به گزارش سوکا و به نقل از سایت فدراسیون والیبال، مرحله مقدماتی بیست‌وهفتمین دوره لیگ جهانی با حضور ۱۲ تیم در سطح یک از ۲۷ خرداد تا ۱۳ تیرماه انجام می‌شود.

تیم‌های فرانسه، ایتالیا، استرالیا، روسیه، آمریکا، برزیل، ایران، آرژانتین، صربستان، بلغارستان، بلژیک و لهستان ۱۲ تیم شرکت‌کننده در سطح یک لیگ جهانی ۲۰۱۶ هستند که در سه گروه متفاوت و متغیر در سه هفته با یکدیگر مسابقه می‌دهند. مطابق فرمول جدید مسابقات در پایان مرحله مقدماتی ۱۲ تیم در یک جدول رده‌بندی قرار می‌گیرند و پنج تیم برتر به‌همراه میزبان مسابقات (لهستان) به مرحله نهایی لیگ جهانی ۲۰۱۶ صعود خواهند کرد.

رائول لوزانو، سرمربی تیم ملی والیبال ۲۱ بازیکن را به‌عنوان فهرست اولیه تیم ایران برای معرفی به FIVB جهت حضور در لیگ جهانی ۲۰۱۶ انتخاب و معرفی کرد که اسامی آنها به شرح زیر است:

پاسورها: سعید معروف، مهدی مهدوی و محمد طاهر وادی
قطر پاسورها: امیر غفور، شهرام محمودی و امین علوی
لیبروها: مهدی مرندی و فرهاد ظریف
مدافعان وسط: سیدمحمد موسوی، عادل غلامی، آرمین تشکری، مصطفی شریفات، سامان فائزی و محمد فلاح
دریافت کننده‌ها: میلاد عبادی‌پور، فرهاد قائمی، محمد جواد معنوی‌نژاد، علیرضا مباشری، حمزه زرینی، مجتبی میرزاجانپور و رحمان داوودی.

بر اساس قوانین و مقررات این رقابت‌ها، پیش از آغاز هر هفته از این رقابت‌ها از سوی کادرفنی هر تیم ۱۴ بازیکن برای شرکت در سه مسابقه (هر هفته) انتخاب و به کمیته کنترل مسابقات معرفی می گردد.

نخستین دیدار لیگ جهانی سال ۲۰۱۶ ساعت ۱۴:۴۵ به وقت برزیل روز پنجشنبه ۲۷ خرداد برگزار می‌شود که تیم ملی والیبال برزیل میزبان تیم ملی والیبال کشورمان است. در دومین مسابقه این روز تیم‌های آمریکا و آرژانتین از ساعت ۲۰:۱۵ به مصاف یکدیگر می‌روند.

برنامه کامل دیدارهای تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی به وقت محلی کشورهای میزبان به شرح زیر است:

هفته نخست (بیست‌وهفتم تا سی‌ام خرداد، برزیل)
پنج شنبه ۲۷ خرداد: برزیل – ایران (ساعت ۱۴:۴۵)
جمعه ۲۸ خرداد: آمریکا – ایران (ساعت ۱۷:۱۵)
شنبه ۲۹ خرداد: ایران – آرژانتین (ساعت ۲۰:۳۰)

هفته دوم (سوم تا ششم تیر، صربستان)
پنج شنبه سوم تیر: ایران – بلغارستان (ساعت ۱۶)
جمعه چهارم تیر: برزیل – ایران (ساعت ۱۶)
شنبه پنجم تیر: ایران – صربستان (ساعت ۱۹)

هفته سوم (یازدهم تا سیزدهم تیرماه، تهران)
جمعه یازدهم تیر (۲۵ رمضان): ایران – صربستان (ساعت ۲۱)
شنبه دوازدهم تیر (۲۶ رمضان): ایران – ایتالیا (ساعت ۲۱)
یکشنبه سیزدهم تیر (۲۷ رمضان): ایران – آرژانتین (ساعت ۲۱)

تیم‌های فرانسه، صربستان و آمریکا در بیست‌وششمین دوره لیگ جهانی (سال ۲۰۱۵) به‌ترتیب عنوان‌های اول تا سوم را به دست آوردند.