معاون وزیر امور خارجه که صبح سه شنبه وارد وین شد طی یک روز علاوه بر اشمید با یوکیا امانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و استفان مال هماهنگ کننده ارشد امریکا برای اجرای برجام دیدار و گفت و گو کرد.

سیدعباس عراقچی پس از دیدار با یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: تبادل اورانیوم با روسیه انجام می شود و ما از آنها کیک زرد می گیریم و احتمالا بعد از گزارش آژانس این کار انجام می شود.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به سوالی درباره تبادل اورانیوم به تسنیم گفت: در خصوص تبادل اورانیم و گرفتن کیک زرد از روسیه تمام قرار داد ها امضاء شده اما منتظریم که موضوع پرونده پی ام دی بسته شود . آن هم در گزارش ۱۵ دسامبر شورای حکام مطرح می شود. بعد از آن این کار را انجام می دهیم.

معاون وزیر امور خارجه درباره دیدارش با آمانو هم گفت: قرار بود یک جلسه جمع بندی با آقای آمانو داشته باشیم بر اساس نقشه راهی که بین ما و آژانس است برای بررسی مسائل گذشته که اصطلاحا به عنوان پی ام دی شناخته می شود.

عراقچی افزود: ما طبق نقشه راه حرکت کرده ایم و آژانس هم بر اساس نقشه راه گزارش خود را ارائه می دهد. بنا بر این بود که یک جلسه جمع بندی بین ما و آژانس تشکیل شود که این جلسه امروز در سطح کارشناسی برگزار شد .

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه اظهار داشت: بنده و آقای آمانو مروری کردیم بر بحث های کارشناسی که در این زمینه انجام شده بود , برخی اختلاف نظر ها و برخی تفاوت دیدگاه ها وجود دارد. در تلاش هستیم که این ها را به هم نزدیک کنیم که انشاالله گزارش نهایی آژانس , گزارشی باشد بر اساس واقعیت هایی که وجود دارد و همکاری های ایران با آژانس کاملا به طور واقعی نشان داده شود.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار امیدواری کرد: این گزارش در پایان موجب شود موضوعی که به عنوان فعالیت های احتمالی نظامی ایران شناخته می شود و مورد ادعای کشور های غربی بوده خاتمه پیدا کند و پرونده آن بسته شود.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است شما دیداری با مدیرکل آژانس مجددا داشته باشید، گفت: قرار ما بر این شد که تماس های فنی بین متخصین و کارشناسان دوطرف و مشورت ها ادامه پیدا کند, تا زمانی که گزارش آژانس تکمیل شود و اگر در این فاصله نیاز باشد که مذاکراتی انجام دهیم , حتما این کار را خواهیم کرد ,اما فعلا تماس های ما درسطح کارشناسی پیدا خواهد کرد.

معاون وزیر امورخارجه اضافه کرد: گزارش آژانس به شورای حکام آژانس ارائه خواهد شد و تصمیم گیری در این خصوص با شورای حکام خواهد بود. برآورد ما این است که شورای حکام در حدود ۱۵ دسامبر تشکیل جلسه دهد ، گزارش را برسی کند و طی قطعنامه ای که ۱+۵ متحد هستند که به شورای حکام دهند با هدف بستن پرونده انشالله این پرونده را به طور کامل ببندند و تمام شود.

چند هفته آینده،هفته های حساسی است

عراقچی پس از دیدار با استفان مال هماهنگ کننده ارشد آمریکا برای اجرای برجام نیز گفته بود: “چند هفته آینده،هفته های حساسی است. اجرای برجام در هر دوطرف نکاتی دارد که باید دقیقا تنظیم و هماهنگ شود.”

کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ شانزدهم آذر در وین

همچنین سید عباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام به ایرنا گفت جلسه بعدی کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ هفتم دسامبر(۱۶ آذر) در وین تشکیل خواهد شد.

تعیین تاریخ جلسه بعدی کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ یکی از موضوع های مذاکره عراقچی با هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود.

اشمید شامگاه سه شنبه با عراقچی درباره روند اجرای برجام و اقداماتی که اروپا باید در این زمینه انجام دهد مذاکره کرد.

عراقچی جلسه خود با اشمید را خوب توصیف کرد و افزود که در این مذاکره ، روند اجرای برجام را مرور کردیم.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام بعد از دیدار با اشمید وین را به مقصد تهران ترک کرد.