لیبی، کشوری که حدود ۴۰ سال زیر سایه معمر قذافی روزگار می گذراند، میزبان این هفته ما خواهد بود. گردشگری در لیبی یکی از صنایعی بود که بشدت از جنگ داخلی این کشور ضربه دید. سال ۲۰۰۷ نزدیک به ۱۸۰ هزار نفر گردشگر خارجی از لیبی دیدن کردند که این رقم به یک میلیون نفر نیز رسید. اما کشور ویرانه های به یادگار مانده از یونان و روم باستان و صحرای بزرگ، از سال ۲۰۱۱ و همزمان با بالا گرفتن درگیری ها، از لحاظ صنعت توریسم روزگار خوشی ندارد. با این حال لیبی، مقاصد گردشگری جذابی دارد.

در لیبی، پنج اثر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است که در این میان، سه عدد از آنها خرابه های باستانی هستند. شهرهای رومی سابراسا و لپتیس گامنا در غرب لیبی و ویرانه های یونانی سیرن در شرق، از بزرگترین جاذبه های گردشگری کشور محسوب می شوند.

بندر قدیمی سابراسا در سال ۵۰۰ قبل از میلاد توسط فنیقی ها ساخته شد. در قرن دوم و سوم میلادی رومی ها کنترل این بخش را در دست گرفته و بناهایی که امروزه، تنها بخش هایی از آنها باقی مانده را ساختند. قسمت های به جامانده از آن دوران شامل یک تئاتر سه طبقه از اواخر قرن سوم و چند بنا از زمان ایسیس و لیبر است.

سیرن یکی از زیباترین شهرهای تاریخی جهان است که در سال ۶۳۰ قبل از میلاد به عنوان یکی از مستعمره های یونان ایجاد شد. البته بعدها به عنوان بخشی از امپراتوری رومی ها درآمد؛ برای همین است که آثاری از مصر، یونان و روم باستان در آن دیده می شود. این منطقه باستانی در نزدیکی روستایی به نام شحات قرار گرفته که به هنگام شروع جنگ داخلی، از اولین مناطقی بود که تحت کنترل شورشیان درآمد. یکی از ویژگی های قابل توجه سیرن، وجود معبد آپولو است که اوایل قرن هفت قبل از میلاد ساخته شده و همچنین معبد زئوس که هنوز به صورت کامل حفاری نشده است. میان سیرن و دروازه های منطقه باستانی آپولونیا یک گورستان بزرگ قرار گرفته که حال و هوای مرموزی را به منطقه بخشیده است.

از مناطق باستانی که بگذریم، طرابلس پایتخت لیبی نیز زمانی برای خود شکوهی داشته است. این شهر که در گذشته به عروس سفید مدیترانه شناخته می شده، در طول تاریخ تغییرات زیادی را به خود دیده است. دوران استعمار ترک ها و ایتالیایی ها، تاثیر بسزایی در معماری شهر داشته که امروزه در گوشه و کنار آن مشهود است. یکی از اماکن بسیار معروف شهر، قلعه سرخ است که موزه ای بزرگ در آن قرار دارد. این موزه که با مشارکت یونسکو ساخته شده آثاری از پنج هزار سال قبل از میلاد تا انقلاب استقلال را در بر دارد. طرابلس در منطقه شمال غربی لیبی و در حاشیه صحرای بزرگ قرار گرفته است.

این صحرا که ۹۲ درصد از خاک لیبی را اشغال کرده، یکی از مقاصد مهم گردشگری این کشور شناخته می شود. در سال های پیش از درگیری، تلاش زیادی برای فراهم نمودن امکانات مناسب گردشگری و همچنین فعالیت های علمی، در این منطقه صورت گرفت که تا حدی نیز موفق بود.

چطور برویم؟

کشوری که حالا دو دولت مستقر دارد؛ در حال حاضر ویزای توریستی صادر نمی کند. مرزهای این کشور با چاد، نیجر، سودان و الجزایر نیز بسته شده است. از سال ۲۰۱۳، برخی از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا، انگلستان، اتریش و موارد بسیار دیگر، شهروندان خود را از رفتن به این منطقه، جز در موارد ضروری، منع کرده اند. گرچه این کشور در ایران سفارتخانه دارد، اما اوضاع آنچنان نابسامان است که حداقل تا مدتی باید قید سفر به این نقطه از قاره سیاه را زد!

نرگس انصاری / چمدان (ضمیمه پنجشنبه روزنامه سوکا)