سومالی به علت وجود رشته کوه ها، آبشارها، پارک های ملی، سواحل و آثار باستانی متعدد، قدرت بالایی برای جذب گردشگر دارد، اما از دهه ۱۹۹۰ به علت درگیری های بی شمار در این منطقه، دولت های خارجی به شهروندان خود برای سفر به این کشور هشدار می دهند. البته در این مدت، منطقه خودمختار سومالی لند در قسمت شمال این کشور به علت آرامش نسبی، میزبان مسافران بوده است.

در حال حاضر، شناخته شده ترین و محبوب ترین مکان دیدنی سومالی، «لاس گیل» نام دارد. در هارگیسا پایتخت منطقه خودمختار سومالی لند غارهای متعددی وجود دارد که روی آنها صخره نگاری های مهمی یافت شده اند. این نقاشی های دیواری از سوی گروهی از باستان شناسان فرانسوی در سال ۲۰۰۳ کشف شد و به اذعان بسیاری از کارشناسان، یکی از بهترین نقاشی های دیواری به جامانده از عصر نوسنگی است. قدمت این صخره نگاری ها به ۹۰۰ سال قبل از میلاد مسیح(ع) برمی گردد. به علت مسائل سیاسی و عدم به رسمیت شناختن سومالی لند، این آثار هنوز در میراث جهانی یونسکو ثبت نشده اند. بازدید از این مکان باید با همراهی راهنماهای مخصوص صورت بگیرد.

سومالی از لحاظ زیبایی های طبیعی غنی است؛ مجموعه پارک های ملی این کشور دلیلی بر این ادعا هستند. یکی از این پارک ها، Kismayo در منطقه جنوب غربی سومالی واقع شده است. این پارک، از معدود مناطقی است که حیوانات بومی شرق آفریقا مانند گوسفند و الاغ سومالی در آن زندگی می کنند. در این پارک فرصت های زیادی برای افراد ماجراجو و علاقه مند به حیات وحش فراهم شده ازجمله تورهای مختلفی که می توان از طریق آنها به مشاهده حیواناتی چون شیر، پلنگ، گورخر، گراز وحشی و بز کوهی پرداخت.

موگادیشو، پایتخت سومالی که در سال های اخیر، جدا از مشکلات طبیعی با ناآرامی های سیاسی دست و پنجه نرم می کند، نسبت به شهرهای دیگر سومالی از وضع اقتصادی مناسب تری برخوردار است. برای آشنایی با فرهنگ این کشور، یکی از بهترین مکان ها، موزه ملی سومالی در موگادیشو است. در این موزه، آثار فرهنگی قابل توجهی ازجمله، سلاح های باستانی، آثار هنری سنتی، سکه، ابزار مبادله کالا و اقلام سفالی به چشم می خورد. بنای باشکوه این موزه، در زمان سلطان زنگبار و به شیوه معماری عربی ساخته شده است. در قلب موگادیشو، شهر قدیمی شانگهای قرار گرفته است. این منطقه که تقریبا از مناطق ثروتمندنشین شهر محسوب می شود از معماری جالب و منحصر فرد چینی برخوردار است که در طول سالیان گذشته توسط گروه های مختلف کنترل شده است. دیدن این بخش از شهر البته در زمانی که گرفتار درگیری ها نیست، از سوی کارشناسان گردشگری توصیه می شود. سومالی کشوری ساحلی است که سواحل آن در قسمت های مختلف سومالی و سومالی لند پراکنده شده اند. ازجمله مهم ترین این سواحل، ساحل بربراست که در شهر هارگیسا قرار دارد. این منطقه زیبا که دارای آبی زلال و ماسه های نرمی است هنوز آنچنان که شایسته است مورد توجه گردشگران قرار نگرفته است. آب های این منطقه برای فعالیت های مختلفی چون غواصی، ماهیگیری و موج سواری مناسب می باشد. صخره های مرجانی سواحل بربرا بر زیبایی آن افزوده اند.

چطور برویم؟

سفر به سومالی نیاز به دریافت ویزا دارد که برای تهیه آن می توان به سفارت این کشور در خیابان شریعتی تهران مراجعه کرد. برای پرواز هم باید از استانبول به عنوان شهر میان راهی خود استفاده کنید. گرچه تصمیم با خودتان است، اما اگر به فکر سفری تجملی، اقامت در هتل های چند ستاره و گشت و گذار در پایتخت بدون شنیدن صدای شلیک گلوله و ندیدن کودکان سرباز هستید! سفر به سومالی را فعلا از فهرست خود خارج کنید!

نرگس انصاری / چمدان (ضمیمه آخر هفته روزنامه سوکا)