پس از آن به مناسبت میلاد خجسته پیامبر گرامی اسلام(ص) و هفته وحدت، آنها یک قرآن طوماری را که گمان می رود به دوره قاجار تعلق دارد و در مخزن آثار کاخ موزه نیاوران نگهداری می شده، پس از مرمت برای مدتی در معرض دید مخاطبان قرار دادند. روی این قرآن طوماری به طول ۵٫۵ متر و عرض ۹ سانتی متر که شامل کل قرآن است، اسامی ۱۴ معصوم و دو عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم» و «اللهم صل علی محمد و آل محمد» با آیات قرآنی به صورت بزرگ در فواصل کادرهای اسلیمی وسط اجرا شده است.

به گفته مجید ثباتی، امین اموال مخزن و مسئول کاخ اختصاصی نیاوران، مشخص نیست این قرآن چگونه به دست خاندان پهلوی رسیده است. او در این زمینه می گوید: «ما نمی دانیم آیا این قرآن به خاندان پهلوی اهدا شده یا آنها آن را خریداری کرده اند یا به صورت دیگری آن را به دست آورده اند.» برای نگارش این قرآن از خط غبارنویسی استفاده شده که به گفته ثباتی کاربرد آن در نوشته های ریز و حتی برای نامه هایی که کبوتران نامه بر حمل می کردند، زیاد استفاده می شده است. او همچنین بیان می کند: «کاتب این قرآن نامشخص است چرا که آن زمان نام کاتب روی قرآن نوشته نمی شده است.»

او با اشاره به این که در دوره پهلوی مرمت نامناسب و غیراصولی روی این قرآن طوماری انجام شده بود، می افزاید: «در ماه مبارک رمضان این قرآن به صورت علمی و اصولی مرمت شد و اساتید و متخصصان موزه قرآن از آن بازدید کردند.» گفتنی است همزمان با ماه مبارک رمضان گذشته با انجام مطالعات مختلف میکروسکوپی و آزمایشگاهی روی ساختار این اثر و مواد مرمتی استفاده شده در دوره پهلوی و شناسایی عوامل آسیب، عملیات حفاظت و مرمت آن انجام شد.

کمیل انتظاری / گروه فرهنگ و هنر