به گفته مسئولان در پنج ماه اول امسال برای حدود ۱۰ هزار گردشگر آلمانی روادید صادر شد، این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته فقط ۲۸۰۰ گردشگر آلمانی برای ورود به کشورمان تقاضای روادید کرده بودند، افزون بر این امسال تقاضای گردشگران اسپانیایی و چینی نیز برای سفر به کشورمان دو برابر شده است و مسئولان قصد دارند تا ده سال آینده آمار گردشگران خارجی را به ۲۰ میلیون نفر برسانند.

بالا بردن آمار گردشگران خارجی بدون شک منافع زیادی برای کشور به همراه دارد، اما نباید فراموش کرد که قبل از تلاش برای افزایش این آمار باید زیرساخت های صنعت گردشگری را نیز بهبود بخشید، زیرا اگر تمرکز مسئولان فقط روی افزایش آمار گردشگران باشد خیلی زود صنعت گردشگری کشور آسیب جدی خواهد دید. برای نمونه در شرایط کنونی تعداد راهنمایان خبره گردشگری در کشور جوابگوی گردشگران نیست و به گفته رئیس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی، امسال گردشگران خارجی زیادی از نبود راهنمای خبره گله کردند. باید یاد آور شد تعداد هتل های چهار و پنج ستاره کشور نیز جوابگوی نیاز گردشگران خارجی نیست، چون از ۱۰۶۰ هتلی که در کشور وجود دارد حدود ۱۳۰ هتل چهار و پنج ستاره هستند.

علاوه بر این، زیرساخت ها برای سفرهای بین شهری نیز در کشورمان ضعیف است و گردشگران از نبود توقفگاه بین راهی و سرویس بهداشتی مناسب همواره گله دارند، به همین دلیل مسئولان گردشگری برای بهبود زیرساخت های گردشگری کشور باید انرژی بیشتری بگذارند، زیرا کارشناسان معتقدند چنانچه گردشگری کشور روال کنونی را طی کند، بعید نیست در آینده ای نزدیک سرنوشتی مانند میانمار را تجربه کند. باید یادآور شد بعد از تحولات سیاسی که در میانمار اتفاق افتاد، گردشگران زیادی روانه این سرزمین شدند، اما زیرساخت های گردشگری نتوانست نیاز گردشگران را پاسخ دهد در نتیجه اکنون کمتر گردشگری میانمار را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می کند.