به گزارش سوکا از خبرگزاری صداوسیما، چه ایل، مدیر آسیاویژن، بخش مبادله خبری اتحادیه رادیو و تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه (ای بی یو) اعلام کرد؛ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (آی آر آی بی) با ارسال ۹۴۶ خبر در شش ماه گذشته جایگاه نخست را در این اتحادیه به خود اختصاص داده است. شبکه های «ان اچ کی» ژاپن با ۷۹۸ و «امکات» تایلند با ۷۱۴ و «کی بی اس» کره با ۶۴۲ خبر در رتبه های دوم تا چهارم قرار دارند.

چه ایل که در نشست سالانه مسئولان مبادله خبری کشورهای عضو سخن می گفت، افزود: اعضای آسیاویژن در مجموع ۸۴۸۵ خبر در شش ماهه سپتامبر ۲۰۱۶ تا فوریه ۲۰۱۷ به مقر این اتحادیه ارسال کرده‌اند که در این میان سهم ایران ۹۴۶ خبر بوده است.

وی در بررسی علل موفقیت صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد داشتن تحریریه خبری ثابت و تمام وقت با نیروی کارآمد مهمترین علت توفیق ایران بوده است.

اجلاس سالانه آسیاویژن با هدف بررسی و بحث درباره مهمترین مسائل این اتحادیه و ایجاد هماهنگی میان اعضا و ارتقاء سطح کمی و کیفی در اخبار ارسالی از دیروز در ماله، بایتخت مالدیو آغاز شد. تعداد اعضای آسیاویژن اکنون به ۳۲ شبکه رسیده است.

اخبار ارسالی شبکه های عضو نه تنها در اختیار دیگر اعضا قرار می‌گیرد بلکه با اتحادیه های رادیو و تلویزیون های اروپایی ایی بی یو، اتحادیه رادیو و تلویزیون های عربی آزبو مبادله خبری روزانه دارد و اخبار خود را به شبکه های سی ان ان و صدای آمریکا و ای پی هم می فروشد.

مقر «ای بی یو» در کوالالامپور پایتخت مالزی است.