پروژه نجات بخشی مجموعه تاریخی طاق بستان سال ۸۹ با جاری شدن آب در خانه اردشیر آغاز شد به طوری که شکل و شمایل قدیمی این محوطه تاریخی را دستخوش تغییرات زیادی کرد.مشکلی که اگر برای آن چاره اندیشی نمی شد به یخ زدگی آب پشت طاق ها و در نهایت به تخریب این بنای تاریخی می انجامید. چراکه به دلیل مسدود شدن چشمه های مقابل نقش اردشیر از سالیان دور تاکنون آب ها مانند مخزنی در پشت طاق های سنگی کوچک و بزرگ جمع و در فصل سرما با یخ زدن و انبساط آب باعث ترک خوردن طاق ها می شد.

آغاز پروژه ساماندهی طاق بستان در ابتدا با نگرانی هایی همراه بود. زیرا چهره زیبای طاق بستان را به یک زمین شخم خورده.تبدیل می کرد.لذا قرار بر این شد این پروژه تا نوروز ۹۳ به پایان برسد ولی به دلیل کمبود اعتبار نیمه کاره باقی ماند.با وجود این در آن به روی گردشگران بسته نشد و با یک ساماندهی اولیه و ظاهری، برای بازدید مهمانان نوروزی آماده شد.

علیرضا مرادی بیستونی در گفت وگو با سوکا با اشاره به این که امسال این مجموعه تاریخی ظاهری بسیار متفاوت تر از سال گذشته دارد اظهار کرد: فاز اول این پروژه اکنون به پایان رسیده است و فاز دوم نیز تا تیر ۹۴ به پایان می رسد.

وی در باره مشکلات این مجموعه تاریخی و بحث ساماندهی آن افزود: اولین هدف ما در این پروژه دفع آب های سطحی است. زیرا کف مجموعه تاریخی طاق بستان از سال ها پیش بالا آمده و به خاطر این اتفاق، ورودی چشمه ها مسدود شده بود لذا هر آن احتمال داشت آب به پشت طاق ها نفوذ کند از این رو اقدامات لازم برای دفع این آب ها صورت گرفت.

به گفته مرادی ، هم اکنون کف به حالت اولیه برگشت داده شده و با توجه به بررسی های انجام شده می توان گفت که طاق از نظر نفوذ آب استحکام یافته کرده است.

وی تاکید کرد: با توجه به اقدامات انجام شده دراین مجموعه تاریخی، می توان گفت حدود ۶۰ درصد ساماندهی انجام شده است و در ضلع جنوبی نیز باید تملکی صورت گیرد که مطالعاتی در این زمینه انجام داد ه ایم.

معاون میراث سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان کرمانشاه با اشاره به این که پس از این مرحله نوبت مبلمان محیطی و نورپردازی مجموعه است که در مرحله اجرا قرار دارد، افزود: جمع آوری کبابی ها و دنده کبابی های محدوده طاق بستان نیز از اولویت های ماست البته بساط این کبابی ها فعلا در نوروز برپاست ولی در سال آینده از این محل انتقال داده می شوند

وی به اصلاح مسیرهای ورودی به این مجموعه تاریخی نیز اشاره کرد و گفت: اکنون مسیر های ورود به طاق بستان شن کوبی شده است، اما در فاز دوم کف سازی، احداث المان های ورودی، ایجاد مسیرهای دسترسی، تملک اراضی زیردریاچه و آزادسازی و بازگرداندن تصرفات زیردریاچه، تهیه طرح برای اراضی زیر دست دریاچه، کف سازی طرح مطالعاتی مربوط به طاق ، پروژه بررسی سنگ های پر مخاطره و تهیه طرح مرمتی جلوی طاق در دستور کار و در دست اقدام است.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از اتمام فاز دوم ساماندهی تا پایان تیرماه ۹۴ خبرداد و گفت: همان گونه که گفته شد فاز اول این مجموعه آماده است و محوطه سازی آن نیز برای نوروز انجام شده است.

ساماندهی طاق بستان با همکاری دیگر دستگاه ها

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه نیز در گفت وگو با مهر در باره چگونگی روند ساماندهی طاق بستان، افزود: کار ساماندهی طاق بستان در حال انجام است و برای ادامه کار دیگر دستگاه های ذی ربط نیز باید تعامل و همکاری داشته باشند.

علی فعله گری یادآور شد: در ضلع جنوبی طاق بستان ساماندهی دنده کبابی ها وکبابی ها ضروری است. و برای این کار باید دستگاه های اجرایی دیگر نیز ورود پیدا کنند چون تمامی بار سنگین این مجموعه را اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نمی تواند به تنهایی به دوش بکشد.

وی تصریح کرد: هم اکنون در اطراف طاق بستان چندین هکتار اراضی متفرقه وجود دارد و افراد ی بدون مجوز در آنجا ساخت و ساز انجام داده اند که باید با کمک شهرداری و شورای شهر جمع آوری شود.

فعله گری تاکید کرد: مجموعه طاق بستان هم اکنون در حال بهره برداری است، اما ساماندهی کامل آن حداقل تا دو سال آینده به اتمام می رسد البته این کار درصورتی به پایان می رسد که کار تملک اراضی اطراف آن نیز انجام شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه به برنامه ثبت جهانی این مجموعه تاریخی اشاره کرد و گفت: اعتبارات ساماندهی طاق بستان عمدتا ملی است و برنامه ثبت جهانی آن نیز در حال پیگیری است، امید وار بودیم سال ۲۰۱۴ تصویب شود، اما به دلیل وجود پرونده هایی چون شهر سوخته سیستان، تصویب این مجموعه تاریخی برای ثبت جهانی به تاخیر افتاد.