او امیدوار است روزی به زیر ۱۰ ثانیه برسد تا سومین سفیدپوست جهان باشد که به این رکورد نائل شده است.

تفتیان از ۱۲ سالگی فعالیت در این رشته را شروع کرده و در تمام این سال‌ها ورزش قهرمانی باعث نشده از درس‌خواندن جا بماند.

او پدر و مادرش را عاشقانه دوست دارد و می‌گوید: «هر روز باید به پدر و مادرم زنگ بزنم.» با او گفت‌وگویی ترتیب دادیم که در زیر می‌خوانید.

از چند سالگی فعالیت در رشته دوومیدانی را شروع کردید؟

از ۱۲ سالگی.

چطور این استعداد را در خودتان کشف کردید؟

دوم راهنمایی بودم که در مسابقات آموزشگاه‌ها شرکت کردم و رکورد خوبی به‌دست آوردم. با توجه به استعداد و علاقه‌ای که داشتم، تمایلم به این رشته بیشتر شد تا در آن فعالیت کنم.

آن زمان مشوق شما چه کسانی بودند؟

از همان اول خانواده‌ام بودند. خیلی کمکم کردند. اوایل سخت‌تر بود، چون در شهرمان امکانات نبود. زمان‌هایی آسیب می‌دیدم، پادرد و کمردرد می‌گرفتم و این برای دانش‌آموزی که باید مدرسه برود و تمرین کند، سخت بود. خانواده خیلی کمکم کرد و کنارم بود. شاید اوایل خودشان هم خیلی باور نداشتند، اما نتایج را که دیدند و فهمیدند می‌توانم پیشرفت کنم، یاری‌ام کردند. پدرم مرا از تربت حیدریه به مشهد می‌برد تا تمرین کنم.

هنوز هم در تربت حیدریه زندگی می‌کنید؟

در حال حاضر که با شما تلفنی صحبت می‌کنم، جایتان خالی تربت‌حیدریه هستم، اما از سال ۹۰ که در دانشگاه تهران مشغول تحصیل شدم به تهران آمدم.

دانشگاه در چه رشته‌ای درس می‌خوانید؟

تربیت بدنی. این ترم ان‌شاءالله مدرک کارشناسی‌ام را می‌گیرم.

میانه شما با خانواده چطور است؟

خیلی خیلی خیلی عالی. با توجه به این که زمان‌های زیادی را تهران یا خارج از کشور هستم، هر روز باید به پدر و مادرم زنگ بزنم. من عاشقانه دوستشان دارم. ارتباط گرمی با هم داریم. همین طور برادرم که یک‌جورهایی همکارم است، مدیر برنامه‌ام محسوب می‌شود و در تمریناتم هم حضور دارد. دو برادر دارم و یک خواهر. ارتباط خوبی با آنها دارم.

چه پشتکاری باعث شد در حالی که به صورت قهرمانی ورزش می‌کنید، از ادامه تحصیل جا نمانید؟

اوایل سخت بود. با سن کمی که داشتم دوست داشتم با دوستانم باشم و تفریحاتی را داشته باشم که لازمه سن و سالم هست. اما من هیچ کدام را تجربه نکردم. از همان کلاس دوم راهنمایی صبح‌ها مدرسه بودم و بعد از آن سر تمرین می‌رفتم. شب‌ها هم آنقدر خسته بودم که استراحت می‌کردم. سعی می‌کردم سر کلاس فعال باشم. برخی اوقات هم معلم‌ها کمکم می‌کردند.

شما رکورددار دوی ۱۰۰ متر ایران هستید. این مسافت را در ۱۰ ثانیه و ۴صدم ثانیه طی کردید. یک ثانیه سریع‌تر بدوید تا رکوددار جهان بشویم دیگر!

(می‌خندد) یک ثانیه را خوب گفتید. ما تلاش می‌کنیم برای چند صدم ثانیه. اما باعث افتخارم است که به زیر ۱۰ ثانیه برسم. اگر این اتفاق بیفتد سومین سفید پوست رکورددار جهان خواهم بود؛ زیرا همان‌طور که می‌دانید بیشتر سیاهپوستان آفریقا و آمریکا رکورددار دوی صد متر هستند. نه این که بخواهم بحث نژادپرستانه کنم، اما تکنیک و فیزیک آنها متفاوت است. اگر زیر ۱۰ ثانیه بیایم اتفاق مهمی در جهان و آسیا می‌افتد. دومین آسیایی خواهم بود که صدمتر را زیر ۱۰ ثانیه دویده است.

تفریحات شما چیست؟

اگر ایران باشم دوست دارم کنار خانواده باشم. در خانه آرامش دارم. همیشه به مادرم می‌گویم بهترین جای دنیا پیش شما بودن است. اگر هم تهران باشم معمولا یک جلسه در هفته استراحت داریم که آن را هم با دوستانم می‌گذرانم.

سجاد روشنی – دبیر صفحه آخر سوکا