قبل از دیدن شاهکار دانکرک این فیلم ها را ببینید

قبل از دیدن شاهکار دانکرک این فیلم ها را ببینید 

جدید ترین اثر کریستوفر نولان دانکرک اسم دارد که خودش این فیلم را برترین اثر خود قلمداد می کند. اما قبل از اینکه دانکرک را مشاهده نمایید پیشنهاد می کنیم فیلمهای زیر را مشاهده نمایید. چند هفته‌ای هست که دانکرک «Dunkirk» فیلم اخیر کریستوفر نولان در ایالات متحده ایالات امریکا آغاز به توزیع کرده و مورد دقت و تمجید منتقدان قرار گرفته هست.

 

در عین حال بررسی فیلم‌های پرفروش باکس‌آفیس در هفته‌های قبل هم نشان میدهد که آخرین فیلم نولان برای دو هفته متوالی پس از شروع توزیع در صدر جدول فیلم‌های پرفروش قرار داشت و این هفته هم «هفته سوم» دومین فیلم پرفروش سینماهای ایالات امریکا بود

 

در این مطلب ۱۰ فیلم سینمایی مهم را بررسی کرده‌ایم که تماشای آن‌ها برای بهتر مشاهده و پی بردن فیلم دانکرک الزامی به نظر میرسند. بعضی از این فیلم‌ها مستقیما مورد دقت نولان بوده و این کارگردان از تاثیر این فیلم‌ها بر دانکرک سخن گفته هست. شمار دیگری از فیلم‌های این فهرست از شاهکارهای تاریخ سینما در حوزه فیلم‌های جنگی به حساب می آیند و قطعا باید پیش از مشاهده فیلم نولان، آن‌ها را هم دیده باشید.

 

۱- در جبهه غرب خبری نیست

فیلم سینمایی تحسین‌شده و اسکارگرفته‌ی «در جبهه غرب خبری نیست» «All Quiet on a Western Front» در سال ۱۹۳۰ ساخته شد. این ساخته لوییس مایلستون کارگردان مولداویایی تبار زاده کشور آمریکا یکی از فیلم‌های کلیدی تاریخ سینما در حوزه توصیف جنگ هست. کریستوفر نولان معتقد هست شدت و وحشت موجود در جنگ جایی بهتر از فیلم «در جبهه غرب خبری نیست» به نمایش در نیامده هست.

قبل از دیدن شاهکار دانکرک این فیلم ها را ببینید

«در جبهه غرب خبری نیست» روایتگر سرنوشت تعدادی نوجوان آلمانی هست که معلم‌شان آن‌‎ها را قانع کرده برای شرکت در جنگ جهانی اول ثبت اسم کنند. فیلم در طول بسط این روایت، تجربه این نوجوانان را از حضور در میدان نبرد نشان میدهد.این فیلم که به طرز فوق‌العاده‌ای کارگردانی شده و از آثار شاخص سینمای ایالات امریکا در دهه ۳۰ میلادی هست برای درک جنگ و دشواری‌های آن ضروری به نظر می رسد.

 

۲- نبرد الجزیره

«نبرد الجزیره» « The Battle of Algiers» فیلمی جنگی محصول سال ۱۹۶۶ هست که توسط کارگردان ایتالیایی جیلو پونته‌کوروو ساخته شده. فیلم که محصول مشترک کشورهای ایتالیا و الجزایر هست روایتگر جنگ مردم الجزایر با نیروهای دولت فرانسه در دهه پنجاه میلادی هست؛

 

نبردهایی که برای رهایی از استعمار و سلطه فرانسه در شمال آفریقا رخداد افتاد. در سال ۲۰۱۲ و پس از رای‌گیری مجله سایت اند ساوند از کارگردانان و منتقدان مطرح سینمایی، این فیلم بعنوان ۴۸ مین فیلم در بین ۲۵۰ فیلم برتر تمام تاریخ سینما انتخاب شد. نمایش این فیلم که در دوران خود بسیار غوغایی بود تا ۵ سال پس از فرآوری آن در کشور فرانسه ممنوع بود.

قبل از دیدن شاهکار دانکرک این فیلم ها را ببینید

نبرد الجزیره، برنده شیر طلایی جشنواره ونیز از نظر نولان فیلمی هست که تاریخ مصرف ندارد و روایت واقع‌گرایانه آن بر مخاطب کارساز هست. این فیلم که بعنوان یکی از برترین فیلم‌های تاریخ سینما در بین فیلم‌های جنگی مطرح شده هست و عموم تماشاگران را طی دهه‌ها با خود همراه کرده، یکی از فیلم‌هایی هست که حتماً باید پیش از مشاهده آخرین فیلم کریستوفر نولان دیده باشید.

