سل یک بیماری عفونی ناشی از باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است که اغلب به ریه ها حمله می کند.

مطالعات محققان دانشگاه میشیگان نشان می دهد که ترکیب «ethoxzolamide» که برای درمان گلوکوم (آب سیاه) مورد استفاده قرار می گیرد، توان رشد باکتری سل را در سلول های سیستم ایمنی از بین می برد و عفونت را خاموش (shut down) می کند.

نتایج اولیه این آزمایش روی موش ها موفقیت آمیز بوده است. بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهانی، در حال حاضر حدود دو میلیارد نفر در سراسر جهان به باکتری سل آلوده هستند ولی در بیشتر موارد، این عفونت تحت کنترل سیستم ایمنی است و زمانی که سیستم ایمنی ضعیف می شود، باکتری از تحت کنترل خارج شده و سبب بیماری می شود.

در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۳ میلادی ، ۱٫۵ میلیون نفر بر اثر سل جان خود را از دست دادند که از این میان ۳۶۰ هزار نفر مبتلا به ایدز نیز بودند. سل یکی از مهمترین دلایل مرگ افراد مبتلا به ایدز است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، سل دومین علت مرگ ناشی از عامل عفونی است. میزان مرگ و میر ناشی از سل از سال ۱۹۹۰ میلادی تاکنون ۴۵ درصد کاهش یافته است.

حدود سه میلیون مورد مبتلا به سل در سال ۲۰۱۳ تشخیص داده نشد و همین باعث افزایش آمار تلفات در این سال شد. در ادامه این گزارش آمده است :

-بسیاری از افراد مبتلا به سل در سال ۲۰۱۳، ساکن جنوب شرق آسیا و غرب اقیانوس آرام بودند.

-۲۴ درصد از مبتلایان به سل ساکن هند هستند.

-بیش از ۲۰ درصد مواد ابتلا به سل در سراسر جهان بر اثر استعمال سیگار است.

-۱۱ درصد از مبتلایان ساکن چین هستند.

-آفریقا بیشتر آمار قربانیان را به خود اختصاص داده است.

-طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی هزینه درمان سل سالانه حدود ۸ میلیارد دلار است که کمبود بودجه ۲ میلیارد دلاری در سال وجود دارد.

با توجه به اینکه بیماری سل نسبت به داروهای مختلف مقاوم است و درمان آن با دشواری صورت می گیرد، پیشگیری و ریشه کن کردن آن نیازمند برنامه ریزی دقیق نهادها و دولت است.

بیماری سل می تواند سالها در ریه شخص، بدون هیچ علامت ظاهری نهفته باشد و افراد دیگر را مبتلا کند.

در برخی کشورهای دنیا قانونی وجود دارد که بر اساس آن معلمان، پرستاران و پزشکان وارد شده از کشورهای دیگر از نظر بیماری سل مورد بررسی دقیق قرار می گیرند و در صورت آلوده نبودن، اجازه ورود به کشور را دارند.

باتوجه به آمارگیری انجام شده توسط پایگاه «Philippines Star»، یک سوم جمعیت جهان حامل باکتری نهفته و ضعیف بیماری سل هستند. میزان این باکتری نهفته خطری برای فرد حامل در برندارد و تنها در ۵ درصد موارد فعال می شود.

نتایج این تحقیقات در نشریه «Antimicrobial Agents and Chemotherapy» منتشر شده است.