به گزارش سوکا ، حالا فقط باید لحظه‌شماری کرد برای آغاز رسمی این رقابت‌ها و افتخارآفرینی تیم ملی وزنه‌برداری در خاک آمریکا.

قرار گرفتن چهار وزنه‌بردار ایرانی در صدر استارت لیست اوزان هشتگانه، ازجمله اتفاقاتی است که امیدواری‌ها را برای درخشش پولادمردان در مسابقات جهانی بالا می‌برد. کیانوش رستمی، سهراب مرادی، بهداد سلیمی و سعیدعلی حسینی نفراتی هستند که باتوجه به رکوردهای ورودی، از سوی کمیته برگزاری رقابت‌ها به عنوان شانس نخست قهرمانی در اوزان ۸۵، ۹۴ و ۱۰۵+ کیلوگرم معرفی شده‌اند. در این بین سهراب مرادی بی‌رقیب‌ترین وزنه‌بردار رقابت‌هاست و در مقایسه با سایر مدعیان بیشترین فاصله را با نفر دوم وزن خود دارد. در ادامه وضعیت نمایندگان ایران در استارت لیست آمده است:

دسته ۸۵ کیلوگرم: در این وزن کیانوش رستمی با رکورد ورودی ۳۸۰ کیلوگرم به‌همراه وزنه‌بردار شیلی صدرنشین هستند. علی میری هم با رکورد ورودی ۳۶۶ کیلوگرم به همراه وزنه‌برداران ایتالیا و ازبکستان چهارم است.

دسته ۹۴ کیلوگرم: در این وزن سهراب مرادی با رکورد ورودی ۴۰۵ کیلوگرم صدرنشین استارت لیست است. ایوب موسوی هم با رکورد ورودی ۳۹۰ کیلوگرم به همراه وزنه‌برداران لیتوانی و مصر در جای سوم قرار دارد.

دسته ۱۰۵ کیلوگرم: در این وزن علی هاشمی و علیرضا سلیمانی با رکورد ورودی ۴۰۱ کیلوگرم هر دو در رده چهارم گروه خود قرار دارند. ایوان افریموف از ازبکستان با ۴۱۰ کیلوگرم نفر اول این گروه است.

دسته ۱۰۵+ کیلوگرم: در این وزن بهداد سلیمی، سعیدعلی حسینی و لاش تالاخادزه از گرجستان هرسه با رکورد ورودی ۴۵۰ کیلوگرم در رده نخست قرار دارند.

فصل قهرمانی

تیم ملی وزنه‌برداری ایران مهیای ایستادن روی سکوی قهرمانی دنیاست. امسال یکی از بهترین تیم‌های تاریخ وزنه‌برداری ایران روانه مسابقات جهانی می‌شود؛ تیمی که در آن سه وزنه‌بردار (بهداد سلیمی، کیانوش رستمی و سهراب مرادی) سابقه کسب قهرمانی در المپیک، قهرمانی در جهان و شکستن رکورد دنیا را دارند، دو وزنه‌بردار (علیرضا سلیمانی و علی میری) عنوان نایب قهرمانی جوانان جهان را در کارنامه دارند، دو وزنه‌بردار (علی هاشمی و سیدایوب موسوی) عنوان نایب قهرمانی آسیا را دارند و بالاخره یک وزنه‌بردار (سعیدعلی حسینی) هم رکورددار جوانان جهان است و بعد از هشت سال به میادین برگشته تا برای همه فوق‌سنگین‌ها خط و نشان بکشد. کاری به غیبت ۱۰ تیم مطرح و سرشناس در آمریکا نداریم. این تیم عنواندارترین تیم تاریخ وزنه‌برداری ایران است که در مسابقات جهانی شرکت می‌کند و سوای این سوابق، تک‌تک نفرات هم در بهترین فرم ایده‌آل خود قرار دارند. پس باید برای قهرمانی لحظه‌شماری کرد و انتظاری جز این عنوان از تیم پرستاره وزنه‌برداری ایران نداشت. آنچه در ادامه می‌آید، فهرست تیم‌هایی است که از سال ۱۹۹۸ تاکنون روی سکوی قهرمانی رقابت‌های جهانی وزنه‌برداری ایستاده‌اند:

۱۹۹۸: یونان

۱۹۹۹: یونان

۲۰۰۱: روسیه

۲۰۰۲: چین

۲۰۰۳: چین

۲۰۰۵: چین

۲۰۰۶: روسیه

۲۰۰۷: چین

۲۰۰۹: چین

۲۰۱۰: روسیه

۲۰۱۱:چین

۲۰۱۳:روسیه

۲۰۱۴: چین

۲۰۱۵: روسیه

رضا پورعالی