جزایر کوچک و بزرگ، یخچال های طبیعی، جنگل های انبوه، سواحل زیبا، کوه ها و دره ها، همگی بخشی از محیط زیست دست نخورده نیوزیلند را تشکیل داده اند که کشف آنها، هدف هر ماجراجویی است.گونه های حیوانی و گیاهی این منطقه متمایز بوده و اغلب آن ها بومی انحصاری این جزیره هستند. ناشناخته های طبیعی نیوزیلند آن چنان زیاد است که سالانه میلیون ها نفر را به سمت خود جذب می کند. همین طبیعت بکر، مبنای شعار توریستی این کشور قرار گرفته و آن نیوزیلند ۱۰۰درصد ناب است. اوکلند، بزرگترین و ولینگتون سومین شهر بزرگ و پایتخت نیوزیلند است. صرف نظر از معماری مدرن مناطق شهری و موزه های مختلف، از جمله تئاتر ۲۳۷۸ نفری اوکلند، برج آسمان، آکواریوم کلی تارتالون، کلیسای جامع سنت پاتریک، فرودگاه ولینگتون و گالری های متعدد، در برنامه سفر جهانگردان موارد دیگری قرار دارند!

تنگه یا همان آبدره میلفورد در جنوب غربی نیوزیلند، بخشی از پارک ملی فیورلند را تشکیل می دهد. در مسیر آب، کوه های شیب دار پوشیده از درختان سربه فلک کشیده قرارگرفته اند. زیبایی و گوناگونی این منطقه موجب شده است تا هم علاقه مندان به قایقرانی و هم کوهنوردان، برای دیدن از آن لحظه شماری کنند. تنگه میلفورد جز عجایب هشتگانه طبیعی جهان شناخته می شود.

در مقابل آرامش آب و جنگل در میلفورد، اوج هیجان را می توان در کوینزتاون تجربه کرد. این شهر به پایتخت ماجراجویی جهان شهرت دارد و یکی از دلایل اصلی این عنوان، انجام بانجی جامپینگ در آن است. در سال ۲۰۱۲، در شهر تفریحگاهی کوینزتاون ۲۲۰ فعالیت گردشگری هیجان انگیز مانند، اسکی و اسنوبورد، کایت سواری، چتربازی، غواصی، دوچرخه سواری کوهستان و موارد دیگر ایجاد شدند. اگر به فعالیت های محبوبی که آدرنالین خون را بالا می برد، علاقه دارید، سفر به این منطقه را از دست ندهید. یخچال نوردی یکی دیگر از فعالیت های جذاب است. تنها جایی که یخچال های طبیعی توسط جنگل های انبوه معتدل، نزدیک در سطح دریا، احاطه شده اند، سواحل غربی جزیره جنوبی نیوزیلند است. اگر می خواهید اشراف کاملی به کل این منطقه داشته باشید، هلیکوپترهای توریستی پذیرای شما خواهند بود. هم چنین می توان بر روی رودخانه های یخی که از بلندترین قله های آلپ جنوبی سرازیر شده اند، پیاده روی کرد که البته نیازمند قدرت بدنی بالایی است. خستگی راه رفتن بر روی یخ های لغزنده، با دیدن دلفین های زیبا از میان می رود! برای دیدن این جانوران دریایی باید سوار قایق شده و در آب های جزیره جنوبی نیوزیلند حرکت کنید. این قسمت، به علت وجود آب های عمیق و همچنین جریان آب سرد و گرم، مواد غذایی به سطح آب می آیند؛ در نتیجه، مشاهده جانداران دریایی مانند نهنگ ها و دلفین ها به آسانی امکان پذیر می شود. شگفتی های نیوزیلند فقط به آب و زمین محدود نمی شود! آسمان این کشور، پهنای آبی بی نهایتی است که چادر زدن در دشت و مشاهده شب های پرستاره آن، مقصود بسیاری از گردشگران است. در نزدیکی آبگیر مکنزی، بزرگ ترین منطقه آسمان تاریک در سطح بین المللی قرار گرفته که محیط مناسبی را برای اهالی علم نجوم فراهم کرده است. این منطقه، به دور از هرگونه آلودگی نوری، تنها به نور طبیعی و شفق های قطبی وابسته است. صنعت گردشگری تنها یکی از منابع درآمدی این کشور محسوب می شود. به عبارت دیگر، اقتصاد این کشور علاوه بر توریسم تا حد زیادی به کشاورزی و دامپروری متکی است. از نکات جالب در مورد این کشور ۴ میلیون نفری آن است که تقریبا به ازای هریک نفر، ۹ گوسفند وجود دارد که همین امر باعث شده تا نیوزیلند از مهم ترین صادرکنندگان گوشت گوسفند باشد.

چطور برویم؟

گرچه تورهای گردشگری در مورد کشور همسایه، استرالیا، بسیار دست و دلباز هستند اما این تنوع تور در مورد نیوزیلند صدق نمی کند. خوشبختانه این کشور در ایران سفارت خانه دارد و نیازی به سفر به کشوری دیگر نیست. در نهایت اگر راهی این سفر شدید، نزدیک به ۸ میلیون تومان برای بلیط رفت و برگشت به نیوزیلند کنار بگذارید و حدود نصف این مبلغ را هم برای هزینه هتل و خورد و خوراک؛ البته در حالتی صرفه جویانه نیاز دارید.

نرگس انصاری / چمدان (ضمیمه آخر هفته روزنامه سوکا)