خود نیکپور نقش میرزا تقی‌خان امیرکبیر را بازی کرد در حالی که ایرج راد یکی از بهترین ناصرالدین‌شاه‌های تاریخ تلویزیون را بازی کرد. فخری خوروش، ژاله علو و محمد مطیع دیگر بازیگران این سریال بودند.

بوعلی سینا

دیگر سریال پرطرفدار و ماندگار تلویزیون «بوعلی‌سینا» بود که داستان زندگی بوعلی سینا، پزشک و دانشمند بزرگ تاریخ ایران و جهان را روایت می‌کرد. مرحوم کیوان رهگذر نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این سریال خاطره‌انگیز است. امین تارخ در نقش بوعلی سینا یکی از بهترین بازی‌هایش را ارائه کرده و بعد از این سریال بود که به ستاره بازیگری سینما و تلویزیون تبدیل شد.

شیخ بهایی

سریال «شیخ بهایی» محصول سال‌های میانی دهه ۸۰ شمسی و به کارگردانی شهرام اسدی است. این سریال داستان زندگی شیخ بهایی دانشمند لبنانی‌تبار دوران صفوی را به تصویر می‌کشد. علی نصیریان، خسرو شکیبایی، فاطمه گودرزی و چنگیز وثوقی بازیگران اصلی این مجموعه بودند. این سریال سال ۸۷ روی آنتن شبکه دو سیما رفت، اما با وجود ستاره‌هایی چون شکیبایی و نصیریان خیلی با اقبال مواجه نشد.

شهریار

یکی دیگر از سریال‌های پرطرفدار براساس زندگی شخصیتی فرهنگی در تاریخ معاصر ایران بود. «شهریار» داستان زندگی محمدتقی بهجت متخلص به شهریار، شاعر معاصر ایرانی و اهل تبریز است. کمال تبریزی این سریال را کارگردانی کرد و اردشیر رستمی ابتدا نقش جوانی شهریار و سیروس گرجستانی نقش میانسالی و پیری شهریار را بازی کردند. سریال شهریار ثابت می‌کند که یک تیم خوب تولید می‌تواند یک اثر پرطرفدار و جذاب از زندگی شخصیت‌های مهم بسازد.

نردبامی بر آسمان

محمدحسین لطیفی از جمله فیلمسازان سینما و تلویزیون است که در ژانرهای گوناگون طبع‌آزمایی کرده است. سریال نردبامی بر آسمان که او آن را کارگردانی کرد، داستان غیاث‌الدین جمشید کاشانی، منجم و دانشمند بزرگ قرن نهم را روایت می‌کند که در زمان نمایش بازخوردهای مختلفی داشت. اکبر عبدی، حسن پورشیرازی، انوشیروان ارجمند و وحید جلیلوند بازیگران این سریال بودند.

شیخ مفید

«شیخ مفید» محصول ۱۳۷۴و به کارگردانی سیروس مقدم و فریبرز صالح برای شبکه دو سیما ساخته شد. این سریال داستان زندگی شیخ مفید، فقیه و عالم ربانی قرن چهارم هجری است. علی دهکردی، داریوش ارجمند، امین تارخ، آتیلا پسیانی، محمدعلی کشاورز، کتایون ریاحی و ماهایا پطروسیان فقط تعدادی از ستاره‌های سرشناسی هستند که در این سریال ایفای نقش کرده‌اند. شیخ مفید نیز یکی دیگر از سریال‌هایی است که با وجود سوژه مناسب و عوامل سرشناس از نظر جذب مخاطب موفق نبود.

روزگار قریب

محصول ۱۳۸۶ و از بهترین آثار ساخته‌شده در تاریخ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بود. «روزگار قریب» داستان جذاب و پرکشش زندگی دکتر محمد قریب، بنیانگذار پزشکی اطفال در ایران است که کیانوش عیاری به سریالی دیدنی بدل کرد .

مهدی هاشمی و ناصر هاشمی دوران جوانی و میانسالی دکتر قریب را در این سریال بازی کرده‌اند. روزگار قریب بی‌شک با هر بار پخش می‌تواند مخاطبان زیادی را پای تلویزیون بنشاند.

مدرس

محصول ۱۳۶۵ به کارگردانی هوشنگ توکلی بود. این سریال نیز داستان زندگی سیدحسن مدرس، روحانی مبارز اواخر دوران قاجار را روایت می‌کند. مرحوم خسرو شکیبایی در یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌هایش در نقش مدرس حاضر شده است. از منولوگ ماندگار او در صحنه نطق مدرس، همواره به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های بازیگری در ایران یاد می‌شود.

محمد زکریای رازی

محمدرضا ورزی کیمیاگر را جلوی دوربین برد و در آن قصه محمد زکریای رازی، دانشمند بنام ایرانی روایت می‌شد. این سریال در شش قسمت و با حضور بازیگرانی چون منوچهر زنده‌دل، چنگیز وثوقی، علی رامز، فخرالدین صدیق‌شریف، حسن کاخی، جمشید جهانزاده و شیرین ایزدی ساخته شد. این مجموعه از کودکی تا جوانی زکریای رازی را روایت می‌کرد و چگونگی علاقه‌مند‌شدنش را به علم شیمی به تصویر می‌کشید.

قاب کوچک (ضمیمه شنبه روزنامه سوکا)