به گزارش سوکا ، در حالی که احسان روزبهانی عواملی همچون ناداوری را در ناکامی اش دخیل می داند پرونده بوکس ایران خیلی زود در این رقابت ها بدون رقم خوردن حتی برد بسته شد. برای فدراسیونی که یکی از تغییر ناپذیرترین روسای تاریخ ورزش ایران را دارد رقم خوردن چنین نتیجه ای شکست بزرگی محسوب می شود به خصوص اینکه در دوره قبل نتایج بهتری به دست آمد آن هم از سوی همین بوکسوری که با نخستین شکست باید به سرعت ایران برگردد.

المپیک ۲۰۱۲: سهمیه های بیشتر، نتیجه بهتر

بوکس ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن با چهار نماینده حضور داشت. احسان روزبهانی، مهدی طلوتی، علی مظاهری و امین قاسمی پور. حذف طلوتی و قاسمی پور در همان مسابقه نخست قابل پیش بینی بود اما نسبت به روزبهانی و به خصوص مظاهری دیدگاه های دیگری وجود داشت. مظاهری که پرافتخارترین بوکسور ایران محسوب می شد در المپیک اهداف بزرگی داشت اما ناداوری محرز شده او را در همان گام نخست متوقف کرد. وی در برابر خوزه لاردوت گومز حریف کوبایی خود در راند اول با نتیجه ۶ بر ۴ پیروز شد ولی در راند دوم داوران دو اخطار پیاپی به وی دادند و بلافاصله اخطار سوم را نیز دریافت کرد و بازنده اعلام شد. او در اعتراض به عملکرد داور رینگ را ترک کرد.

دو روز بعد انجمن بین‌المللی بوکس (AIBA)، فرانک شارماخ، داور آلمانی المپیک را به دلیل سلب صلاحیت علی مظاهری، به مدت ۵ روز از حق داوری معلق کرد.

اما روزبهانی عملکرد بهتری داشت و تا آستانه کسب مدال پیش رفت. او در اولین مسابقه خود در یک سی و دوم جیسون مونروی کلمبیایی را با نتیجه دوازده بر ده شکست داد. در دومین مسابقه خود در یک شانزدهم هم مقابل بهرام مظفر از ترکیه به برتری هجده بر دوازده دست یافت و به مرحله یک چهارم صعود کرد. وی در مسابقه بعدی خود در مقابل عادل‌بیک نیازبتوف قزاقستانی قرار گرفت که در پایان با نتیجه سیزده بر ده شکست خورد و از رسیدن به نیمه نهایی این مسابقات بازماند.

المپیک ۲۰۱۶: سقوط بی سابقه با یک سهمیه

اینبار فقط احسان روزبهانی را داشتیم. او تنها سهمیه بوکس ایران در ریو بود. شکست اول برای فدراسیون بوکس همین جاست چرا که چهار سهمیه در لندن به یک سهمیه در ریو تبدیل شد. شکست دوم وقتی بود که روزبهانی گوشه اش از درخشش خود در المپیک قبلی را نشان نداد. او که در لندن تا آستانه کسب مدال پیش رفته بود اینبار در نخستین مسابقه به حریف هلندی خود پیتر مولنبرگ باخت و حذف شد.

۲۷ سال ناکامی در المپیک

احمد ناطق نوری از سال ۱۳۶۸ هدایت فدراسیون بوکس را در دست دارد. در این مدت بوکس ایران توفیقی در المپیک به دست نیاورد. به هر حال حتی نگاهی اجمالی به عملکرد بوکس ایران در المپیک ریو در مقایسه با المپیک لندن نشان می دهد این رشته رزمی سقوط همه جانبه ای را تجربه کرده است.