پاسخ مشاور: در اولین قدم باید به دنبال یافتن علت این رفتارهای شوهرتان باشید و بتوانید برخی از مهم‌ترین دلایل بروز پرخاشگری و چرایی حادث شدن این وضعیت را پیدا کنید.

در گام دوم لازم است در پی یافتن راه حل‌های مناسب برای پیشگیری از این رفتار‌ها باشید و سعی کنید بهانه و زمینه لازم برای شروع درگیری را فراهم نکنید.

خویشتنداری کنید

حتی اگر در موقعیتی قرار گرفتید که این مسئله از طرف شوهرتان ایجاد شد، باز هم می‌توانید با خویشتن داری و تسلط بر اعصابتان، آن را ختم به خیر کنید و به این نکته نیز توجه داشته باشید که سکوت شما در بسیاری موارد می‌تواند باعث تمام شدن درگیری شود.
گام بعدی در این فرآیند می‌تواند فراهم کردن شرایط برای یک گفت‌و‌گوی صمیمی و به دور از محاکمه کردن یکدیگر باشد. برای این کار باید در یک فرصت مناسب که فضای صمیمی در خانواده حاکم است و شوهرتان آمادگی لازم برای شنیدن حرف‌هایتان را دارد، از او بخواهید دقایقی را با هم مذاکره کنید.

در گفت‌وگوهایتان دنبال یافتن مقصر نباشید

در این گفت‌و‌گو انتظارات منطقی خود را به وی منتقل کنید و از او نیز بخواهید که متقابلا انتظارات و خواسته‌های خود را بیان کند. در این مواقع از مرور اشتباهات یکدیگر و پیدا کردن مقصر یا تبرئه خود پرهیز کنید و هدفتان فقط مطرح کردن خواسته‌ها و برآورده ساختن انتظارات طرف مقابل باشد تا او نیز این گونه عمل کند.

کدورت‌ها را برطرف کنید

در رابطه با مشکلاتی که به محروم شدن شما از دیدار با خانواده‌تان منجر شده است، چون اطلاعات کافی ارائه نکرده‌اید به روشنی نمی‌توان راهکار ارائه کرد ولی آنچه اهمیت دارد این است که به هر نحو ممکن از تکرار آن اختلافات باید جلوگیری و موارد قبلی نیز با وساطت دیگران و آماده سازی زمینه لازم از سوی خانواده شما حل و فصل شود. تا زمانی که کدورت‌های قبلی در بین خانواده شما و شوهرتان وجود داشته باشد هرگونه درخواست شما برای دیدار خانواده‌تان، با دلخوری و ناراحتی او همراه خواهد بود.
با توجه به اینکه براساس گفته‌های شما، علاقه دوطرفه نیز دربین شما وجود دارد، اگر هرکدام از شما اندکی بزرگ منشی و گذشت در امور را سرلوحه کارتان قرار دهید بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد. ضمنا استفاده از راهنمایی‌های بزرگان و معتمدان فامیل و همچنین یک مشاور خانواده می‌تواند برای شما راهگشا باشد. (حسین محرابی- روان‌شناس/ خراسان)


*انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در «سوکا سرا» لزوماً به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً به قصد اطلاع کاربران بازنشر می‌شود.