آثار تاریخی تخت جمشید نوروز ۹۳ به عنوان پربازدیدترین نقطه گردشگری فارس معرفی شد؛ آثاری که نمادهایی از نوروز و سال نو را در نقش و نگارهای باستانی خود از دوران کهن به یادگار دارد. بازدید از این محوطه به حدی بود که طبق آمار میراث فرهنگی، گاهی روزانه به حدود صدهزار نفر نیز می رسید؛ امری که نه تنها لزوم توجه ویژه به این محوطه و ساماندهی جامع و کامل و فراهم کردن زیرساخت های لازم را در آن ضروری می نماید، بلکه از سوی دیگر ورود این حجم از گردشگر در آن واحد می تواند آسیب هایی نیز به این محوطه وارد کند.

خوشبختانه این مساله امسال مورد توجه مسئولان امر در میراث فرهنگی قرار گرفته است، به طوری که به گفته معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، درصدد برآمده اند ورود گردشگران به بخش های مختلف مجموعه جهانی تخت جمشید را زمان بندی کنند تا از فرسایش کاخ های این محوطه جلوگیری شود.

محمدحسن طالبیان با اشاره به تعطیلی پنج کاخ «تچر»، «دروازه ملل»، «سه در»، «هدیش» و «آپادانا» در ایام نوروز در گفت وگو با ایسنا می افزاید: در طول سال های گذشته در مسیر برخی کاخ ها مانند «تچر» تعداد زیادی گردشگر عبور کرده اند که به مرور باعث فرسایش آنها شده است.

به گفته وی، براساس مطالعاتی که انجام شده است، اگر بیشتر از این میزان گردشگران به این محوطه کوچک وارد شوند، فرسایش آن کاخ زیادتر می شود، چون آنها بیش از این ظرفیت حضور گردشگر را ندارند.

طالبیان تاکید می کند: با توجه به حجم زیاد ورودی گردشگران در ایام نوروز و در برخی از روزهای سال به این محوطه جهانی، به دنبال این هستیم تا بازدیدکنندگان را در سطح پارسه ـ پاسارگاد توزیع کنیم، تا همه گردشگران در یک زمان به یک بخش وارد نشوند.

تخت جمشید در حال خانه تکانی

مسافرانی که نوروز امسال به شیراز سفر می کنند و قصد بازدید از مجموعه تخت جمشید را دارند، امسال شاهد تغییرات دیگری نیز در این مجموعه تاریخی خواهند بود. به طور مثال درهای موزه تخت جمشید با ساماندهی اشیا و فضای موزه نوروز امسال به روی مردم باز خواهد شد.

مصیب امیری، مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان فارس در این باره می گوید: در سال های اخیر موزه تعطیل و سال گذشته مرحله اول آن دوباره راه اندازی شد. امسال نیز با تلاش انجام گرفته نسبت به ساماندهی اشیای موزه و ویترین های موزه ای و همچنین فضای موزه، شاهد گشایش دوباره تمام موزه هخامنشی خواهیم بود.

از سوی دیگر این روزها اگر سری به مجموعه جهانی تخت جمشید در استان فارس بزنید شاهد فعالیت تیم های مختلفی خواهید بود که مشغول خانه تکانی و آماده سازی مجموعه جهانی برای استقبال از نوروز و مهمانان نوروزی هستند.

امیری درباره آماده سازی مجموعه جهانی تخت جمشید نیز یادآور می شود: امسال تلاش شده با توجه به نظرسنجی های صورت گرفته از مسافران در نوروز سال گذشته، نسبت به رفع مشکلات و کاستی های این محوطه اقدام و مجموعه ساماندهی شود.

وی خاطرنشان می کند: با توجه به ازدحام جمعیت در تخت جمشید بویژه در ایام نوروز که گاهی به ورود نزدیک به یکصد هزار نفر در روز نیز رسیده است، وجود سرویس های بهداشتی به تعداد کافی از پیشنهادات مردم بوده که باوجود تلاش های صورت گرفته در سالیان گذشته که تعداد چشمه های موجود در تخت جمشید تا ۳۰۰ چشمه افزایش یافت، اما همچنان نیاز به سرویس های بیشتر و البته مناسب تر احساس می شد که برای نوروز امسال با افزایش یکصد چشمه سرویس بهداشتی هم اکنون مجموعه دارای ۴۰۰ چشمه سرویس است.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفرهای فارس با بیان این که تجمع سرویس های سیار بهداشتی در محوطه سمت راست ورودی تخت جمشید باعث ازدحام جمعیت در یک مکان و خستگی مردم می شد، می گوید: از همین رو امسال سرویس های بهداشتی در چند نقطه این مجموعه قرار داده شده است.

امیری با اشاره به این که تمام محوطه پیرامون مجموعه نیز از وجود علف های هرز و خار و خاشاک پاکسازی شده است، می افزاید: از یک کیلومتر قبل از ورودی تخت جمشید نیز جنگل های پیرامون از وجود زباله و علف و خاشاک در حال پاکسازی است. همچنین گلکاری و به سازی فضای سبز محوطه و پاکسازی و به سازی باغ های پیرامون مجموعه و هرس کردن درختان مجموعه نیز انجام شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس با اشاره به این که بیش از ۴۰۰ سطل زباله موجود در محوطه تخت جمشید نیز به سازی و رنگ آمیزی شده است، یادآور می شود: در پنج نقطه مختلف مجموعه، آبخوری های جدید احداث شده و آبخوری های قدیمی نیز به سازی شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته امیری، تاسیسات برقی کل مجموعه مورد بازنگری و رفع نقص قرار گرفته و تمام تیرهای برق موجود در مجموعه پاکسازی و رنگ آمیزی شده است و دوربین های مداربسته به سازی و به منظور مراقبت از مکان در ایام نوروز تعداد مراقبین مجموعه افزایش خواهند یافت.

این مقام مسئول همچنین به استقرار ۷۰ نفر از راهنمای گردشگری برای توضیحات و اطلاع رسانی مناسب به بازدیدکنندگان خبر داده و یادآور می شود: کلاس های توجیهی آموزش ویژه و کاربردی و آشنایی با قوانین و مقررات مجموعه جهانی برای این راهنمایان در هفته گذشته برگزار شد.

وی تصریح می کند: احیا و آماده سازی نمازخانه های مجموعه، به سازی مبلمان، اصلاح مسیر عبور و مرور اتومبیل ها در پارکینگ تخت جمشید و تسطیح و چمن کاری باغچه ها از دیگر اقدامات میراث فرهنگی برای راحتی بازدیدکنندگان از این مجموعه در ایام نوروز است.

تخت جمشید در ۵۵ کیلومتری شمال شیراز، در محدوده شهرستان مرودشت قرار گرفته و آن طور که مسئولان استان فارس می گویند: ستادهای تسهیلات نوروزی این استان در تعطیلات پیش رو می کوشند تا سفری متفاوت را برای مهمانان نوروزی فراهم کنند.