فیلم های پرفروش هالیوودی که قسمت دوم دارند

فیلم های پرفروش هالیوودی که قسمت دوم دارند 

بعد از موفقیت و فروش عمده یک فیلم قطعا کارگردان به فکر ساختن قسمت دوم آن نیز خواهد افتاد، مثل فیلم هایی که ما به شما معرفی می‌کنیم. کمتر پیش می‌آید وقتی فیلمی در گیشه می ترکاند و سیل تماشاگران را راهی سالن های سینما می‌کند، دنباله ای برای آن ساخته نشود.

 

در واقع، موفقیت تجاری و پول باد آورده، یک جور شیطان وسوسه گر هست برای اینکه تهیه کنندگان و سرمایه گذاران فیلمهای خاطره انگیز را ترغیب به دنباله سازی کند اما معمولا نتیجه جالبی حاصل نمی‌شود و همه ی آن چه فیلم اول را تبدیل به یک اثر ویژه و خاص کرده بود، فدای جیب سازندگانی می‌شود

 

که ایده شان ته کشیده یا به اجبار کوشش دارند ایده های بی طعم ای را وارد جهان فیلم اصلی کنند. ایده هایی غایر اصیل که اکثر اوقات خشم منتقدها را به دنبال دارد و بعضا طیف باهوش تر سینماروها را ناامید و سرخورده میکند

 

آلیس آن سوی آینه

فیلم های پرفروش هالیوودی که قسمت دوم دارند

تابستان پارسال، وقتی دنباله «آلیس در سرزمین عجایب» با بازگشت جانی دپ در نقش «کلاهدوز دیوانه» روی پرده رفت و در نهایت شگفتی پیروز شد توی ذوق هواداران فیلم اول بزند، حمله منتقدها هم شروع شد. در واقع، لشکر مخالفان دنباله سازی، شمشیرشان را از رو بستند

 

و طوری به فیلم «جیمز بابین» تاختند که اگر «تیم برتن» یک درصد احتمال چنین فاجعه ای را داده بود، بی حدس دنباله «آلیس» را هم خودش کارگردانی می‌کرد اما این بار ترجیح داد فقط بعنوان تهیه کننده بالای سر کار باشد.نتیجه این شد که یکی از شکست های تجاری استودیوی «دیزنی» در گیشه ۲۰۱۶ رقم خورد و به قول کارشناسان حدود ۶۵ میلیون دلار ناقابل به جیب تهیه کنندگانش ضرر زد.

 

فیلمی که ۱۷۰ میلیون دلار برای تهیه و تولیدش خرج شده بود، فقط ۲۹۹ میلیون دلار در گیشه جهان فروخت که از این بین، سهم گیشه ایالات امریکا رقم ناچیز ۷۷ میلیون دلار بود. سنجش کنید با فیلم اول آلیس که بودجه ساختش بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار اعلام شد اما وقتی از پرده سینماها پایین آمد با اقتدار وارد باشگاه میلیاردی ها شده بود.

 

استیون هولدن، منتقد «نیویورک تایمز» با طرح این سئوال که این فیلم واقعا چه ربطی به اثر «لوییس کارول» «نویسنده آلیس» دارد و در ادامه با پافشاری بر اینکه تقریبا هیچ ربطی ندارد، حسابی از خجالت عزیزان سازنده در آمد.

 

جن گیر ۲ مرتد

Exorcist II: The Heretic

دنباله «جن گیر» چهار سال بعد از فیلم اصلی روی پرده رفت و نتیجه ای که برای سازندگانش به دنبال داشت، زمین تا آسمان با فیلم اول فرق می‌کرد. یک شکست تجاری تمام عیار؛ فیلمی که منتقدها و هواداران بخش اول را حسابی ناامید کرد. «جن گیر ۱» را «ویلیام فریدکین» استاد زبردست سینما با بودجه ۱۲ میلیون دلار کارگردانی کرد، فیلمی که امروز از آن بعنوان یکی از وحشتناک ترین فیلمهای تاریخ سینما یاد میشود و زمین لرزه ای در فرهنگ عامه به راه انداخت.

فیلم های پرفروش هالیوودی که قسمت دوم دارند

هجوم تماشاگران سراسر جهان به سالن های سینما تا حدی بود که در اتمام، کل فروش بلیت های ساخته فریدکین در باکس آفیس جهانی از ۴۴۱ میلیون دلار فراتر رفت. وقتی استودیوی «برادران وارنر» با هیجان و شور و شعف تمام تصمیم گرفت در سال ۱۹۷۷ دنباله بعدی را روانه پرده سینماها کند، هیچ کس تصورش را هم نمیکرد «جن گیر ۲» با شکست مفتضحانه ای از پرده سینماهای جهان پایین بیاید.

