برای تیمی که از فردا در هجدهمین دوره مسابقه‌های والیبال قهرمانی مردان آسیا بازی کند، هیچ هدفی بالاتر از قهرمانی نیست. مردان تیم «‌ب»‌ ایران می‌خواهند شایستگی‌های خود را با نتیجه گیری در این بازی‌ها ثابت کنند.

روزی که قرار شد به ملی‌پوشان در رقابت‌های لیگ جهانی والیبال استراحت داده شود تا اعضای این تیم برای رقابت‌های جام‌جهانی ژاپن، سرحال و قبراق بمانند، اعضای جدید تیم ملی والیبال در قالب تیم «ب»، فرصتی پیدا کردند تا شایستگی‌های خود را نشان دهند.

پیمان اکبری، سرمربی تیم «‌ب»‌ ایران که از سوی فدراسیون والیبال هدایت این تیم را برعهده گرفت، درباره کم و کیف تیمش و رقابت‌هایی که از فردا در پیش دارد، گفت: در واقع ما با تیم سوم والیبال ایران در رقابت‌ها شرکت می‌کنیم و در این شرایط تمام تلاش‌مان را برای نتیجه‌ گرفتن به‌کار می‌گیریم. تیم ایران در روز نخست (جمعه) با کویت بازی می‌کند و قزاقستان و چین تایپه، حریفان دیگر ما در مرحله مقدماتی هستند.

اکبری با اشاره به دشوار بودن بازی‌های تیم ایران در مرحله دوم، ادامه داد: در این دور با تیم پرقدرت کره‌جنوبی بازی می‌کنیم که کارمان را دشوار می‌کند. من مسئولیت تیم زیر ۲۳ سال را در رقابت‌های قهرمانی آسیا بر عهده داشتم که قهرمان شدیم. بعد از آن فدراسیون تصمیم گرفت هدایت تیم «‌ب»‌ را به من واگذار کند اما فرصت من برای هماهنگ کردن این تیم محدود بود و نمی‌توانم قولی بدهم. با وجود این به اتفاق بازیکنان تیم «‌ب»‌ همه تلاش مان را برای قهرمانی در این دوره به‌کار می‌گیریم.

اکبری که با تیمش باید از دو عنوان قهرمانی ایران در سال‌های پیشین دفاع و با سومین قهرمانی پی در پی، در والیبال هت‌تریک کند، نگرانی‌های این روزهای طرفداران والیبال را بخوبی درک کرده است. شکست تیم «‌ب»‌ مقابل تیم زیر ۲۳ سال در یک بازی دوستانه، باعث نگرانی پیمان اکبری شد تا جایی که او شاگردانش را تهدید کرد اگر تغییری در انگیزه‌ها و نوع بازی خود ایجاد نکنند،‌ تغییراتی در تیم «ب» ایجاد می‌شود. این تهدید در دومین بازی دوستانه مقابل تیم ملی قطر، تأثیر خودش را نشان داد و شاگردان پیمان اکبری ۴ بر صفر (سه ست در جریان بازی و یک ست هم توافقی بین دو تیم برگزار شد)، بر شاگردان خوان سیچلو، مربی پیشین تیم ملی ایران و دستیار خولیو ولاسکو غلبه کردند. حریفان ایران در مسابقه‌های این دوره نیز مثل سال‌های گذشته، ژاپن، چین،‌کره‌جنوبی و استرالیا هستند که بازیکنان تیم «‌ب»‌ علاوه بر طلای این رقابت‌ها به اثبات شایستگی‌های خود برای حضور در تیم اصلی اسلوبودان کواچ فکر می‌کنند. محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال ایران البته می‌گوید ما در هر مسابقه‌ای که شرکت می‌کنیم، انتظار مدال داریم و از میادین آسیایی نیز مدال طلا می‌خواهیم. اعتقاد داریم تیم «ب» می‌تواند از مسابقات پیش‌رو مدال بگیرد و روی سکو بایستد.

تاریخچه بازی‌ها

عمر برگزاری هجدهمین دوره مسابقه‌های والیبال قهرمانی مردان آسیا به سال ۱۹۷۵ می‌رسد. در اداوار گذشته این بازی‌ها، ژاپن با ۷ قهرمانی، رکورددار است.کره‌جنوبی با ۴ و چین با ۳ بار قهرمانی در مکان‌های بعدی قرار دارند. ایران در دو دوره این رقابت ها، ۱۹۷۵(دوره نخست) و ۱۹۸۳ (دوره سوم) حضور نداشت و تجربه ۱۵ دوره این رقابت‌ها را در پرونده دارد که تقریبا حضوری رو به رشد بوده است.

والیبال ایران که همواره بین رده‌های ششم تا دهم سرگردان بود، سرانجام در سال ۲۰۱۱ با مربیگری خولیو ولاسکو در تهران به نخستین قهرمانی رسید و دو سال بعد نیز در رقابت‌های ۲۰۱۳ امارات، قهرمانی خود را تکرار کرد.

امسال در این رقابت‌ها ۱۶ کشور شرکت دارند که تیم «‌ب»‌ والیبال ایران با تیم‌های قزاقستان، کویت و چین تایپه در گروه A دور مقدماتی رقابت می‌کند. شاگردان پیمان اکبری از ساعت ۱۹ روز جمعه نهم مرداد در نخستین مسابقه خود برابر کویت در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران صف آرایی می‌کنند.

کویتی‌ها که سال ۱۹۷۹ نخستین حضور خود در رقابت‌های قهرمانی آسیا تجربه کرده بودند، امسال برای دهمین بار به این بازی‌ها آمده‌اند. بهترین عنوان این تیم در ادوار گذشته، چهارمی سال ۱۹۸۷ است که خود کویتی‌ها میزبان بودند. در سال ۲۰۱۳ که تیم ایران دومین قهرمانی خود را تجربه کرد، کویت هفدهم شد.

محمد رضاپور

ورزش