به گزارش سوکا ، شورای امنیت درباره توافق نامه هسته ای ایران روز دوشنبه نشست ویژه ای برگزار کرد.

سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل در این نشست، مدعی شد : ایران برجام را نقض کرده و ثبت نقض قطعنامه بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران باید ادامه پیدا کند.

نماینده فرانسه هم در این نشست ایران را به نقض قطعنامه ها متهم کرد. نماینده فرانسه گفت: ایران با افزایش توان موشکی خود، نا امنی ایجاد می کند.

نماینده فرانسه در ادامه افزود: قاسم سلیمانی با وجود ممنوعیت بر اساس قطعنامه شورای امنیت، به کشورهای دیگر سفر می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گزارش شش ماهه دبیرکل سازمان ملل متحد درخصوص قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را در تعارض با روح برجام دانست.

قاسمی گفت: این گزارش نامتوازن با فشار آشکار آمریکا تنظیم و اتهامات مطرح شده علیه جمهوری اسلامی ایران بی‌اساس است. سخنگوی دستگاه دپلماسی از اینکه بان کی مون از کوتاهی های آمریکا و طرف های غربی در عمل به تعهدات خود در برجام به سادگی عبور کرده ابراز تاسف کرد.

قاسمی ابراز نگرانی با کی مون از آزمایش‌های موشکی ایران را اقدامی مغرضانه و جانبدارانه خواند که خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ و خارج از حیطه اختیارات دبیرکل سازمان ملل است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد: موشک های بالستیک ایران به علت آنکه برای حمل کلاهک هسته ای طراحی نشده اند به هیچ عنوان در حیطه صلاحیت قطعنامه ۲۲۳۱ قرار نمی گیرند و لذا تهران به هیچ کسی اجازه حق اظهار نظر در مورد سامانه دفاعی خود را نمی دهد.

ویتالی چورکین: ایران قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض نکرده است

نماینده روسیه در سازمان ملل به روزنامه «وزگلیاد» گفت: در قطعنامه ۲۲۳۱، ایران از انجام آزمایش موشکی منع نشده و فقط به پرهیز از آن دعوت شده، از این رو تهران این قطعنامه را نقض نکرده است.

واکنش نماینده رژیم صهیونیستی به گزارش بان کی مون

نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد، اقدام دبیر کل سازمان ملل به تهیه گزارش درباره ایران را مصداق حرف زدن خالی دانست که کفایت نمی کند.

دنی دانون در نشست خبری خود در مقر سازمان ملل گفت: امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد تشکیل جلسه داده است تا درباره پیشتاز ترین دولت جهان در حمایت از تروریسم بحث و گفتگو کند.

وی مدعی شد: ایران بی ثباتی را در منطقه ما گسترش می دهد و از تروریسم حمایت می کند. در واقع، بیست سال پیش در چنین روزی بود که حزب الله تحت حمایت ایران، به منفجر کردن مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس آرژانتین اقدام کرد که باعث کشته شدن هشتاد و پنج فرد بی گناه شد. دقیقا یک سال پیش بود که شورای امنیت قطعنامه ۲۲۳۱ را تصویب کرد و برنامه جامع اقدام مشترک( برجام) را مورد تائید قرار داد. قطعنامه ۲۲۳۱ علاوه بر محدود کردن برنامه هسته ای (ایران)، به صراحت و روشنی بیان می کند که ایران نباید هیچ گونه فعالیتی را در ارتباط با موشک های بالستیک انجام دهد که برای قابلیت حمل کردن تسلیحات هسته ای طراحی شده اند. هفته گذشته بود که ایران بار دیگر، به آزمایش کردن چنین موشک هایی اقدام کرد. این دست کم، دست کم، چهارمین باری است که ایران از زمان تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ ، دست به چنین کاری می زند.

وی افزود: چهار ماه پیش در جریان دور قبلی آزمایش های موشکی، ایران با نوشتن جمله «اسرائیل باید از روی زمین محو شود»، بر روی یکی از موشک ها، به صراحت تهدید کرد که یک کشور عضو سازمان ملل متحد را از بین می برد. اشتباه نکنید، این موشک ها قابلیت حمل کلاهک های هسته ای را دارند و باعث می شوند که اقدام ایران سرپیچی آشکار از قطعنامه ۲۲۳۱ باشد. این موضوع فقط دیدگاه اسرائیل نیست بلکه آمریکا ، انگلیس ،آلمان و فرانسه نیز چنین دیدگاهی دارند و این موضوع را در طی نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد مطرح کرده اند.