 

این بار بودجه تولید فیلم ۱۴ میلیون دلار بود اما فروش بلیت ها در گیشه های سراسر جهان سر جمع به ۳۰ میلیون دلار رسید و وارنری ها را شوکه کرد، گرچه این بار فریدکین جای خودش را به جان بورمن کارگردان داده بود. تقریبا ۱۳ سال طول کشید تا وارنری ها مجدد تصمیم گرفتند شانس شان را آزمون کنند و «جن گیر ۳» را در سال ۱۹۹۰ روی پرده سینماها آوردند که باز هم نتوانست موفقیت فیلم اول را تکرار کند.

 

ربوده شده ۲

Taken

سال ۲۰۰۸ یک تریلر اکشن فرانسوی به اسم «ربوده شده» در سینماهای جهان روی پرده رفت و با اجرای زیبا «لئام نیسن» در نقش مامور سازمان سیا، کلی هوادار برای خودش دست و پا کرد. «لوک بسون» بعنوان تهیه کننده و یکی از دو نویسنده فیلمنامه قسمت اول، در دنباله «ربوده شده» هم حضور داشت.

فیلم های پرفروش هالیوودی که قسمت دوم دارند

فیلم اول با ۲۵ میلیون دلار خرج تولید و تبلیغ، در نهایت فروش جهانی اش را به بیش از ۲۲۶ میلیون دلار رساند که موفقیت قابل توجهی برای یک فیلم فرانسوی انگلیسی زبان محسوب می شد. زمانی که چهار سال بعد «ربوده شده ۲» به کارگردانی «الیویه مگاتن» و با بازگشت لئام نیسن ستاره فیلم اصلی روی پرده رفت،

 

باز هم فروش تجاری رضایت بخشی در گیشه به دست آورد؛ با این حال فیلم دوم در بین منتقدان عمده گل نکرد و اتفاقا با ریزش آرای مثبت روبرو شد.

 

ماتریکس بارگذاری مجدد

The Matrix Reloaded

دنباله اکشن علمی خیالی «ماتریکس» اتفاقا به لحاظ تجاری بسیار پیروز بود و نزدیک به دو برابر فیلم اول در باکس آفیس جهانی فروش کرد. فیلم اول «۱۹۹۹» با بودجه ۶۳ میلیون دلار پیروز شد بیش از ۴۶۳ میلیون دلار در سینماهای سراسر جهان بفروشد. فروش تجاری فیلم دوم «۲۰۰۳» به مراتب خیره کننده تر بود؛ با بودجه دو برابر ساخته شد «بین ۲۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار» اما فروش بلیت هایش در گیشه جهان، مرز ۷۴۲ میلیون دلار را رد کرد.

فیلم های پرفروش هالیوودی که قسمت دوم دارند

درست هست که «ماتریکس ۲» به اندازه فیلم اول در جلب نظر منتقدها پیروز نبود اما به لحاظ ریزش آرای مثبت به طرز فجیعی از «ماتریکس ۱» فاصله نگرفت. یک سنجش فی الفور نشان میدهد ۸۷ درصد منتقدها در «راتن تومیتوز» به بخش اول فیلم امتیاز مثبت داده اند و در «متاکریتیک» هم با ۳۵ نقد نوشته شده،

 

امتیاز ۷۳ درصد آرای مثبت را کسب کرد و در «متاکریتیک» بر زمینه نظر ۴۰ منتقد، امتیاز ۶۲ درصد را به دست آورد اما نکته اینجاست که با وجود جذابیت های بصری و اکشن دومین فیلم برادران «واچوفسکی»، فیلمنامه و ریتم «ماتریکس ۲» بدجوری ریپ میزند.شاهدش هم فهرستی هست که «انترتینمنت ویکلی» اخیرا منتشر و از «بارگذاری مجدد» بعنوان یکی از بدترین دنباله های تاریخ سینما یاد کرده هست.

 

ترانسفورمرها ۲

Transformers II

در مورد نخستین دنباله این فرنچایز ابرقهرمانی، سینماروهای سراسر جهان کم نگذاشتند و سالن ها را اشغال کردند. دومین «ترانسفورمرها» «یا «تبدیل شوندگان»» با بودجه دویست میلیون دلاری ساخته شد و با ۸۳۶ میلیون دلار فروش جهانی از پرده سینماها پایین آمد. فیلم اول با ۱۵۰ میلیون دلار در گیشه سینماهای جهان فروخت اما پای یک تفاوت بسیار مهم در بین بود؛ منتقدها این بار راه شان را از عامه مردم جدا و فیلم دوم را با خاک یکسان کردند.

