به گزارش سوکا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به بررسی روند احراز صلاحیت ها و موضوع نظارت بر انتخابات پیش رو پرداخت.

وی در ابتدا در خصوص اینکه روند احراز صلاحیت ها در چه مرحله ای است گفت: بعد از فرآیند ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری، به استناد ماده ۵۷ قانون انتخابات ، شورای نگهبان ۵ روز فرصت دارد که نظرش را نسبت به افراد واجد شرایط اعلام کند.

وی ادامه داد: در انتخابات ریاست جمهوری چیزی به عنوان رد صلاحیت که در رسانه ها و افکار عمومی مطرح می شود نداریم و باید شرایط اصل ۱۱۵ برای افراد واجد شرایط احراز شود تا نهایتا نتیجه از سوی اعضای شورای نگهبان اعلام گردد.

سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: در فرصت ۵ روزه اولی که در آن قرار داریم روز گذشته یک جلسه در شورای نگهبان داشتیم که در آن بررسی های اولیه انجام و تقسیم کاری صورت گرفت.

کدخدایی افزود: همچنین در جلسه مقرراتی برای بررسی بیشتر پرونده ها تنظیم شد که کارشناسان ما الان مشغول آن هستند.

وی با بیان اینکه باید استعلامات گرفته و برخی از مدارک و مستندات تکمیل گردد گفت: امیدواریم در فرصت ۵ روزه اول اعلام نتایج را داشته باشیم تا هم تکلیف افراد روشن شود و هم سریعتر به نتیجه برسیم اما این مسئله منوط به این است که مدارک و مستندات لازم پرونده ها تکمیل و فراهم شوند تا اعضای شورای نگهبان قادر به اعلام نظر باشند.

کدخدایی تصریح کرد: به استناد تبصره ماده ۵۷ اگر فرصت ۵ روزه اول کافی نباشد و اعضای شورای نگهبان احساس کنند فرصت بیشتری نیاز است ۵ روز دیگر نیز امکان تمدید وجود دارد.

وی در خصوص بالا بودن تعداد ثبت نام کننده ها نیز اظهار داشت: این مسئله به دلیل آن است که یک نظم منظم ثبت نام را نداریم و قوانین و مقررات ما قدری کلی است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در این دور و ادوار گذشته تعداد مراجعین برای ثبت نام در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری بیشتر از آن چیزی بوده که برای یک جامعه نظام مند سیاسی نیاز بوده است، البته برخی همکاران آن را دلیل آزاد بودن کشور می دانند که ما نیز آن را قبول داریم اما نظم هم لازم است.

وی ادامه داد: به هر دلیلی هرکسی بهانه ای برای ثبت نام داشت و ثبت نام کنندگان عنوان می کردند چون شرایط دیگری وجود ندارد ما نیز ثبت نام کنیم که اگر دقت کنیم اصل ۱۱۵ و همچنین شرایطی که در قانون انتخابات ریاست جمهوری است این نکته را به خوبی تبیین کرده که وقتی ما صحبت از رجال سیاسی و مذهبی می کنیم طبیعتا سن، تحصیلات و اینگونه مسائل در درون این واژه ها نهفته است.

کدخدایی ادامه داد: همچنین وقتی از مدیریت و یا تدبیر افراد صحبت می کنیم سابقه اجرایی کلان نهفته است لذا کسی که به سن قانونی اولیه رسیده نمی تواند مدعی مدیریت و یا مدعی این باشد که جزء رجال مذهبی و سیاسی است، در این رابطه نیازمند قوانین بازدارنده هستیم که امیدواریم در ادوار آینده این مسئله حل شود.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه شورای نگهبان با دقت نسبت به احراز شرایط داوطلبین عمل خواهد کرد یادآور شد: اگر فراوانی ثبت نام ها را از دور ششم ریاست جمهوری در نظر بگیریم در مقابل آن تعداد افرادی که واجد شرایط اعلام شدند حداکثر بین ۴ تا ۱۰ نفر بوده است و این نشان می دهد که شورای نگهبان دقت لازم را در این زمینه دارد و برای شورای نگهبان چیزی جز قانون اهمیت ندارد.

وی اعلام کرد: برای ثبت نام اولیه ، دوستان ما در وزارت کشور نیازمند قوانین جزئئ تری هستند که امیدواریم با تدوین قانون جامع انتخابات این مسئله نیز سر و سامان پیدا کند.

کدخدایی در رابطه با نحوه رای گیری در شورای نگهبان برای احراز صلاحیت ها نیز گفت:در این رابطه بین انتخابات ریاست جمهوری با مجلس و خبرگان از جهت اینکه چه کسانی به بحث احراز صلاحیت ها ورود می کنند تفاوت هایی وجود دارد.

وی افزود: در انتخابات مجلس، ما هیات های نظارت شهرستان ، استان ، هیات مرکزی و نهایتا شورای نگهبان را داریم اما در انتخابات ریاست جمهوری تنها نهادی که به بحث صلاحیت ها ورود می کند شورای نگهبان است یعنی تمامی اسامی، مستندات و پرونده ها در اختیار اعضای شورا قرار می گیرد و اعضای این شورا باید نسبت به آن ها اعلام نظر کنند.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: پس از آنکه اسناد و مدارک به اعضای شورا ارایه شد بحث ها و گفتگوهایی انجام می شود و پس از آنکه موافقین و مخالفین صحبت های خود را کردند باید رای گیری انجام شود که برای احراز صلاحیت یک داوطلب وی باید حداقل ۷ رای از آرای ۱۲ عضو شورای نگهبان را کسب کند تا این شورا نام وی را به عنوان فرد واجد شرایط اعلام کند.