حساسیت سریع‌تر به چشم‌ پزشک مراجعه کرده و از مالش و خاراندن چشم خودداری کنند و اضافه کرد: مالش‌ چشم حساسیت چشم و عوارض آن را شدید‌تر می‌کند و افراد در مواقعی که دچار سوزش‌ چشم می‌شوند، بهتر است چشمان خود را با آب سرد شست‌وشو داده یا از کمپرس آب‌ سرد استفاده کنند. همچنین با مراجعه به چشم‌ پزشکی با تجویز برخی قطره‌ها می‌توان تا حد زیادی قرمزی و خارش‌ چشم را کم کرد.

این عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم ‌پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: این نوع حساسیت به طور معمول با افزایش سن‌ افراد از بین رفته و با سپری ‌شدن دوران کودکی و نوجوانی در افراد فروکش می‌کند؛ البته در برخی ‌افراد این نوع‌ حساسیت ممکن است به شکل مزمن درآمده و علاوه بر بهار در سایر فصول نیز ایجاد شود.

امیدیان بهترین راه پیشگیری از ایجاد این نوع حساسیت و نیز کاهش عوارض آن را دوری افراد از محیط پرگرد و غبار و نیز اجتناب از قرارگیری در معرض نور آفتاب عنوان کرد و افزود: افراد باید در محیط بیرون و زمان تابش خورشید حتما از عینک ‌آفتابی استفاده کرده و از مالش چشم بویژه با دست‌های آلوده خودداری کنند. (ایسنا)