به گزارش سوکا ، اما در شرایطی که ورزش بین بانوان در کشور بیشتر از هر زمان دیگری توسعه یافته است اصلا جای تعجب نیست که یک خانم در رقابت های مقدماتی جام جهانی پاراگلایدر شرکت کند و اتفاقا مقام قهرمانی را هم به دست بیاورد.

این دختر نامش فاطمه افتخاری است و ملکه آسمان هاست… ملکه ای که کار بزرگی انجام می دهد اما خیلی کمتر از ورزشکاران مرد دیده می شود. اکنون که همه نگاه ها به مدال برنز کیمیا علیزاده و مدال دیگر ورزشکاران ایرانی در رقابت های المپیک است کسی از کار بزرگ فاطمه ۲۷ ساله خبر ندارد. کسی نمی داند پاراگلایدر یکی از رشته های سخت ورزشی است و کسی نمی داند رقابت آن بالا و با گروهی از ورزشکاران برتر دنیا در این رشته یعنی چه. این ها را فقط فاطمه می داند. فاطمه ای که با کنار زدن تمام این رقبا به مقام قهرمانی دست یافت. شایسته نیست با چنین بانوی پرافتخاری بیشتر آشنا شویم؟ یادمان نرود اوکار بسیار بزرگی انجام داده است….

رقابت با ۱۰۶ خلبان دنیا
فاطمه افتخاری پیش از اینکه بگوید چگونه به پاراگلایدر علاقه مند و جذب شد از سطح بالای رقابت های مقدماتی جام جهانی می گوید. اینجاست که شاید بسیاری از خود بپرسند مگر پاراگلایدر جام جهانی هم دارد. بله دارد و از همین حالا فاطمه افتخاری مدعی قهرمانی در آن است.
وی گفت: رقابت های مقدمایت جام جهانی پاراگلایدر سالانه در چند کشور مختلف برگزار میشود و مجموع امتیازاتی که خلبانان شرکت کننده در این رقابت به دست می آورند رتبه بندی آنها در دنیا و سهمیه ورودی به رقابت های جام جهانی و سپس سوپر فینال را فراهم می کند.
وی افزود:مسابقه انتخابی جام جهانی پاراگلایدر ترکیه که از ۲۲ تا ۲۸ اگوست ۲۰۱۶ در ترکیه برگزار شد میزبان ۱۰۶ خلبان از ده کشور مختلف دنیا بود.
مسابقه در سطح فنی بالا و میزبانی خوب در پنج تسک پروازی برگزار شد. شرایط مساعد آب و هوا و خلبانان سطح بالا، این رقابت ها را جذاب کرده بود. در نهایت من از بین ۹ خلبان بانوی شرکت کننده مقام نخست را به دست آوردم.
افتخاری در پاسخ به این پرسش که به غیر از او چند ایرانی دیگر در این رقابت ها حضور داشتند گفت:از دیگر ایرانیان مقام آور محمد سمنانی و کیوان آرین پور با مقام اول و دوم در رده بندی اسپرت کلاس بودند. باید یادآور شوم این نخستین مدال طلای زنان ایران در رقابت های انتخابی جام جهانی هست.
این بانوی پاراگلایدر یادآور شد: ماه گذشته در رقابت های اپن و قهرمانی کشور ترکیه مدال نقره را به دست آورده بودم. خلبانانی از روسیه، آفریقای جنوبی، چک، هند، بلژیک، نروژ، قزاقستان، ایران، ترکیه و…. حضور داشتند.
اما فاطمه افتخاری باید برای حضور در جام های جهانی پاراگلایدر کلی هزینه کند و به کشورهای مختلف برود. او در اینباره نیز گفت:جام جهانی چند مسابقه است که در برزیل، پرتغال، ایتالیا و فرانسه برگزار خواهد شد.

سن کم، مسئولیت مهم
بعد از اینکه این بانوی پرافتخار ایرانی از رقابت هایی که اخیرا شرکت کرده می گوید به سراغ معرفی خود می رود. افتخاری چنین گفت: من فاطمه افتخاری هستم. نایب رئیس کمیته ورزش های هوایی استان اصفهان و رکورد دار مسافت پرواز با پاراگلایدر بانوان کشور. متولد ۶۸ هستم و از سال ۸۶ پرواز را شروع کردم.
وی در پاسخ به این پرسش که چگونه به سمت پاراگلایدر کشیده شد گفت: من از کودکی ورزشهای هیجانی و سرعتی را دوست داشتم. شنا، سوارکاری، اسکیت، دوچرخه سواری و موتور سیکلت… اما آشنایی من با پاراگلایدر خیلی اتفاقی بود و در همین اصفهان دوره مقدماتی آموزش رو گذراندم.
قهرمان رقابت های مقدماتی جام جهانی پاراگلایدر خاطرنشان کرد: برای دوره های بعدی نزد مربیان خوب کشور رفتم. در تهران دوره هایی آموزشی داشتم و دوره امنیت پرواز را در ترکیه با مربی ام پشت سر گذاشتم.
افتخاری یادآور شد: برای پرواز تخصصی مسافت و مسابقه از هم پروازی ها، دوستان و مربیان خوبم یاد گرفتم. یکی از آنها محمد سمنانی رکورد دار مسافت پرواز با پاراگلایدر کشور است و دیگری برادر همسرم مهدی خبره.

سهم بانوی پرافتخار پاراگلایدر
هیچکس انتظار ندارد این ورزشکار به اندازه ستاره های خوش رنگ و لعاب مورد توجه قرار بگیرد و هیچکس هم انتظار ندارد فاطمه افتخاری به اندازه آنها درآمد داشته باشد اما تنها کاری که اکنون می توان انجام داد این است به او بهای بیشتری بدهیم و جای بیشتری برای او در رسانه ها باز کنیم… او نخستین مدال آور تاریخ ورزش بانوان ایران در رشته پاراگلایدر است. کار بزرگ او را شاید خیلی ها درک نکنند….