 

۳- نجات سرباز رایان

«نجات سرباز رایان» «Saving Private Ryan» یکی از برترین فیلم‌های استیون اسپیلبرگ، ماجرای ۸ سرباز آمریکایی هست که قصد دارند یک سرباز چترباز را نجات دهند. یکی از صحنه‌های براق فیلم، صحنه مشهور به Omaha Beach هست. این صحنه بعنوان یکی از واقع‌گرایانه‌ترین صحنه‌های جنگی در تاریخ سینما شناخته می شود

قبل از دیدن شاهکار دانکرک این فیلم ها را ببینید

به یقین بعضی از کارشناسان این صحنه ۲۴ دقیقه‌ای شاید بزرگ ترین دستاورد هنری اسپیلبرگ هست. این فیلم که برنده ۵ پاداش اسکار شده از آلبوم فیلم‌های جنگی هست که بعنوان یک سینمادوست به هیچ عنوان نباید از دستش بدهید.

 

۴- غلاف تمام‌فلزی

«غلاف تمام‌فلزی» «Full Metal Jacket» یکی از آخرین فیلم‌های استنلی کوبریک درمورد یک گروه از سربازان آمریکایی هست که برای شرکت در جنگ ویتنام حاضر می شوند و در روند ترقی قصه با تجربه وحشتناک این نظامیان هنگام حضور در این جنگ آشنا میشویم.

قبل از دیدن شاهکار دانکرک این فیلم ها را ببینید

این فیلم یک سال پس از فیلم پیروز «جوخه» «Platoon» ساخته الیور استون روی پرده آمد و در آغاز تا حدی زیر سایه این فیلم قرار داشت اما در گذر زمان خود را بعنوان چنان فیلم موثری معرفی کرد که در حال حاضر در سنجش با فیلم جوخه از شهرت بیشتری برخوردار هست. بعضی از کارشناسان معتقدند استنلی کوبریک از جمله کارگردانانی هست که بر شیوه‌های کاری کریستوفر نولان در سینما اثر گذار بوده هست.

 

۵- مزد ترس

یکی از بخش‌های مهم سینمای نولان تعلیقی هست که این کارگردان در اغلب فیلم‌های خود از آن بهره می برد. در واقع تعلیق در آثار نولان صرفا بعنوان بخشی از یک ژانر سینمایی به کار گرفته نمیشود بلکه از طریق آن واکنش‌های تماشاگران هم بازرسی می شود.

قبل از دیدن شاهکار دانکرک این فیلم ها را ببینید

«مزد ترس» «The Wages of Fear» فیلمی هست خاص در تاریخ سینما. فیلمی که نخل طلای کن و خرس طلای جشنواره فیلم برلین را ازان خود کرد.فیلم درمورد چهار مرد هست که قصد دارند یک محموله نیتروگلیسرین را به یک میدان نفتی در جنگل‌های جنوبی کشور آمریکا برسانند.

 

در طول فیلم با بالا گرفتن تضاد میان شخصیت‌ها، تنش و احساس اینکه مرگ به شدت نزدیک هست بر فضای فیلم غالب می شود. مزد ترس اثر آنری-ژرژ کلوزو یک همانند فوق‌العاده از فیلم‌های پرتعلیق در تاریخ سینما هست.

 

۶- طمع

«طمع» «Greed»، شاهکار اریش فن اشتروهم کارگردان آمریکایی- اتریشی هست. فیلمی صامت از اعماق تاریخ سینما «ساخته سال ۱۹۲۴» که نسخه اصلی‌اش ۷ ساعت و ۴۲ دقیقه بود اما نهایتا در قالب یک فیلم ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه‌ای به نمایش درآمد.

قبل از دیدن شاهکار دانکرک این فیلم ها را ببینید

فیلمی که یکی از همانند‌های براق و آغاز تاریخ سینما در حکایت‌گویی از طریق عکس هست. نولان معتقد هست فیلم طمع از همانند‌هایی هست که امکانات یک حکایت‌گویی ناب بصری را جستجو و کشف میکند. مسیری که او پس از سال‌ها ترقی سینما، در دانکرک دنبال کرده هست.

 

در فیلم طمع حکایت یک دندان‌دکتر و همسرش را دنبال می کنیم که پس از دوره‌ای از زندگی و تبدیل شدن به افرادی بی‌نهایت طمع‌کار زندگی‌شان را ویران می کنند.

 

۷- خبرنگار خارجی

نولان از این فیلم آلفرد هیچکاک یاد کرده و گفته هست در دانکرک از صحنه غرق شدن هواپیمای فیلم خبرنگار خارجی «Foreign Correspondent» الهام گرفته هست. نولان در یک گفت و گو با موسسه فیلم بریتانیا گفته هست هیچ تلاشی برای خلق تعلیق سینمایی و قصه‌گویی تصویری بدون وجود هیچکاک کامل نمی‌بود.

