به گزارش سوکا به نقل از ایرنا، بر اساس رده‌بندی جدید برترین‌های شطرنج جهان از سوی فدراسیون جهانی این رشته در بخش تیمی، ایران در بخش مردان با میانگین امتیازی ۲۸۱۵ در رده سوم آسیا و ۳۶ جهان قرار دارد. تیم بانوان نیز با میانگین امتیازی ۲۲۳۵ امتیاز در رده بیست و سوم جهان ایستاده است.
در بخش انفرادی و در رده مردان «پویا ایدنی» با ریتینگ ۲۷۵۳، «پرهام مقصودلو» با ریتینگ ۲۵۶۷، «احسان قائم‌مقامی» با ریتینگ ۲۵۵۶، «پوریا درینی» با ریتینگ ۲۵۲۳ و «محمدامین طباطبایی» با ریتینگ ۲۵۲۱ در رده اول تا پنجم بین شطرنج‌بازان ایرانی هستند.
در رده بانوان «سارا خادم‌الشریعه» همچنان بهترین‌ ورزشکار ایرانی است و با ریتینگ ۲۴۵۰ در رده یازدهم آسیا و با ۳ پله سقوط، رتبه ۳۰ رده‌بندی جهانی را در اختیار دارد.
پس از وی «میترا حجازی‌پور»، «درسا درخشانی»، «آتوسا پورکاشیان» و «غزل حکیمی‌فرد» در رده‌های دوم تا پنجم هستند.
**اسامی بازیکنان برتر کشور در بخش‌های استاندارد، سریع و برق‌آسا در رنکینگ جهانی در زیر آمده است:
*استاندارد:
مردان: ایران بازیکنی در جمع ۱۰۰ بازیکن برتر دنیا ندارد.
بانوان: خادم‌الشریعه در رده ۳۰ قرار دارد.
*سریع:
مردان: ایران بازیکنی در جمع ۱۰۰ بازیکن برتر دنیا ندارد.
بانوان: خادم‌الشریعه در رده ۳۰ و پورکاشیان در رده ۹۸ قرار دارند.
*برق‌آسا:
مردان: ایران بازیکنی در جمع ۱۰۰ بازیکن برتر دنیا ندارد.
بانوان: خادم‌الشریعه در رده ۳۲ و پورکاشیان در رده ۴۸ قرار دارند.
در فهرست برترین شطرنجبازان جهان ، مگنوس کارلسن با ۲۸۳۸ واحد در صدر قرار دارد. وسلی سو، فابیانو کاروانا، ولادیمیر کرامنیک و ماکسیم وشیه در رده های بعدی هستند.
در بخش بانوان نیز هویفان چینی همچنان صدرنشین است. جو ونجون،آنا موزیچوک،هومپی کونرو و ماریا موزیچوک نایب قهرمان شطرنج زنان جهان در ۲۰۱۷ در رده های بعدی قرار دارند.