فیلم های پرفروش هالیوودی که قسمت دوم دارند

بخش اول که در سال ۲۰۰۷ روی پرده رفت، واکنش های متفاوتی دریافت کرد اما حداقل اکثر از ۵۰ درصد منتقدانی که فیلم را دیده بودند به «ترانسفورمرها» نمره مثبت دادند «راتس تومیتوز: ۵۷ درصد/ متاکریتیک: ۶۱».

 

در مورد بخش دوم وضعیت فرق کرد. اکثر منتقدها در یک جبهه قرار گرفتند و نظرشان این بود که «انتقام شکست خوردگان» یک فیلم بی جهت پر سروصدا، بی سروته و بدون قصه با جلوه های ویژه بیش از اندازه طولانی و پر زرق و برق هست و مهم تر از همه ی خالی از عواطف و احساسات انسانی هست. گرچه فقط منتقدها ساز مخالف نزدند، حتی خود عوامل فیلم از جمله «شیا لوبوف» یکی از بازیگرهای اصلی ناامیدی اش را به هیچ وجه مخفی نکرد.

 

راکی ۲

Rocky II

قسمت های اول و دوم ماجراهای محبوب ترین بوکسور تاریخ سینما به فاصله سه سال از یکدیگر روی پرده رفتند. «راکی ۱» به کارگردانی «جان جی اویلدسن» در سال ۱۹۷۶ روی پرده رفت. «سیلوستر استالونه» که فیلمنامه «راکی» را خودش نوشته بود، در نقش ستاره فیلم هم ظاهر شد و دل منتقدان و تماشاگران را یکجا برد.

 

این درام ورزشی با بودجه ای حدود یک میلیون دلار تهیه و تولید شد و به طرز خیره کننده ای ۳۲۵ میلیون در باکس آفیس جهانی فروخت؛ موفقیتی که تولید دنباله بعدی را قطعی کرد.

فیلم های پرفروش هالیوودی که قسمت دوم دارند

سه سال بعد، دومین بخش راکی روی پرده رفت، با این تفاوت که این بار استالونه اضافه بر نویسندگی و بازیگری، روی صندلی کارگردانی هم نشسته بود و بعد از «کوچه بهشت» «۱۹۷۸» دومین فیلم بلندش را مقابل دوربین برده بود. رقم حقیقی بودجه فیلم دوم هیچ وقت اعلام نشد اما فروش جهانی فیلم به ۲۰۰ میلیون دلار رسید که در سنجش با فیلم اول یک افت بیست و پنج میلیون دلاری را نشان می داد.

 

ضمن اینکه منتقدها هم این بار کمتر از فیلم اول از تماشای مشتزنی های استالونه ذوق زده شدند و امتیاز کمتری به «راکی ۲» دادند. با این حال، هیچ کدام از این دلایل باعث نشد این فیلم رکوردشکن نشود. از جمله اینکه در همان سال ۱۹۷۹، به طور هم زمان یکی از سه فیلم پرفروش گیشه آمریکای شمالی و جهان شد.

 

در سینمای پاپ کورنی هر گردی گردو نیست

دوهای شاخ

بعضی دنباله ها میباشند که باید حلوا حلوای شان کرد، نه فقط به دلیل تکرار لحظه های مفرحی که طرفدارهای فیلم اوریجینال را سر حال می آورد بلکه برای احترام به شعور مخاطب. ارتقای درجه کیفی فیلم و خلق ایده های تازه و دست اول. یک دوی سرحال و قبراق که نه تنها هیچ چیز از فیلم اوریجینال کم ندارد، بلکه یک سر و گردن هم بالاتر قرار میگیرد و از تماشاگر عادی گرفته تا منتقد پر فیس و افاده را با خودش همراه میکند.

 

دزدان دریایی کارائیب ۲

فروش: ۱٫۰۶ میلیارد دلار
فیلم های پرفروش هالیوودی که قسمت دوم دارند

دومین بخش از آلبوم فانتزی «دزدان دریایی کارائیب» به فاصله سه سال از «لعنت مروارید سیاه» «۲۰۰۳» و با بازگشت جانی دپ در نقش ماجراجوی تنها – جک گنجشکه – روی پرده رفت. «اورلاندو بلوم» و «کیرانایتلی» هم در نقش های قبلی شان مجدد مقابل دوربین رفتند. فیلم چهار نامزدی اسکار از جمله در رشته برترین کارگردان

 

برای «گور وربینسکی» به دست آورد و در نهایت پاداش آکادمی برترین جلوه های ویژه را دریافت کرد. پیشباز سینماروها به حدی بود که فروش جهانی بلیت های «صندوقچه مرد مرده» حدود ۴۰۰ میلیون دلار از فیلم اصلی اکثر شد. خبر خوش اینکه پنجمین قسمت این فرنچایز محبوب در صف توزیع تابستان سال جاری قرار دارد.