قبل از دیدن شاهکار دانکرک این فیلم ها را ببینید

این تریلر جاسوسی ماجرای یک خبرنگار آمریکایی را روایت می کند که از نیویورک به اروپا فرستاده می شود. این خبرنگار قصد دارد ماجرای یک توافق پنهان میان دو کشور اروپایی را کشف کند اما شرایط از روند طبیعی خود خارج شده و این خبرنگار به همراه یک زن تلاش میکنند گروهی از جاسوس‌ها را شناسایی کنند.

 

هیچکاک در خبرنگار خارجی آلبوم‌ای از ژانر‌ها را در خدمت گرفته و با آن‌ها بازی می کند. فیلمی با دیالوگ‌های هوشمندانه و کاملا سرگرم‌کننده.

 

۸- خط باریک سرخ

در سال ۲۰۱۱ بود که اسم ترنس مالیک کاگردان فیلم «خط باریک سرخ» «The Thin Red Line» سر زبان‌ها افتاد. او در آن سال پیروز شد بخاطر فیلم دیگرش «درخت زندگی» «The Tree of Life» نخل طلای جشنواره کن را بدست آورد. با این وجود مالیک کارگردان بزرگی هست که در چند دهه قبل فعالیت‌های گزینشی و محدودی داشته.

قبل از دیدن شاهکار دانکرک این فیلم ها را ببینید

مالیک خط باریک سرخ را در سال ۱۹۹۸ و پس از ۲۰ سال دوری از سینما فرآوری. فیلم که از نظر تاریخی داستانی مرتبط با جنگ جهانی دوم و ماجرای مبارزه سربازان آمریکایی با سربازان ژاپنی برای در هم شکستن آخرین مقاوت‌های ارتش ژاپن هست.فیلم بیش از آنکه درمورد جنگ باشد درمورد احساسات پیچیده رزمندگان هست و همین هم اثر را به همانند‌ای متفاوت و به‌یادماندنی در سینمای جنگی بدل کرده هست.

 

شمار زیادی از منتقدان اعتقاد دارند که خط باریک سرخ بی تردید یکی از برترین فیلم‌های جنگی تمام دوران‌ها و یکی از برترین آثار ترنس مالیک هست. مشاهده این همانند‌های ناب از سینمای جنگ قطعا پیش از مشاهده اثر پایان نولان ضروری به نظر میرسد.

 

۹- اینک آخرالزمان

«اینک آخرالزمان» «Apocalypse Now» از نگاه بعضی از منتقدین شاهکار فرانسیس فورد کاپولا و از نظر بعضی دیگر، اثری هست که نتوانست به اندازه «پدرخوانده» بدرخشد. این فیلم پر سر و صدا، ماجرای سروان بنجامین ویلارد را دنبال میکند که باید در طول جنگ ویتنام برای انجام ماموریتی به جنگل‌های کامبوج برود و سرهنگ کرتز راکه می گویند دیوانه شده بکشد.

قبل از دیدن شاهکار دانکرک این فیلم ها را ببینید

کاپولا این اثر را در سال ۱۹۷۹ و با اقتباس از کتاب دل تاریکی اثر جوزف کنراد تولید. همان سال اینک پایان الزمان پیروز شد در کنار فیلم «طبل حلبی» نخل طلای جشنواره کن را به دست آورد.به هر حال این همانند که از نظر بعضی از منتقدان شاهکاری در هماهنگی صدا، عکس و بازی بازیگران به حساب می آید فیلمی هست که باید قبل از مشاهده فیلم‌های جنگی این روزها مانند دانکرک، دیده شود.

 

۱۰- بیا و ببین

«بیا و ببین» «Come and See» ساخته الم کلیموف کارگردان روس در نگاه شمار زیادی از منتقدان بعنوان برترین فیلمی شناخته می شود که در طول تاریخ سینما درمورد جنگ ساخته شده. فیلم که فضای رعب‌آور، یاس‌برانگیز و تلخ جنگ جهانی دوم را نشان ‌میدهد تلاش می کند مخاطب را با وجوهی پیشتر ناشناخته از این جنگ آشنا کند.

قبل از دیدن شاهکار دانکرک این فیلم ها را ببینید

 به گزارش سوکا بیا و ببین روایتگر ماجرای پسری نوجوان هست که بعد از پیدا کردن یک اسلحه به نیروهای شوروی می‌پیوندد و علیه کشور آلمان‌ها می‌جنگد. فیلم با ترکیب صدا و عکسهای خلاقانه و ناب تلاش می کند تجربه‌ای لزرش‌دهنده را برای مخاطب رقم بزند و همان طور که اسم آن نشان می دهد، دست تماشاگر را بگیرد تا «بیاید» و رنج‌های عظیمی که در آن تاریخ و آن جنگ بر مردم رفته هست را «ببیند».