میلیاردی های سینمای ایران را بشناسید

میلیاردی های سینمای ایران را بشناسید 

سال جاری فیلم ها در سینمای کشور ایران رکورد های زیادی زدند که یکی پس از دیگری فروش بیشتری در سینماها و گیشه داشت. طبق گزارش آماری معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حد فاصل سال‌های ۹۳ تا ۹۶ مجموعا ۱۱ فیلم به فروش بالاتر از ۱۰ میلیارد تومان دست یافته‌اند.

 

مضمون قابل دقت در جدول ۱۱ فیلم پرفروش تاریخ سینمای کشور ایران که به فروشی بالاتر از ۱۰ میلیارد تومان دست یافتند این است که سه فیلم صدرنشین این جدول همگان درسال ۹۶ اکران شده‌اند و مجموعا از ابتدای سال ۹۶ تا کنون ۴ فیلم توانسته‌اند به فروشی بیش از ۱۰ میلیارد تومان در گیشه دست پیدا کنند.

 

طبق گزارش تحلیلی معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان امور سینمایی «نهنگ عنبر ۲»،«گشت۲»،«خوب ، بد ،جلف»،«فروشنده»،«محمد رسول الله«ص»»،«من سالوادور نیستم»،«درود بمبئی»،«پنجاه کیلو آلبالو»،«ابد و یک روز»،«بارکد» و «اکسیدان» ۱۱ فیلم سینمایی هستند که پیروز به فروشی بیش از ۱۰ میلیارد تومان در گیشه شده‌اند که موضوع ۷ فیلم کمدی، ۱ فیلم مضمون تاریخی و دینی و ۲ فیلم نیز از مضمونی اجتماعی برخوردار هستند.

 

فیلم «نهنگ عنبر ۲» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی سامان مقدم با ۲۰ میلیارد و ۹۴۱ میلیون تومان لقب پر فروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای کشور ایران رابه خود اختصاص داده است و پس ازآن فیلم «گشت ۲» ساخته سعید سهیلی با مجموع فروش ۱۹ میلیارد و ۷۸۱میلیون تومان و «خوب بد جلف» ساخته پیمان قاسم خانی با مجموع فروش ۱۶ میلیارد و ۲۸۸ میلیون تومان در رتبه‌های دوم و سوم قراردارند.

 

همینطور از مجموع ۱۱ فیلم عنوان فیلم پرفروش تاریخ سینمای کشور ایران، ۶ فیلم را شرکت فیلمیران پخش کرده و هدایت فیلم و رسانه فیلمسازان مولود هر کدام دو عنوان و شرکت پخش نورتابان پخش ۱ عنوان فیلم را بر عهده داشته‌اند.

میلیاردی های سینمای ایران را بشناسید

میلیاردی های سینمای ایران را بشناسید