به گزارش سوکا ، محمدجواد ظریف که روز دوشنبه در این همایش در اسلو پایتخت نروژ سخنرانی می کرد، شرایط کنونی را مستلزم درک درست از جهانی شدن دانست و گفت: امنیت و فقدان امنیت، پیشرفت و فقر همه با هم اند. همه ما در یک کشتی به نام دنیا که در حال کوچک تر شدن است قرار داریم، یا با هم نجات می یابیم یا با هم غرق می شویم.

وی افزود: در شرایطی که احساسات، هم جهانی شده؛ سرایت بیماری ها در سطح جهانی هم در کمترین زمان ممکن اتفاق می افتد و این نشان می دهد که امنیت غیرقابل تفکیک است.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه لازم است همه به خاطر داشته باشیم خدای بخشنده و مهربان را در این زمانه ای که اتفاقات شومی همچون حادثه دیروز (یکشنبه) آمریکا که همه ما آن را محکوم می کنیم، اتفاق می افتد، گفت: لازم می دانم از نقش نروژ در اجرای بخشی از توافق برجام و تبادل همزمان اورانیوم طبیعی و غنی شده تشکر کنم.

وی افزود: برجام نمونه گفت و گوی سازنده به جای اقدامات مخربی است که اکنون منطقه ما درگیر آن است. عناصر زیادی در برجام است که نه تنها در روابط ایران و نروژ که در تحولات منطقه و جهان قابل بهره برداری است.

ظریف در ادامه خاطر نشان کرد: نکته بعدی این است که درک کردیم سود در برابر زیان دیگری محقق نخواهد شد بازی با حاصل جمع صفر نداریم، یا منفی است یا مثبت. یا هر دو طرف می بازند به نسبت متفاوت یا می برند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در ادامه به ذکر مثالی پرداخت و افزود: در سال ۲۰۰۲ رشد اقتصادی مثبت هفت درصد با هیچ سانتریفیوژ داشتیم. آمریکا موضع حداکثری برای غنی سازی صفر داشت ۱۰ سال بعد ۱۹ هزار سانتریفیوژ و منفی ۷ درصد رشد داشتیم. این درس همه جا از جمله در روابط ما و نروژ قابل اعمال است.

وی در ادامه افزود: پایداری موافقت نامه ها مستلزم منفعت متقابل است. تعهد متقابل به اجرای توافق، ضامن تدوام و بازگشت ناپذیری آن است. تردید روانشناختی بانک ها برای ارتباط بانکی با ایران را می دانیم و معتقدیم تلاش بیشتر آمریکا در جهت حل این مشکل ضروری است، اما مسائل به جلو می رود اگرچه نیاز به صبر و اراده سیاسی به ویژه از طرف آمریکا است.

ظریف با بیان اینکه درس دیگر اتکا به مردم خودمان است، سال ها به ما فشار عظیمی وارد آمد نامش را تحریم های فلج کننده گذاشتند، گفت: تاریخچه تحریمها نشان می دهد برای نیل به خط مشی خاص اعمال شده است. مردم ما به جای تسلیم در برابر تحریم ها صندوق های رای و آقای روحانی را انتخاب کردند. این امر به ما امکان تعامل و مذاکره با پنج به علاوه یک را داد.

وی افزود: مردم از تحریم رنج بردند اما این دلیل انتخاب تعامل از سوی مردم نبود علت این انتخاب رفع ایران هراسی و ارائه چهره صحیح از جامعه ایرانی بود در شرایطی که ایدئولوژی های نفرت افکن به نام اسلام منتشر شده و امروز عوارض آن را در جنایات داعش می بینیم.

وزیر امور خارجه در ادامه اظهار داشت : قدرت مردم مان را امروز در رصد فزاینده توان اقتصادی می بینیم. جوانان اکنون در حوزه های مختلف پیشرفت های شگفت انگیزی کردند. آنها جامعه ای باثبات و ایمن را درست کردند، نمی خواهم بگویم جزیره ای امن در دریای بی ثباتیم زیرا معتقدم امنیت به هم متصل و مرتبط است.

ظریف ادامه داد: ما در برابر فشار مقاومت کردیم فشار جنگ و تحریم. ما هشت سال با صدام جنگیدیم در جنگی که تقریبا همه به صدام کمک کردند همه در سمت غلط بودند و ما در سمت درست.

وی افزود: ما از نظر تعداد فارغ التحصیلان مهندسی، پنجمین کشور جهان هستیم. ۹۵۰ هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاهی داریم این یک مزیت بزرگ و در عین حال بار بزرگی بر دوش دولت برای تامین اشتغال آنها است.

ظریف با بیان اینکه امنیت ما بر خلاف اعتقاد همسایگان بر اساس خوداتکایی بومی است نه تسلیحات و امکانات خریداری شده از خارج، گفت: این البته به معنای انقطاع از دنیا نیست، اقتصاد مقاومتی که برخی آن را غلط تعبیر و تفسیر می کنند؛ یعنی تکیه بر منابع قدرت داخلی و مردم خودمان ولی این امتیازی برای تعامل با دنیا است.

وی ادامه داد: از همکاری در نفت و گاز تا شیلات و صید و فناوری سبز، کشتیرانی، بیمه و بانکداری در همه زمینه ها، زمینه همکاری با نروژ هست. امسال پنج درصد رشد اقتصادی داریم، تورم ۴۵ درصدی به ۱۰ درصد کاهش یافته است ۴۱ درصدی که ۳۱ درصد آن در دوران تحریم رخ داد. رشد اقتصادی از منفی هفت به بعلاوه سه در سال گذشته رسیده است.

ظریف گفت: همه اینها نشان دهنده وجود امکان هایی در کنار رفع تحریم ها برای گسترش همکاری های دو کشور است. باید در فرایند منفعت متقابل تعامل داشته باشیم. به شما اطمینان می دهم که ایران شریک قابل اعتماد و متعهد است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: تروریست مختص به مرزهای سوریه و خاورمیانه نیست و امکان آن وجود دارد که دامنه های این معضل شوم حتی دامان فوروم و اسلو و یا حتی بیشتر از آن را بگیرد.

منبع: ایرنا