نماینده رژیم صهیونیستی در ادامه اظهارات خود گفت: شخص دبیر کل سازمان ملل متحد هم گزارشی درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ ، تقدیم شورای امنیت کرد و اعلام کرد که اقدامات ایران مطابق با برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) نیست. جای شکر دارد که جدید ترین آزمایش ایران با شکست همراه بود اما پیام بسیار واضح است: ایران همچنان جهان آزاد را تهدید می کند!

وی افزود: گزارش (دبیر کل) همچنین به مدرکی اشاره کرد که ایران اقدام به تامین تسلیحات برای یمن کرده است و این اقدام نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ است اما برای ما جای تعجب ندارد. ما در منطقه خودمان در خاورمیانه(غرب آسیا) به این مسائل عادت کرده ایم. ما می دانیم که ایران همچنان اقدام به مسلح کردن و تامین مالی حزب الله می کند در حالی که حزب الله سازمانی تروریستی است که امروز مشغول نابود کردن لبنان و سوریه است درحالیکه بیش از یکصد و بیست هزار موشک و راکت را به سمت شهرهای اسرائیل هدف گرفته است.

دنی دانون در ادامه اظهارات ضد ایرانی خود گفت: این واقعیت که ایران قطعنامه ۲۲۳۱ را ازطریق مسلح کردن حزب الله نقض می کند ارزیابی اسرائیل نیست، این واقعیتی است که حزب الله، آن را تائید کرده است. (سید)حسن نصرالله رهبر(دبیر کل حزب الله) اخیرا گفته است که بودجه حزب الله و هزینه های آن از جمهوری اسلامی ایران تامین می شوند. نصرالله در ادامه گفت که بودجه های ایران به همان طریقی به ما می رسند که ما راکت ها را دریافت می کنیم و اسرائیل را تهدید می کنیم.

دنی دانون افزود: درحالی که ما از کار و تلاش دبیرکل در تهیه گزارش تشکر می کنیم، اما می خواهم به صراحت بگویم که این اقدام کافی نیست. حرف زدن کافی نیست. اقدامات ایران تهدیدی آشکار نه تنها برای اسرائیل و خاورمیانه (غرب آسیا) است بلکه تهدیدی برای کل جهان است. دبیر کل سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی نمی توانند سرشان را زیر برف فرو کنند درحالی که ایران همچنان زیر تعهدات خود می زند و شورای امنیت را نادیده می گیرد. اسرائیل همچنان هر کاری را که لازم باشد انجام می دهد تا از خود دفاع کند اما دنیا باید درک کند که بازو های شرارت آمیز ایران نه تنها اسرائیل، سوریه و یمن را تهدید می کنند بلکه هم اکنون هم در حال گسترش به اروپا و آمریکای جنوبی هستند.

نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل افزود: این شورا در گذشته وقتی که با شرارت مواجه شد، اقدام مناسب کرده است، من امروز از شورای امنیت می خواهم که برای متوقف کردن برنامه موشک بالستیک ایران و خاتمه دادن به حمایت قاطعانه آنها از تروریسم در سراسر جهان، بلافاصله اقدامات ملموس و آنی بکند.

بان‌کی‌مون: ایران از پرتاب موشک خودداری کند

بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، گزارش شش ماهه خود در خصوص اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را به این شورا ارائه کرد.

بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، گزارش شش ماهه خود در خصوص اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را به این شورا ارائه کرد.

در بخش یافته‌های اصلی و توصیه‌های گزارش مزبور که بخش اصلی گزارش محسوب می‌شود، آمده است:

* با گذشت ۶ ماه از روز اجرا، من از ارجای تعهدات هسته‌ای تحت برجام توسط جمهوری اسلامی ایران خرسندم. جمهوری اسلامی ایران به اجرای موقت پروتکل الحاقی ادامه می‌دهد و تصویب آن را به بعد موکول کرده است و به اقدامات شفافیت‌ساز مطرح شده در برنامه جامع اقدام مشترک ادامه می‌دهد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده است که به راستی‌آزمایی مواد هسته‌ای اعلام شده ایران ادامه داده و بررسی عدم وجود مواد یا فعالیت‌های غیراعلامی در جریان است. از روز اجرا، آژانس در حال راستی‌آزمایی تعهد جمهوری اسلامی ایران به تعهدات هسته‌ای این کشور ذیل برجام بوده است. من از اعضای عضو می‌خواهم که به حمایت از آژانس ادامه دهند تا بتواند به وظایف خود در خصوص برجام عمل کند. به علاوه، هیچ گزارشی از تامین، فروش، انتقال یا صادرات مواد ممنوعه ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ به جمهوری اسلامی ایران دریافت نشده است.

