به گزارش سوکا ، محمد حسین مقیمی با اعلام این خبر گفت: از بین ۱۳۶ داوطلب که به این دور راه یافته اند در ۲۱ استان به رقابت خواهند پرداخت. ۱۲۵ فرمانداری و ۸۵ بخشداری در این دوره فعال هستند و ۱۵ هزار صندوق رای برای دور دوم در نظر گرفته شده است.

رئیس ستاد انتخابات افزود: حدود ۳۲۰ هزار نفر این انتخابات را برگزار خواهند کرد و نکته جالب این است که ۶۰ هزار نفر به جمعیت رای اولی های ما در مقایسه با دوره اول افزوده شده است. کلیه کسانی که متولد ۱۳۷۷/۲/۱۰ به قبل هستند، می توانند در انتخابات شرکت بکنند.

مقیمی گفت: قانونگذار گفته کسانی که در مرحله اول در هر حوزه انتخابی که شرکت کرده اند می تواند فقط در همان حوزه شرکت بکند. لذا افرادی که در دور اول رای نداده اند نیز می توانند در هر حوزه ای که حضور دارند، می توانند پای صندوق های رای بروند.

وی با اشاره به فراهم شدن کلیه امکانات برگزاری انتخابات گفت: در ۵۵ حوزه ما تعرفه ها را بیش از واجدین شرایط رای دهی منتشر کرده ایم. همه امکاناتی که نیاز هست برای روز جمعه انتخابات خوب برگزار شود، آماده است. برای هر کرسی دو نفر رقابت می کنند. ما در خراسان رضوی یک حوزه داریم. در استان ایلام است که در تمام حوزه ها، رقابت وجود دارد.

مقیمی در خصوص فضای مجازی و تخلفات احتمالی در این حوزه گفت: در این مرحله تعداد نمایندگان کم شده و کنترل ها انجام می شود، تخلفاتی هم صورت گرفته و ما تذکرات لازم را به ستادهای خاطی داده ایم.

رئیس ستاد انتخابات افزود: تقریبا همه جا انتخابات با رقابت شدید پیش می رود، همه داوطلبان توانستند از افراد سیاسی و افراد صاحب نظر دعوت بکنند و برنامه های داوطلبان را برای مردم توضیح دهد. همه توانستند از کسانی که می توانستند برنامه هایشان را خوب توضیح دهند، استفاده کنند. این حضور باعث شد که شور و شوق انتخاباتی بالا برود. الان تمام حوزه ها به شدت در حال فعالیت هستند. امشب و فردا همه در تلاش هستند که آخرین تلاش خودشان را انجام دهند.

مقیمی در خصوص وضعیت امنیت انتخابات نیز تصریح کرد: از نظر امنیتی بسیار در شرایط خوبی هستیم. هم در مناطق مرزی، و هم در مناطق شهری و روستایی و … امنیت خوبی را توانسته ایم برقرار بکنیم.

رئیس ستاد انتخابات کشور در خصوص اهمیت مرحله دوم انتخابات گفت: در دوره اول ۲۲۱ نفر انتخاب شدند و در این مرحله ۶۸ نفر باید انتخاب شوند. ۲۴ درصد در مجلس بسیار تأثیر گذار است. در مرحله قبل چون تعداد نامزدها زیاد بود، امکان تمییز افراد در این خصوص که متعلق به کدام جناح و یا گروه هستند، بسیار سخت بود. اما در حال حاضر در بیشتر حوزه ها انتخابات دوقطبی است. این مرحله رقابت خیلی تنگاتنگ است. داوطلبین تمام امکانات را در نظر گرفته اند تا پیروز شوند. لذا شور و اشتیاق نیز در این حوزه زیاد است.

وی در خصوص اصلاح قانون انتخابات نیز گفت: در مراحل مختلف که انتخابات برگزار می شد، هم مسئولین اجرایی و هم مسئولان شورای نگهبان که جلسات متعددی داشتیم، هر دو به این نکته اذعان داشتند که قانون نیاز به اصلاح دارد. وزیر محترم کشور بعد از دور اول انتخابات فرمودند که بر روی لایحه اصلاح قانون انتخابات کار شود.

ما از کارشناسان مختلف دعوت خواهیم کرد تا نظرات کارشناسی را در یک لایحه جامع لحاظ کنیم. مثلا در مورد ثبت نام و یا نظارت و سایر مسایل و به صورت اختصاصی و یا عمومی لایحه ای تنظیم خواهیم کرد تا کارشناسان نیز نظرات تکمیلی خودشان را ارائه کنند تا به تصویب مجلس و شورای نگهبان برسد. ما امیدوار هستیم که در شش ماهه اول سالجاری این قانون را به تصویب مجلس برسانیم تا بر اساس آن قانون انتخابات آتی را برگزار بکنیم. ما سعی می کنیم تمام مسایل را در این لایحه ببینیم.

این قانون اگر همه کارشناسان و صاحبنظران تلاش بکنند و ما از مجموعه نخبگان کشور بهره ببریم، به جامع بودن قانون کمک خواهد کرد.

وزیر کشور نیز در دوره اول به ما دستور دادند که تمام اقدامات را مستندسازی بکنیم تا آیندگان بتوانند از تجربه های ما استفاده بکنند.

از هفته آینده ما کارگروه های تخصصی خودمان را برای تهیه این لایحه فعال می کنیم.

مقیمی در خصوص ویژگی های انتخابات در جمهوری اسلامی ایران گفت: انتخابات ما یکی از ویژگی هایش این است که همه کسانی که در خودش این آمادگی را می بینند ثبت نام می کنند. در ارتباط با تبلیغات همه مردم حضور پیدا می کنند. به خصوص در انتخابات جاری، همه کسانی که مورد تأیید شدند همه شرایط برایشان فراهم شد که تبلیغات خودشان را از طریق سخنرانی های افراد مختلف انجام دهند. این نشان می دهد که مردم ما چقدر علاقمند به تعیین سرنوشت خودشان هستند. این نشان دهنده این است که مردم ما به رغم تبلیغات و تهدیدات و مشکلاتی که دارند تا چقدر علاقمند هستند در اداره کشور سهیم شوند.

منبع: شبکه خبر