کنفدراسیون فوتبال آسیا سه نامزد بهترین فوتبالیست سال ۲۰۱۵ آسیا را انتخاب کرد که دو نفر آنان به نام‌‌های احمد خلیل و عمر عبدالرحمن اماراتی هستند و سومی ژنگ ژی از چین است.

در این گزارش خلاصه زندگی فوتبالی آنها را در سال ۲۰۱۵ بیان می‌کنیم.

احمد خلیل در سال ۲۰۰۸ توانست جایزه بهترین فوتبالیست جوان را در آسیا کسب کند. او پارسال با باشگاه الاهلی امارات عملکرد بسیار خوبی داشت تا جایی که توانست با این باشگاه به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد.

این مهاجم شماره ۲۴ توانست سریع ترین گل تاریخ مرحله مقدماتی جام قهرمانان آسیا را در ثانیه ۲۴ بازی مقابل بحرین به ثمر برساند.

خلیل از بازیکنان کلیدی و تاثیرگذار در رسیدن تیم‌ملی امارات به جایگاه سوم جام قهرمانان آسیا است.

عملکرد این مهاجم اماراتی در رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه هم جالب توجه است، به طوری که اکنون با گذشت ۸ بازی از این رقابت‌ها وی توانسته ۱۰ گل را برای تیمش به ثمر برساند و در رده دوم گلزنان قرار گرفته است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، عبدالرحمن عمر پدیده امسال قاره کهن است زیرا او به همراه تیم‌‌ملی امارات و باشگاه العین در تورنمت‌های مختلف از جمله رقابت‌‌های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه و لیگ قهرمانان آسیا عملکرد فوق‌العاده ای داشته است.

این بایکن ۲۴ ساله از مهره‌های کلیدی تیم‌ملی امارات است که در دستیابی به جایگاه سوم در جام‌قهرمانان آسیا نقش بسزایی داشت.

هافبک با باتجربه چینی که در کارنامه‌اش جایزه بهترین بازیکن چین را در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ دارد توانست در سال ۲۰۱۳ به همراه تیم گوانگژو قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شود.

ژنگ ژی ۳۵ ساله در این سال گل سرنوشت سازی را به تیم گامبااوزاکا زد تا تیمش را به فینال این رقابت‌ها برساند.

وی همچنین به همراه تیم گوانگژو پنجمین بار متوالی قهرمان لیگ چین شد.

انتخاب برترین‌های فوتبال آسیا در سال ۲۰۱۵ در مراسم سالانه AFC‌ در ۲۹ نوامبر (هشتم آذر) که امسال دهلی‌نو میزبان آن خواهد بود، برگزار می‌شود.