 

شوالیه ظلمات

فروش: یک میلیارد دلار

فیلم های پرفروش هالیوودی که قسمت دوم دارند

کل سرسبد دنباله های سینمای جهان، شاه دنباله «بتمن» و کل دنباله هایی که در جهان کمیک بوک های «دی سی» «DC» خلق شده. وقتی «بتمن نخست می‌کند» در سال ۲۰۰۵ روی پرده رفت، هیچ کس تصور نمی‌کرد یکی از ماندگارترین سه گانه های سینمایی در راه باشد. «کریستوفر نولان» برای فرآوری فیلم اول حدود ۱۵۰ میلیون دلار و برای دنباله اش حدود ۱۶۵ میلیون دلار بودجه در اختیار داشت.

 

فیلم اول ۳۷۵ میلیون دلار در گیشه های جهان فروخت و دنباله اش با قدرت هر چه تمام تر وارد باشگاه میلیاردی ها شد. «شوالیه ظلمات» بر نبرد بین بتمن با بازی کریستین بیل و جوکر با نقش آفرینی «هیث لجر» فقید متمرکز هست؛ نبرد زیبا قهرمان و ضد قهرمان، طوری که این بار شمار بیشتری از منتقدان فیلم به احترام نولان کلاه از سر برداشتند.

 

شرک ۲

فروش: ۹۱۹٫۸ میلیون دلار

فیلم های پرفروش هالیوودی که قسمت دوم دارند

در بخش دوم این فرنچایز چهار قسمتی، شرکت و خرش به سرزمین های خیلی خیلی دوردست سفر می‌کنند تا خانواده فیونا را دیدار کنند. بعد از ازدواج این زوج دوست داشتنی در فیلم اول «شرک» که سال ۲۰۰۱ روی پرده رفت آن ها درگیر ماجراهایی میشوند تا بتوانند به خوبی و خوشی تا اتمام عمرشان کنار ملکه و شاه زندگی کنند.

 

فیلم اول با خرج ۶۰ میلیون دلار ساخته شد و ۴۸۴ میلیون دلار در گیشه جهان فروخت. دومین بخش انیمیشن زیبا استودیوی «دریم ورکز» با ۱۵۰ میلیون دلار خرج تولید شد. این فیلم با صداپیشگی «مایک می یرز»، «ادی مورفی» و «کامرون دیاز» در حال آماده، نهمین انیمیشن پرفروش تاریخ سینما محسوب می‌شود و به اندازه فیلم اول با پیشباز منتقدان روبرو شد.

 

هری پاتر و تالار رازها

فروش: ۸۷۸٫۹ میلیون دلار

فیلم های پرفروش هالیوودی که قسمت دوم دارند

 به گزارش سوکا این فیلم بعنوان دنباله «رهی پاتر و سنگ جادو» توسط همان کارگردان قبلی – «کریس کلمبوس» – مقابل دوربین رفت. «هری»، «رون» و «هرمیون» به «هارگوارتز» برگشتند تا از معمای حملات مشکوک مدرسه شان پرده بردارند. «دنیل رد کلیف»، «روبرت گرینت» و «اما واتسن» بعنوان ستاره های اثبات هر هفت فیلم «هرلی پاتر» به این آلبوم سینمایی وفادار ماندند.

 

 به گزارش سوکا نکته دیدنی دقت اینکه فیلم دوم، نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار کمتر از فیلم اول «۹۷۴ میلیون دلار» فروخت و بودجه ساختش هم ۲۵ میلیون دلار کمتر بود اما به علت جنبه های کیفی اش، به نسبت «سنگ جادو» با پیشباز بیشتری از جانب منتقدهای سختگیر روبرو شد.

 

مرد عنکبوتی ۲

فروش: ۸۷۳٫۷ میلیون دلار

فیلم های پرفروش هالیوودی که قسمت دوم دارند

دومین بخش «مرد عنکبوتی» را هم خود «زهر ریمی» کارگردانی کرد. درست هست که فیلم اول به لحاظ تجاری سودآورتر بود اما فیلم دوم منتقدهای بیشتری را با خود همراه کرد تا جاییکه از بین ۲۶۱ نقد، نوشته شده در وبسایت «راتن تومیتوز» ۹۲ درصد آرای مثبت منتقدها را به خود اختصاص داده

 

و بر زمینه نظر ۴۱ منتقد در «متاکریتیک» هم امتیاز ۸۳ از ۱۰۰ به دست آورده هست. این بار هم «توبی مگوییر» در نقش ابرقهرمان فیلم بر می‌گردد تا با وجود تمام مصیبت هایی که در زندگی شخصی اش رخداد افتاده برای دفاع از شهر در برابر خرابکاری های موجودات شرور، خودش را به آب و آتش بزند.