شرلی تمپل، بازیگر خردسال سینمای آمریکا در دهه ۳۰ از معدود بازیگرانی بود که در دوران فعالیتش بسیار قدر دید و مورد توجه قرار گرفت. او البته در اوایل دهه ۲۰ زندگی‌اش تشخیص داد که ادامه فعالیت در سینما آسان نیست و با هوشمندی عامدانه از این حرفه کناره گیری کرد و در عوض از شهرت و اعتبارش در کارهای خیریه بهره گرفت.

تمپل با آن موهای فرفری و صورت شیرینش، ابتدا در سه سالگی جلوی دوربین ظاهر شد و در ادامه با بازی در فیلم‌هایی چون برخیز و هورا بکش، دوشیزه مارکرکوچولو و کوچک‌ترین یاغی، دل میلیون‌ها تماشاگر را در سراسر جهان برد. یکی از مشهورترین نقش‌ها و فیلم‌های کارنامه تمپل، «هایدی» است.

تمپل در شش سالگی اسکار افتخاری دریافت کرد و احتمالا تا امروز کم‌سن و سال‌ترین بازیگری باشد که این جایزه را به خانه برده است. او همچنین در همان سال‌های کودکی از پول‌سازترین بازیگران هالیوود بود و حتی آنهایی که چند برابر او سن داشتند هم این‌قدر سود به کمپانی‌ها نمی‌رساندند. روزولت، رئیس‌جمهور وقت آمریکا به دلیل امید و دلگرمی‌ای که تمپل در دوران رکود اقتصادی این کشور به مردم داده بود، لقب «خانم معجزه کوچولو» را به او داد.

جالب است بدانید تمپل به فعالیت سیاسی هم روی آورد و در دو مقطع به ترتیب سفیر آمریکا در غنا و چکسلواکی سابق هم شد. تمپل در حالی در سال ۲۰۱۴ و در ۸۵ سالگی از دنیا رفت که مردم هنوز او را با چهره دلنشین کودکانه‌اش به یاد می‌آوردند.

علی رستگار