* تمهیدات لازم و تسهیلات مورد نیاز برای شورای امنیت و اجرای قطعنامه ۲۲۳۱، وجود دارند. به طور مشخص، ارتباطات اجرایی بین شورای امنیت و کارگروه تدارکاتی کمیسیون مشترک [برجام] برقرار شده تا پیشنهادهای مرتبط با هسته‌ای اعضای عضو ذیل کانال ایجاد شده و با بذل توجه به امنیت اطلاعات و محرمانه بودن آنها پردازش شوند. فرم‌های لازم برای استفاده اعضا در هر ۶ زبان رسمی سازمان ملل آماده گردیده‌اند.

* به‌رغم این تحولات مثبت، جمهوری اسلامی ایران به استحضار دبیر کل رساند که با بهره‌گیری کامل از رفع تحریم‌های چندجانبه و ملی فاصله دارد. برخی نگرانی‌های مطرح شده از سوی ایران شامل «طرح بهبود معافیت روادید و ممانعت از مسافرت تروریست‌های سال ۲۰۱۵» و همچنین مصادره اموال بانک مرکزی ایران در پی یک دستور قضایی در ایالات متحده است. ضمیمه ۱ این گزارش به اطلاعات دریافت شده توسط دبیر کل در تماس با نمایندگان ایران اختصاص دارد. چالش‌های اجرایی در هر توافقی وجود دارند بالاخص توافقی پیچیده چون برنامه جامع اقدام مشترک. من از همه شرکت‌کنندگان می‌خواهم که به اجرای کامل تعهدات خود در برجام پایبند مانده و برای رفع چالش‌ها با روح همکاری، سازش، حسن نیت و اقدام متقابل تلاش کنند. در این خصوص، من از تعهدات قوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده برای نفع رساندن توافق به همه طرف‌ها از جمله مردم ایران خرسندم.

* با در نظر گرفتن مفاد ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱، پرتاب موشک‌های بالستیک از سوی جمهوری اسلامی ایران در ماه مارس ۲۰۱۶، برای من نگران‌کننده شد. از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهم با درنظر گرفتن پتانسیلی که پرتاب این موشک‌ها برای ایجاد تنش در منطقه دارد، از این کار خودداری بورزد. با اینکه تفسیر قطعنامه‌های شورای امنیت بر عهده این نهاد است، لیکم من نگران‌ام که پرتاب این موشک‌ها با روح سازنده‌ای که در امضای برجام به نمایش گذاشته شد، در تعارض باشد.

* من همچنین نگران گزارش مربوط به توقیف یک محموله سلاح توسط نیروی دریایی آمریکا در خلیج عمان در مارس ۲۰۱۶ هستم. آمریکا نتیجه‌گیری کرده است که مبداء این محموله ایران است و مقصد آن احتمالا یمن بوده است. جمهوری اسلامی ایران دبیرکل را مطلع کرد که در ارسال این محموله هیچ نقشی نداشته است. من مایل به یادآوری این هستم که همه اعضا تعهدات خود در بند ۶ از ضمیمه B در قطعنامه ۲۲۳۱ را به طور کامل انجام دهند و از همه می‌خواهم گزارش‌های مربوط به توقیف تسلیحات را به من و دفتر من گزارش کنند.

* من همچنین مایلم توجه شورای امنیت را به مشارکت نهادهای ایرانی در پنجمین نمایشگاه دفاعی عراق که در ماه مارس در بغداد برگزار شد، جلب کنم. هیچ‌گونه مجوز اولیه از شورای امنیت برای ارسال سلاح از ایران به عراق درخواست نشده بود. دبیرکل تلاش کرد از هر دو طرف توضیحاتی درباره این موضوع دریافت کند. ایران به دبیرکل پاسخ داد که از نظر ایران چنین فعالیت‌هایی نیاز به هیچ‌گونه مجوز قبلی از شورای امنیت ندارد و تاکید کرد که ایران مالکیت اقلام نمایش داده شده را حفظ خواهد کرد. من توصیه کردم که شورای امنیت شفاف کند که آیا بند ۶ قطعنامه بر انتقال یا فروش تسلیحات بدون درنظرگرفتن تغییر مالکیت دلالت می‌کند یا نه؟

* یکی از نهادهایی که در فهرست تهیه شده تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت قرار گرفته است «سازمان صنایع دفاعی» است که به نظر می‌رسد در نمایشگاه حضور داشته و باید موضوع توقیف دارایی‌ها براساس معیارهای قطعنامه قرار بگیرد. من همچنین شورای امنیت را مطلع کردم که یکی از افرادی که در این فهرست قرار گرفته است، ژنرال قاسم سلیمانی، اخیرا به عراق سفر کرده است. دبیر کل همچنین درباره این موضوعات از ایران و عراق توضیحاتی خواسته است و من قصد دارم بر این اساس گزارشی به شورا ارائه کنم.