به گزارش سوکا به نقل از فارس، «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه آفریقای جنوبی در واکنش به اظهارات «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا که گفته کسانی که در برابر داعش مقاومت کردند به خانه هایشان برگردند، تصریح کرد: «آنها در خانه شان هستند و منتظر دستور کسی نبودند و نخواهند بود چرا که اگر تاکنون منتظر دستور تیلرسون و دولت آمریکا بودند امروز ما داعش را در بغداد و اربیل داشتیم».

وی افزود: «خوشحالیم که آنها هیچگاه به جز دستور مرجعیت به دستور هیچ‌کس دیگری گوش نکردند و از خانه و کاشانه خودشان دفاع کردند».

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در پاسخ به سوال دیگری عنوان کرد: ما علاقه مند به ادامه همکاری نزدیک با گروه بریکس هستیم. ما همه اعضای بریکس را بعنوان شرکای مهم ایران قلمداد می کنیم و برای روابط با هر یک از اعضای این گروه اهمیت قائلیم.

وی عنوان کرد: ما از همکاری با آفریقای جنوبی استقبال کرده و به این همکاری ادامه می دهیم.
وزیر خارجه کشورمان همچنین با اشاره به حمایت جامعه بین المللی از برجام و قطعنامه ٢٢٣١ خاطرنشان کرد: ما از حمایتهای آفریقای جنوبی از حق ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و همچنین برجام قدردانی می کنیم و به دنبال همکاری با آفریقای جنوبی برای استفاده از این الگو (برجام) برای حل سایر بحرانها هستیم.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی نیز درباره همکاریهای بانکی دو کشور نیز ضمن استقبال از این همکاریها با اشاره به کارگروهی که بدین منظور تشکیل شده ، اظهار داشت: در تلاش هستیم که توافقات حاصله به مرحله اجرا در بیاید و تنها بر روی کاغذ باقی نماند.